Institut nabízel večeři s ministry za 4500 korun. Za to se platilo? diví se Babiš i Šlechtová

Radek Nohl Radek Nohl
22. 4. 2016 16:05
Zájemci o placenou večeři s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem budou zklamáni. Poté, co se ministr dozvěděl, že za setkání s ním chce společnost vybírat peníze, účast zrušil. European Leadership & Academic Institute nabízel večeři, na které měl Pelikán mluvit o spolupráci v boji proti terorismu nebo kdy vznikne nový protikorupční speciál, za 4500 korun bez DPH. Na podobné večeři přitom již loni byl třeba ministr financí Andrej Babiš nebo ministr zemědělství Marian Jurečka. Ti podle svých slov nevěděli, že společnost peníze vybírá.
Pozvánka na večeři s ministrem Robertem Pelikánem.
Pozvánka na večeři s ministrem Robertem Pelikánem. | Foto: Unie obhájců ČR

Praha - Ministři Andrej Babiš, Daň Ťok, Marian Jurečka nebo Karla Šlechtová jsou zaskočeni. Pražská společnost vybírala peníze za večeři s nimi, aniž by jim to předem řekla.

Další setkání se mělo v květnu uskutečnit s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem. Unie obhájců ČR však upozornila na to, že zájemce za večeři s ministrem musí zaplatit 4500 korun. Načež se Pelikán rozhodl, že se akce nezúčastní.

Setkání s ministrem spravedlnosti na svém webu nabízela pražská společnost European Leadership & Academic Institute (ELAI). Nejvýše třicet lidí mělo s Pelikánem povečeřet 19. května v prostorách Villy Richter a tři a půl hodiny se mělo debatovat o řadě témat z jeho resortu.

Prezident Unie obhájců ČR a advokát Tomáš Sokol ministra kvůli této večeři kritizuje. Pelikán si podle něj nenašel čas na podzimní setkání k 25. výročí obnovení nezávislosti advokacie, které pořádala Česká advokátní komora, ale na placenou večeři by přijít mohl.

Zatajili, že budou vybírat peníze, řekl Pelikán

Deníku Aktuálně.cz Sokol řekl, že cena této večeře byla 4500 korun bez DPH. "Poté, co jsou zveřejňovány stávající majetkové poměry politiků, se konečně a zřejmě poprvé dozvíme, za kolik si takového politika lze koupit," konstatoval Sokol.

Pelikán na dotaz Aktuálně.cz odpověděl, že nevěděl, že chce společnost za setkání s ním zaplatit. "Můj sekretariát skutečně předběžně přislíbil účast na nějaké jimi pořádané večeři, ale zatajili nám, že za to budou vybírat peníze," brání se Pelikán. "Akce se pochopitelně nezúčastním a svůj sekretariát jsem vyzval k větší bedlivosti," dodal.

Ministři jsou překvapení

Společnost ale podobné setkání nepořádá poprvé. Na svém webu prezentuje, že večeře se dříve účastnili šéfové resortů financí Andrej Babiš, zemědělství Marian Jurečka, místního rozvoje Karla Šlechtová, dopravy Dan Ťok či zahraničí Lubomír Zaorálek.

Babiš i Jurečka prohlásili, že nevěděli o tom, že by za setkání s nimi museli zájemci zaplatit. Přitom třeba pro Babiše nejsou podobné akce ničím novým. V minulosti se účastnil například placené snídaně pořádané společností Mafra, která spadá do Babišova koncernu Agrofert.

Překvapen byl také Dan Ťok nebo Karla Šlechtová. "Bylo mi řečeno, že jsem pozván na večeři s členy, a příliš jsem nezkoumal podmínky. Příště si dám pozor a už tam nepůjdu," řekl Ťok. "Tehdy jsem to nevěděla a považuji to za zvláštní přístup," uvedla Šlechtová.

Ředitel ELAI Lukáš Sedláček řekl, že ministři chodí na řadu akcí, které jsou placené, a nevědí o tom. "Musíme zaplatit náklady spojené s večeří a ty rozhodně nejsou malé," vysvětlil Sedláček, proč poplatek vybírají. Doplnil, že akce, které pořádají, pomáhají k rozvoji Česka. "Nejsme ale žádná lobbistická společnost," dodal Sedláček a odmítl, že by ministrům nějaké peníze platili, jak podle něj naznačuje Unie obhájců.

Například večeře s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou se konala loni v dubnu a mluvilo se třeba o čerpání evropských dotací nebo o zákonu o veřejných zakázkách. Ministryně dostala pozvánku i letos. Tu ale odmítla, protože už věděla, že je večeře placená. "Samozřejmě jsem se právě z tohoto důvodu odmítla zúčastnit," dodala Šlechtová.

V květnu však budou moci zájemci povečeřet s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (ČSSD) a v červnu s primátorkou Prahy Adrianou Krnáčovou (ANO). Ti na dotazy Aktuálně.cz nereagovali.

Je nebezpečné, když ČSSD říká, že teď nezaplatí, vidím to z reakcí občanů, strana by měla svůj postup vysvětlit, říká ministr spravedlnosti Pelikán. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 46 minutami

Šanghaj zavřela kvůli tajfunu In-fa obě mezinárodní letiště

V Šanghaji dnes kvůli tajfunu In-fa uzavřeli obě mezinárodní letiště a úřady zakázaly pořádat jakékoli venkovní akce. Východní Čína se připravuje na silnou bouři, která se blíží od Japonska a Tchaj-wanu a má podle meteorologů zasáhnout hlavně provincii Če-ťiang, která leží jižně od Šanghaje. V Če-ťiangu by při ní mohlo napršet 250 až 350 milimetrů vody. "Lidé by neměli chodit ven," sdělila čínská meteorologická služba.

In-fa už se prohnala nad Tchaj-wanem a přinesla velké množství srážek, předtím na Okinawě se při ní zranilo šest lidí. Doprovází ji vítr o rychlosti 155 kilometrů za hodinu, v nárazech i 191 kilometrů za hodinu. Na šanghajských letištích dnes byly zrušeny stovky letů a další se zřejmě budou rušit i v pondělí, oznámila televize. V Šanghaji jsou uzavřeny parky a také čtvrť u nábřeží, která je oblíbenou turistickou destinací.

Televize rovněž oznámila, že je přerušeno železniční spojení s městem Ning-po ležícím jižně od Šanghaje. V provincii Če-ťiang zůstanou zavřené školy, tržiště a obchody. Kvůli bouři přesunuli do Šanghaje velkou kontejnerovou loď z přístavu jižně od něj a uzavřeli plavební komory v Nan-tchungu, který je severně od města.

Zatímco se východ Číny připravuje na In-fa, centrální část země se vzpamatovává z mohutných záplav, které ji postihly tento týden. Vyžádaly si životy 58 lidí. Ve středočínském městě Čeng-čou spadlo rekordní množství srážek, byl zaplaven tunel metra a v něm zemřelo 12 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy