Nejpopulárnějším politikem zůstává Babiš, Sobotka si pohoršil a je s Chovancem třetí

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 4. 2016 12:04
Podle březnového průzkumu agentury STEM nejpopulárnějším politikem v Česku dále zůstává ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Pozitivně ho vnímalo 56 procent lidí. Na druhém místě s 51 procenty skončil ministr obrany Martin Stropnický a třetí příčku se dělí premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec. Oba mají shodně 50 procentních bodů. Většina dotazování se uskutečnila před teroristickými útoky v Bruselu 22. března, což mohlo ovlivnit především výsledky Chovance.
Kauza Čapího hnízda Babišovi sice na popularitě ubral, přesto zvítězil.
Kauza Čapího hnízda Babišovi sice na popularitě ubral, přesto zvítězil. | Foto: Economia

Praha - Nejpopulárnějším politikem nadále zůstává ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, příznivě ho v březnu vnímalo 56 procent lidí. Na druhém místě je ministr obrany Martin Stropnický (ANO), který překonal premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). Ministerský předseda se o třetí místo v žebříčku popularity dělí s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD). Všichni čtyři si ale proti konci loňského roku pohoršili, vyplývá z průzkumu agentury STEM.

"V případě předsedů hlavních vládních stran Sobotky a Babiše jsou jejich hodnocení nejméně příznivá od vzniku vlády," uvádí STEM, podle kterého popularitu hlavních představitelů koaličních stran poškozují spory mezi členy koalice a svůj vliv může mít i kauza Čapí hnízdo.

Nejvíce si pohoršil premiér Sobotka, jehož popularita klesla z 56 na 50 procent. O pět procentních bodů přišli během tří měsíců i Babiš se Stropnickým, ministrovi Stropnickému ale oblíbenost u 51 procent obyvatel stačila na druhé místo. Ministr Chovanec si pohoršil o tři body na 50 procent, což podle STEM může souviset s oslabením naléhavosti tématu uprchlické krize.

Průzkum STEM provedl od 16. do 23. března mezi 1050 obyvateli České republiky. Většina dotazování se uskutečnila před teroristickými útoky v Bruselu 22. března, poznamenává STEM v souvislosti s výsledky Chovance.

Jedinými politiky, jejichž hodnocení se proti prosinci mírně zlepšilo, jsou ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO). Oba v prosinci vnímalo příznivě 30 procent lidí, Dienstbier si do března polepšil o pět bodů, Šlechtová o čtyři.

Znalost nových členů vlády, tedy ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD), ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) a ministryně Šlechtové, se proti prosinci zlepšila. Zná a hodnotí je o deset procentních bodů více dotázaných než v prosinci, třetina se k nim ale stále nedokáže vyjádřit. Ještě vyšší podíl občanů nezná ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) a ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), kteří jsou ve vládě od počátku jejího funkčního období.

Prosincový růst popularity předsedy hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury se v březnu nepotvrdil. Okamuru příznivě vnímá 34 procent lidí, v prosinci to bylo 37 procent.

Žebříček politických osobností (v procentech):

Politik Prosinec 2015 Březen 2016
Andrej Babiš (ANO) 61 56
Martin Stropnický (ANO) 56 51
Bohuslav Sobotka (ČSSD) 56 50
Milan Chovanec (ČSSD) 53 50
Lubomír Zaorálek (ČSSD) 40 41
Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) 35 36
Dan Ťok (za ANO) 36 35
Jiří Dienstbier (ČSSD) 30 35
Michaela Marksová (ČSSD) 35 35
Karla Šlechtová (ANO) 30 34

Zdroj: STEM

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy