Neměl motiv. Pelikán se zastal muže, který dostal 14 let za navedení dětí k brutální vraždě seniorky

Radek Nohl Radek Nohl
31. 3. 2016 14:25
O novém projednání případu Vladimíra Gini, který dostal 14 let za zorganizování loupežné vraždy seniorky, se pokouší ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Nejvyššímu soudu odeslal stížnost, ve které upozorňuje, že odsouzený neměl k naplánování vraždy motiv. Soudci Nejvyššího soudu o kauze rozhodnou zřejmě během několika měsíců.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán se zastal Vladimíra Gini, který podle vrchního soudu zorganizoval loupežnou vraždu seniorky na Rychnovsku. Giňa byl v roce 2007 odsouzen ke čtrnácti rokům vězení. Soudy poté opakovaně žádal o to, aby případ znovu otevřely. Až doteď nebyl úspěšný.

Ministr Pelikán ale nyní tvrdí, že byl v Giňově případě porušen zákon, a chce, aby Nejvyšší soud rozhodnutí vrchního soudu zrušil a kauza byla znovu projednána. "Provedeným dokazováním se nepodařilo spolehlivě prokázat, zda vůbec a případně kdo instruoval nezletilé k usmrcení poškozené," zdůvodňuje Pelikán ve stížnosti, kterou odeslal Nejvyššímu soudu.

Seniorka byla zavražděna v létě 2004. Giňa svého mladistvého syna a dalších pět nezletilých odvezl k domu ženy, kde na ně čekal v autě. Skupina chlapců poté bezbrannou seniorku napadla. Kopali ji, bili paličkou na maso do hlavy a bodali nůžkami do hrudníku a krku. Z jejího domku si odnesli asi 2000 korun, které předali Giňovi. Těžce zraněnou důchodkyni pak našel doma synovec, žena ale po pěti dnech v nemocnici následkům zranění podlehla.

Giňa po celou dobu odmítal, že by děti poslal loupit a vraždit. Kauza se dostala až k Ústavnímu soudu, který původní rozsudek zrušil. Podle Ústavního soudu neměl Giňa spravedlivý proces, protože nebyl vyslechnut klíčový svědek, který ho usvědčoval. Jenže před vrchním soudem nezletilý svou výpověď změnil. Na dotaz soudce, zda jim Giňa řekl, jestli mají poškozenou zabít, odpověděl: "To ne, to já nevím".

Pro vraždu neměl motiv

Vrchní soud se podle Pelikána k jeho nové výpovědi nepřiklonil a dál ve svém rozhodnutí použil slova, která chlapec uvedl při výslechu na policii. "Pokud nezletilý svou prvotní výpověď před soudem popřel, pak není udržitelné, že soud neuvěřil této výpovědi a naopak uvěřil výpovědi původní," uvedl Pelikán.

Vladimír Giňa byl ve vězení opakovaně. Dopustil se krádeží, rozkrádal majetek, porušoval domovní svobodu. Podle ministra Pelikána neměl motiv, aby děti naváděl k vraždě seniorky. "Skutkový závěr o instruktáži k vraždě se jeví jako nepravděpodobný, neboť by směřovala k mnohem těžšímu trestnému činu, navíc násilnému, který Giňa nikdy neměl ve svém kriminálním 'repertoáru'," dodal Pelikán.

Ministr tak nyní po Nejvyššímu soudu chce, aby byl rozsudek vrchního soudu, který odsoudil Giňu ke 14 rokům vězení, zrušen a bylo znovu rozhodnuto. Soudci Nejvyššího soudu o kauze rozhodnou zřejmě během několika měsíců.

Zavřené hranice Schengenu by nic nezměnily, teroristé jednají ve jménu zvrácené ideologie, ne islámu, říká ministr spravedlnosti Pelikán. Souhlasí přitom se slovy šéfa Evropské komise Junckera. | Video: Filip Horký
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 30 minutami

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy