Pelikán a jeho předchůdkyně řešili se Zemanem zákon o žalobcích. Neshodli se

ČTK ČTK
16. 4. 2016 17:13
Prezidentův tým na zámku v Lánech projednával zákon o státním zastupitelství, nad kterým nenašli shodu ministr spravedlnosti Robert Pelikán a jeho předchůdkyně. O chystaném zákonu minulý týden jednala vláda, která ho podpořila. Pravicová opozice ale v návrhu vidí korupční potenciál a kritizuje, že Pelikán o zákoně nejednal s opozicí.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Na lánském zámku v sobotu jednal expertní tým prezidenta Miloše Zemana.

Hlavním tématem byla situace na ministerstvu spravedlnosti a zákon o státním zastupitelství, nad kterým nenašli shodu ministr spravedlnosti Robert Pelikána bývalé ministryně Helena Válková a Marie Benešová. Po skončení zasedání o tom informoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

"Byla to velmi živá diskuse, především nad tématem návrhu zákona o státním zastupitelství, kde nedošlo ke shodě mezi současným ministrem a jeho předchůdkyněmi," uvedl Ovčáček.

O chystaném zákonu minulý týden jednala vláda, která ho podpořila. Dohled nad nově zřízeným protikorupčním speciálem, který chyběl ČSSD a lidovcům, by podle kompromisního návrhu předloženého Pelikánem mělo vykonávat v omezeném rozsahu Nejvyšší státní zastupitelství, které by do dvou měsíců od návrhu na podání obžaloby mohlo speciálu navrhnout například doplnění dokazování.

Pravicová opozice v návrhu vidí korupční potenciál a kritizuje, že Pelikán o zákoně nejednal s opozicí.

Poradní tým Zemana se v Lánech schází pravidelně. Jedná o různých problematikách, kvůli kterým si zve představitele jednotlivých ministerstev.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy