Íránský politik v Praze: Spojme se proti teroristům

Martin Novák Martin Novák
4. 9. 2014 6:41
Náměstek íránského ministra zahraničí Madžíd Tacht-Ravančí chce mluvit v ČR o obnovení styků na úrovni velvyslanců.
Madžíd Tacht Ravančí v Praze.
Madžíd Tacht Ravančí v Praze. | Foto: Externí

Praha – Právě v době, kdy extremisté z organizace Islámský stát zveřejnili video s vraždou dalšího amerického novináře, přijel do Prahy Madžíd Tacht-Ravančí, náměstek ministra zahraničí Íránu.

Země, která má - jak známo - dlouhodobě napjaté vztahy se Spojenými státy a kterou Izrael označuje za svého největšího nepřítele.

Teherán je odpůrcem Islámského státu a uchází se o to být součástí široké mezinárodní koalice, která by organizaci, ovládající východní Sýrii a severozápadní Irák, čelila.

V Praze to v rozhovoru s novináři Tacht-Ravančí potvrdil.

"Je to teroristická organizace. Neohrožuje jen jednu nebo dvě země, ale celé mezinárodní společenství. Mnoho Evropanů se připojilo k této organizaci a až tam boje skončí, mohou se vrátit domů a pro lidi v Evropě se stát noční můrou," uvedl.

Na otázku Aktuálně.cz odpověděl, že je třeba se spojit proti této hrozbě a i o tom prý jedná v Praze. Česká vláda už schválila plán dodat zbraně iráckým Kurdům, kteří s ozbrojenci Islámského státu bojují na severu Iráku.

"Regionální a mezinárodní spolupráce je klíčová. Tento problém, tuto hrozbu nelze řešit jinak než společným postupem mnoha států," řekl íránský politik.

Fanatici z Islámského státu jsou sunnité, v Iráku i Sýrii pronásledují lidi z jiných náboženských komunit. Křesťany, jezídy, šíitské muslimy. Írán je převážně šíitskou zemí a Islámský stát považuje za hrozbu pro šíitské muslimy v celé oblasti.

Foto: Jiří Kropáček

Problémem je postoj k syrskému režimu prezidenta Bašára Asada. Teherán Asada jako dlouholetého spojence podporuje, zatímco západní státy s ním nechtějí spolupracovat kvůli brutalitě, s jakou potlačuje syrskou opozici.

Asad sám se prezentuje jako bojovník proti terorismu a islamismu, což ale evropské státy a USA na rozdíl od Íránu "neberou". Navíc je syrský vládce obviňován z toho, že Islámskému státu dlouho nechával volné ruce, aby zdiskreditoval umírněnější opozici a ukázal, že všichni, kdo jsou proti němu, jsou teroristé.

"Především musíme všichni porozumět problému, který nastal, a společně ho jasně definovat. Podle našeho názoru se tak zatím neděje. Mezinárodní společenství dlouho zavíralo oči před existencí Islámského státu v Sýrii.

Ani když zabíjel v Iráku šíitské muslimy, nevěnovalo se tomu mnoho pozornosti. Až teď, když začal útok na kurdské oblasti, v Iráku mnoho lidí začalo chápat, jak velké je to nebezpečí," potvrdil Íránec fakt, že Teherán bude dál hájit Asada a v názoru na něj se s Evropou a USA rozchází.

V Iráku si podle Tachta-Ravančího irácká armáda a kurdské síly mohou vojensky s Islámským státem poradit sami bez cizí pomoci, budou-li dobře vyzbrojeny.

Vztahy České republiky a Íránu negativně poznamenalo vysílání exilového íránského Rádia Azádí z Prahy, zahájené v roce 1998 a financované Spojenými státy.

Diplomatické zastoupení mezi oběma státy se snížilo z úrovně velvyslanců na posty chargé d'affaires.

Z íránské strany se nicméně zdá být konflikt zapomenut, nebo alespoň odsunut do pozadí. Obnovení styků na úrovni velvyslanců Íránec nevyloučil.

"Budeme o tom s českými partnery diskutovat. Z naší strany je zájem o větší kontakty s Českou republikou," uvedl.

Tacht-Ravančí přiletěl na dvoudenní návštěvu Prahy z Bruselu. Je to první cesta někoho z íránských představitelů do České republiky po sedmi letech.

 

Právě se děje

Další zprávy