IZIP může dnes skončit. VZP by to ale stálo stamiliony

Radek Nohl Radek Nohl
21. 11. 2011 7:42
Politici řeší problém, jak se vyvázat ze smluv, které jsou ještě roky nevypověditelné
Co bude s projektem IZIP? Konec, shodují se poslanci napříč politickým spektrem.
Co bude s projektem IZIP? Konec, shodují se poslanci napříč politickým spektrem. | Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - I když má správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny rozhodnout o projektu zdravotních knížek IZIP až v pondělí, na jeho budoucnosti se podle zdrojů Aktuálně.cz dohodli vlivní členové už před touto klíčovou schůzkou.

Před několika dny se totiž rozhodující politici a úředníci resortu shodli na tom, že budou prosazovat vypovězení smluv mezi VZP a IZIP. Na dotaz Aktuálně.cz nikdo tuto možnost nevyloučil, oficiálně však ani nikdo nechce před jednáním správní rady situaci komentovat.

"K danému tématu se nebudu do pondělí vyjadřovat," podotkl náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek, který ve správní radě VZP zastupuje stát. K detailům dohody odmítl před správní radou cokoliv říct i její předseda a poslanec Marek Šnajdr (ODS).

První problém? Komplikované smlouvy

Jenže ukončení projektu, který dnes nemá podporu vládních stran ODS, TOP 09, VV a ani opoziční ČSSD a KSČM, nebude podle zdrojů Aktuálně.cz až tak jednoduché.

Smlouvy mezi IZIP a VZP totiž podle právníků nejsou minimálně do roku 2015 vypověditelné. Někteří mluví dokonce až o roku 2017.

A do té doby by měla pojišťovna firmě IZIP platit 12,5 milionu korun měsíčně, tedy 150 milionů za rok. Za deset let do něj přitom VZP již investovala téměř dvě miliardy korun.

"Budu trvat na tom, aby se VZP nenechala vydírat. Místo toho, aby pojišťovna platila dál desítky milionů korun, ať se radši soudí," řekl Aktuálně.cz poslanec ODS a člen správní rady Boris Šťastný.

Druhý problém? Hrozící arbitráž

VZP může 46 procent akcií (pět procent koupila už dříve, zbytek podle agentury ČTK kupuje společnost Asseco Central Europe) vyzvednout z advokátní úschovny do středy.

Pokud však pojišťovna bude mít v projektu majoritu, nebude podle České televize nadále moci IZIP bez hrozby mezinárodní arbitráž zastavit.

Tvrdí to ředitel Rozhodčího soudu Luděk Lisse, kterému dala ČT posoudit smlouvu na koupi akcií.

Ty totiž převedli původní majitelé, mezi kterými byli i europoslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký, na neznámou švýcarskou firmu eHI eHealth International. A ta by mohla Česko zažalovat za zmařenou investici.

Poslanci, kteří usedají v orgánech pojišťovny, jsou však i přes toto riziko přesvědčeni, že elektronické knížky pokračovat nemůžou.

"Pro mě je ten projekt mrtvý," prohlásil člen dozorčí rady Radim Vysloužil (Věci veřejné).

"Pokračovat v IZIP? Ne. Je to velikánský problém a je tu proti němu i velký odpor lékařů," řekla členka správní rady Patricie Kotalíková (TOP 09).

Tlak se zvyšuje

Kritika proti systému ještě více přitvrdila, když dostali politici do rukou audit společnosti IZIP.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Naplňuje se můj tragický scénář, že původní vlastníci veškerá práva a věci, které mají hodnotu, z té firmy zřejmě vyvedli," zareagoval Šťastný na informace, že společnost IZIP je vlastně jen prázdná schránka.

Což mluvčí firmy Marek Kuřina odmítá a zároveň tvrdí, že je její hospodaření naprosto v pořádku.

Kupme akcie, budeme mít kontrolu, navrhují VV

Přes veškeré problémy budou Věci veřejné na pondělním jednání zřejmě navrhovat, aby VZP akcie dokoupila. "Když to uděláme, tak budeme moci kontrolovat 12,5 milionu, které tečou do IZIP každý měsíc," prohlásil člen správní rady Jiří Rusnok (VV).

"Nechceme, aby se v dalších letech, než smlouvy vyprší, stávalo, že peníze potečou na golf nebo si manažeři budou zvyšovat mzdové náklady," doplnil.

"Musíme se pokusit s firmou IZIP uzavřít dodatek, aby bylo možné se vyvázat ze smluv dřív, i když vím, že to je téměř nemožné," nabízí Kotalíková další možnost řešení situace.

 

Právě se děje

Další zprávy