Vláda schválila kompromis zákona o státním zastupitelství. Protikorupční oddíl pohlídá Zemanův úřad

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 4. 2016 12:43
Nejvyšší státní zastupitelství by mělo v omezeném rozsahu vykonávat dohled nad nově zřízeným protikorupčním speciálem. Návrh předložil ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Na minulé schůzi vlády Pelikán mezi ministry podporu pro navrhovanou podobu speciálu, který má stíhat korupci a hospodářské a majetkové trestné činy se škodou nad 250 milionů korun, nenašel. Nová verze ale uspěla.
Nejvyšší státní zastupitelství bude dohlížet nad protikorupčním speciálem. (Ilustrační foto)
Nejvyšší státní zastupitelství bude dohlížet nad protikorupčním speciálem. (Ilustrační foto) | Foto: ČTK

Praha - Vláda podpořila návrh nového zákona o státním zastupitelství. Dohled nad nově zřízeným protikorupčním speciálem, který chyběl ČSSD a lidovcům, by podle kompromisního návrhu předloženého ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO) mělo vykonávat v omezeném rozsahu Nejvyšší státní zastupitelství, které by do dvou měsíců od návrhu na podání obžaloby mohlo speciálu navrhnout například doplnění dokazování. TOP 09 kritizuje, že Pelikán o zákoně nejednal s opozicí.

Na minulé schůzi vlády Pelikán mezi ministry podporu pro navrhovanou podobu speciálu, který má stíhat korupci a hospodářské a majetkové trestné činy se škodou nad 250 milionů korun, nenašel. Nová verze ale uspěla. "Kompromisní varianta ZSZ prošla poměrem 11:0:4," napsal Pelikán po hlasování na Twitteru. Před jednáním na dotaz uvedl, že pokud by kompromis neprošel, přikláněl by se k úplnému stažení návrhu.

Doplněný vnější dohled nemá podle Pelikána daleko ke kontrole věci. Po skončení dokazování by trestní spis putoval na Nejvyšší státní zastupitelství, které by mělo dva měsíce k provedení dohledu. V té době by nebylo možné postoupit kauzu dále k soudu. Nejvyšší státní zastupitelství by ovšem nesmělo speciálu vydat negativní pokyn v tom smyslu, že má věc zastavit a nepodávat obžalobu.

Pelikán nedávno uvedl, že největší boj o podobu zákona očekává v Parlamentu, dnes však řekl, že nemůže připustit rozsáhlé změny. "Bude to určitě boj. Já už jsem v mnoha místech téměř přečerpal svoje hranice ústupků a už mi tam toho opravdu moc nezbývá," řekl během jednání vlády novinářům. Jeho resort označuje návrh za stěžejní krok k naplnění závazků vládní koalice a zásadní posun v reformě justice.

Návrh má posílit postavení i odpovědnost státních zástupců

Návrh, který už několik let vzniká na ministerstvu spravedlnosti má také posílit postavení i odpovědnost státních zástupců a zrušit obě vrchní státní zastupitelství. U vedoucích státních zástupců zákon stanoví funkční období, povinná výběrová řízení a odvolatelnost pouze v kárném řízení. Další novinkou je například pravidelné hodnocení státního zástupce s možností jeho přeložení, pokud bude hodnocení opakovaně negativní.

K návrhu měla řadu připomínek krajská státní zastupitelství, výhrady vznesla i Unie obhájců ČR. Kritici mimo jiné tvrdí, že s úpravou by se mělo počkat na připravovaný nový trestní řád. Legislativní rada vlády nakonec zákon doporučila ke schválení, vadil jí ale právě chybějící dohled nad protikorupčním speciálem.

Poslanci Martinu Plíškovi (TOP 09) vadí, že nedošlo k jednání o návrhu s opozicí. "S návrhem nesouhlasím. Podle mého názoru tento zákon nelze přijímat při absenci nové úpravy trestního řádu a bez organizačních změn v soudní soustavě," uvedl. Část o speciálu je podle něj nedostatečná a protiústavní.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ázerbájdžán dobyl důležité místo na jihu Náhorního Karabachu

Arménie připustila stažení jednotek Náhorního Karabachu, ovládaného arménskými separatisty, ze strategicky položeného města u hranic s Íránem. Oblast tak vojensky ovládl Ázerbájdžán, oznámila agentura Reuters s připomínkou, že ani nové příměří, zprostředkované Spojenými státy, neukončilo už měsíc pokračující boje o horskou enklávu.

Mluvčí arménského ministerstva obrany Arcrun Ovannisjan na tiskové konferenci uvedl, že etnické arménské síly ustoupily z města Kubatly (ázerbájdžánsky Qubadli), "aby se vyhnuly zbytečným ztrátám". Situace podle něj není "kritická". Ázerbájdžánská média jásají nad osvobozením oblasti, kterou po 27 let "okupovali Arméni".

Zdroj: ČTK
Další zprávy