Praha - Mezinárodní delegace UNESCO posuzuje v těchto dnech v Praze, zda plánovaná stavba mrakodrapů na Pankráci není v rozporu s tím, že je české hlavní město na seznamu této prestižní organizace.
Podle ředitele UNESCO Francisco Bandarina, který monitorovací misi vede, otázka pankráckých mrakodrapů překračuje hranice Prahy a dotýká se celé Evropy. Právě na pankráckém příkladu se ukáže, zda podobné výškové stavby budou moci vyrůst i v blízkosti historických jader jiných měst.
"Stejně jako je Pankrácká pláň precedentem pro Prahu, je Praha precedentem pro další města světa," řekl ředitel Bandarin.
"Výbor UNESCO přikládá současným problémům české metropole mimořádný význam. Rozvoj měst, zejména ve východní Evropě, probíhá velmi rychle a k dispozici je velké množství peněz. Proto musí být činěna dobrá rozhodnutí a vytvářeny dobré příklady," dodal Bandarin.
Komise prověřuje i centrum
Kromě Pankráce se UNESCO zajímá i o další pražské čtvrti, především historické centrum města, kde je Pražská památková rezervace.
"Mluvili jsme například o výstavbě podzemních garáží, ničení střech půdními vestavbami nebo o přestavbách historických budov na hotely," řekl Martin Skalský z Centra pro podporu občanů ekologického sdružení Arnika.
Tato organizace si spolu s Ateliérem pro životní prostředí, Občanskou iniciativou Pankráce a dalšími sdruženími před časem stěžovala na chystanou stavbu dvou nových mrakodrapů na Pankrácké pláni přímo u UNESCO.
- Čtěte dále: Proč nové mrakodrapy, ptá se UNESCO Prahy
Tvrdí, že nové mrakodrapy by mohly narušit historické panaroma, tedy i to, díky čemu se Praha dostala na seznam světového kulturního dědictví.
Památky v UNESCO
- 1992: historická jádra Prahy, Českého Krumlova a Telče
- 1993: poutní kostel na Zelené hoře
- 1995: historické jádro Kutné Hory
- 1996: Lednicko-valtický areál
- 1998: ves Holašovice; zámek a zahrady v Kroměříži
- 1999: zámek v Litomyšli
- 2000: sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci
- 2001: vila Tugendhat v Brně
- 2003: židovské město a basilika v Třebíči
Na seznamu zůstaneme
Společnost ECM, investor plánované stavby, odmítá, že by kvůli novým výškovým budovám měla Praha nějaký zásadní problém.
"Nesdílíme obavy aktivistů, že by Praha mohla být kvůli realizaci našich projektů vyškrtnuta ze seznamu UNESCO," uvedl Tomáš Laštovka, ředitel pankráckého projektu City.
Investor tvrdí, že postupuje důsledně podle platných českých zákonů a že plánovaná podoba nových budov na Pankráci se během let skutečně měnila - ECM z části dala na názor odborníků i veřejnosti.
Laštovka se odvolává i na stanovisko Národního památkového ústavu, který se stavbou obou mrakodrapů souhlasí.
Proti novým výškovým budovám nemá připomínky ani odbor památkové péče pražského magistrátu. Jeho ředitel Jan Kněžínek uvedl, že nové objekty postavení hlavního města na seznamu UNESCO v žádném případě zhoršit nemohou.
Úřady situaci na Pankráci zlehčují, tvrdí kritici
Nevládní organizace jsou ale přesvědčeny, že úřady situaci zlehčují a zástupce Centra světového dědictví UNESCO a Výboru památek a sídel ICOMOS na to upozornily.
"Upozornili jsme je také na to, že zatímco sbírají podklady pro své vyjádření, české úřady intenzivně pracují na vydání povolení ke stavbě dvou mrakodrapů na Pankráci a prohlašují, že UNESCO je pouhou formalitou," řekl Martin Skalský ze sdružení Arnika, který se zúčastnil jednání se zástupci mezinárodních organizací.
Představitelé organizací Arnika, Ateliér pro životní prostředí, Občanská iniciativy Pankráce, Občané postižení severojižní magistrálou a Pankrácká společnost předali zástupcům zahraniční mise prohlášení, fotografie a další dokumenty o připravovaných mrakodrapech na Pankrácké pláni.