Ivan Nadberežný (KSČM)
„Jen finančně silné a dobře hospodařící město může plnit své funkce vůči občanům, a bez osobností, které budou jednat především v zájmu města, nebudou vyřešeny žádné problémy“ – Mgr. Ivan Nadberežný, vedoucí kandidát KSČM v Českých Budějovicích.
(Toto je moje motto k odpovědím na všechny následující otázky.)
1) Co dělat pro to, aby se už neopakovaly velké protiromské demonstrace jako například minulý rok?
Musíme zajistit na sídlištích bezpečný život a pořádek. Městská policie se často zabývá úkoly, které by měla plnit státní policie a zejména dopravní policie. Chybí pak tam, kde jsou problémy, kde se lehce vyostřují mezilidské vztahy, když vysoké procento lidí je bez zaměstnání nebo se práci vyhýbá. Takové prostředí bylo také loni zneužito ultrapravicovými aktivisty. Mnoho milionů stojí tzv. revitalizace panelových sídlišť, ale zateplování domů a změny ve vnitroblocích nevedou k výraznému zkvalitnění života jejich obyvatel.
2) Jak zajistit, aby se v co nejkratší době postavil obchvat Českých Budějovic?
Jihočeská ODS před dvěma desítkami let opanovala Sdružení pro výstavbu D3 a R4 v zájmu prezentace svých schopností, vládla kraji, městu a vládla i ve státě s nemalou účastí Jihočechů, včetně těch, kteří dnes opět slibují občanům blaho v nových stranách a hnutích. Výsledkem jejich působení jsou chybějící projekty, „tunel“ u Zvonárny, nevykoupené pozemky a výhled, že bude obchvat stát za 10 až 15 let. Je nutné, aby po letošních volbách vzniklo vedení města, které by bylo silným partnerem pro kraj a ministerstvo dopravy, abychom rychle dokončili přípravu této stavby.
3) Jaký je váš pohled na festival Město lidem? Podporoval/a byste ho finančně dál?
Určitě je příjemné oživovat někdy příliš „kamenná“ centra měst. Ale tato akce je ne zcela zdařilým plagiátem přeneseným odjinud. V Krajinské se prezentovala především zdejší komerce, ale za městské peníze tam toho mnoho odvedeno nebylo. Proč navážíme trávu do Krajinské, když ten den bylo krásně v sousedícím centrálním parku, na Sokolském ostrově i ve Stromovce. Ozelenit město byla příležitost například na Lannově třídě, kde naopak jakýkoliv kořínek rostliny vytlačil beton a kámen. Určitě bych za městských 700 tisíc korun (mimochodem představují částku za jeden den do investic města) požadoval od pořádající agentury mnohem více.
4) Jaká protipovodňová opatření byste učinil na ochranu města před povodněmi?
Nutnost čistit pravidelně řečiště Vltavy a Malše, ale i malých toků, se potvrdila vyčištěním řeky v minulých letech. Je třeba rozšířit a chránit rozlivová území pro zadržení vody před městem. Obojí pak přinese rychlejší průtok vody v nižší hladině. Žel, těžko v dnešních podmínkách zajistíme, aby pole a louky byly obdělávány a voda z přívalových dešťů se více vsakovala do půdy. Při sebemenších deštích nyní odtékají potoky vody ze zaasfaltovaných obcí a zabetonovaných zahrad.
5) Jaký je váš recept na zastavení odlivu obyvatel města?
Město má příští zdroje růstu obyvatelstva například podporou výstavby na území bývalých kasáren ve Čtyřech Dvorech, v Husově kolonii (tzv. Čína), ale i v Novém Vrátě apod. Lze také počítat s tím, že se znovu začnou zalidňovat domy v širokém centru města, protože lidé s novými zkušenostmi zjišťují, že je výhodné bydlet ve městě ve vztahu k zaměstnání, docházce dětí do školy, pro kulturní i sportovní aktivity. Podle mne už nastává trend návratu obyvatel zpět do města.