Izraelský velvyslanec: Nevadí nám sbližování Česka s Araby

ČTK ČTK
3. 11. 2014 14:45
Za nešťastné ale ambasáda považuje snahy o sblížení s Íránem.
Gary Koren
Gary Koren | Foto: Martin Holcman

Praha - Izraeli nevadí, že se Česká republika snaží posilovat vztahy s arabskými státy na Blízkém východě. Za nešťastné považuje jen snahy o sblížení s Íránem.

Před nadcházející návštěvou ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) v Izraeli a v Palestině to řekl velvyslanec židovského státu v Česku Gary Koren.

Odklon nové české vlády od bezvýhradné podpory Izraeli, kterou zastávaly předchozí kabinety, podle něj Izraelci respektují. Věří však, že se jim podaří tradičního spojence přesvědčit, aby nový postoj přehodnotil.

Česká republika dlouhodobě platila za jednoho z nejbližších spojenců židovského státu na mezinárodní scéně. Vláda Bohuslava Sobotky(ČSSD) se ale v otázce Blízkého východu snaží o vyvážený přístup k Izraeli i k arabským zemím v regionu.

"S českou zahraniční politikou problém nemáme. Respektujeme ji, jde o zahraniční politiku svrchované země. Posilování vztahů České republiky se zeměmi jako Egypt, Jordánsko, Tunisko, Maroko, tedy zeměmi, které mohou hrát pozitivní roli na Blízkém východě, podporujeme," uvedl Koren.

"Důvodem pro kritiku je možná sblížení s Íránem, který je největší strategickou výzvou, ne-li hrozbou pro Izrael. Z toho určitě nejsme šťastní," dodal velvyslanec ke snahám Prahy obnovit stejně jako další západní státy vztahy a obchodní spolupráci s Íránem, který není arabskou zemí.

Zahraniční mocnosti se s ním pokoušejí najít řešení kontroverzního jaderného programu, kvůli němuž se Teherán ocitl v mezinárodní izolaci.

V červenci Česko nepodpořilo Izrael při hlasování v Radě OSN pro lidská práva o zahájení vyšetřování židovského státu kvůli porušování lidských práv v souvislosti s jeho vojenskou operací v Pásmu Gazy. Stejně jako další země EU se při hlasování zdrželo, za což si vláda doma vysloužila kritiku od pravicové opozice.

V minulosti stála Praha při podobných příležitostech na straně Izraelců, ČR byla například jedinou evropskou zemí, která hlasovala proti rezoluci, jež Palestinu povýšila v OSN na nečlenský pozorovatelský stát.

S přístupem předchozí vlády to bylo snazší

Na dotaz, zda nemá Izrael obavu z tohoto obratu české zahraniční politiky, velvyslanec Koren řekl, že obava je silné slovo, připustil ale jisté znepokojení. "Musíme respektovat volbu českých občanů, kteří si zvolili stranu, která otevřeně říkala, že by ráda sladila zahraniční politiku mnohem silněji s Evropskou unií. Rozhodně nás to nepřekvapilo, musíme to respektovat," uvedl.

Koren přiznal, že pro Izraelce "to bylo s předchozím přístupem české vlády do určité míry snazší", vzájemné vztahy přesto považuje za vynikající a velmi silné. "Máme možnost si nejdůležitější problémy prodiskutovat a jsem si jist, že uděláme vše pro to, abychom přesvědčili naše české přátele, aby přehodnotili nový postoj," doplnil ambasador.

Tento týden navštíví Izrael Zaorálek, 25. listopadu pak do Jeruzaléma zamíří část Sobotkova kabinetu na společné zasedání české a izraelské vlády. "Je to vrcholný přístup dvou vlád. Tento formát udržujeme pouze se zeměmi, které považujeme za dobré přátele," uvedl Koren.

Cílem druhého setkání obou kabinetů bude podle něj vedle jednání o ekonomické nebo bezpečnostní spolupráci především rozvoj spolupráce ve vědě a výzkumu.

"Obě strany se rozhodly dát v tomto směru impuls a spolupracovat na poli inovací, výzkumu a vývoje od základního výzkumu přes aplikovaný výzkum až po průmyslový výzkum a udělat je mnohem efektivnější. Očekává se, že to posléze přinese i obchodní spolupráci," řekl diplomat.

Po letošních cestách českých představitelů do Izraele by příští rok mohl Českou republiku navštívit nový izraelský prezident Reuven Rivlin. Toho k návštěvě nedávno pozval prezident Miloš Zeman a podle Korena je "dobrá šance", že se Rivlinova cesta do Česka uskuteční v roce 2015.

 

Právě se děje

Další zprávy