Inspekce zjišťovala, zda policistka žije s otcem svých dětí. Prohledala jí byt, nasadila sledování

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
19. 3. 2018 5:30
Na začátku kauzy byl spor mezi důstojnicí a její nadřízenou na Policejním prezidiu ČR.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Domovní prohlídku i sledování nasadila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) na policistku kvůli tomu, aby zjistila, zda žije s otcem svých dětí. Chtěla tak dokázat, že Romana M. z Policejního prezidia ČR čerpala víc volna na ošetřování dětí, než jí umožňoval zákon. Podle bývalého šéfa odposlechů Tomáše Almera jsou ale nasazené prostředky nepřiměřené a přišly inspekci dráž, než kolik činí škoda, již měla policistka údajným podvodem zaměstnavateli způsobit. Státní zastupitelství nemělo podle něj kroky vůbec povolit.

Na začátku kauzy byl spor mezi Romanou M. a její nadřízenou na policejním prezidiu. Policistka tvrdí, že jí po návratu z mateřské v roce 2013 začala nadřízená házet klacky pod nohy. "Na pracovišti se k ní chovali tak, že se ji snažili donutit k 'dobrovolnému' odchodu, například jí dávali za vinu něco, za co nenesla odpovědnost," tvrdí její advokát Václav Strouhal.

Důstojnice si na na údajnou šikanu a diskriminaci stěžovala policejní ombudsmance. Nakonec zůstala doma s tím, že se stará o své dvě nemocné děti, což opakovaně dokládala lékařskými potvrzeními. V práci od roku 2013 nebyla.

Letos v únoru inspekce Romanu M. obvinila z podvodu, kterým měla svému zaměstnavateli způsobit škodu 326 tisíc korun. 

Jenže vyšetřovatelé netvrdí, že by policistka na volno neměla nárok a nerozporují ani zdravotní stav jejích dětí. Romana M. podle nich spáchala podvod, když opakovaně nepravdivě uvedla, že se o své děti stará sama. V tom případě totiž nemá nárok na běžných 9 dní volna na péči o ně, ale rovnou na 16. Inspekce jí tak do způsobené škody naúčtovala tento sedmidenní rozdíl, a to rovnou čtyřicetkrát. V tolika případech si totiž policistka volno vzala.

"Ve všech těchto případech žádala o služební volno jako osamělý příslušník bezpečnostních sborů, k čemuž opakovaně doložila čestné prohlášení o osamělosti," píše v obvinění komisařka GIBS Lucie Hořejší.

Inspekce proto nasadila na Romanu M. sledování, aby dokázala, že s otcem svých dětí stále žije. Operativci do protokolu zaznamenali, že policistka společně s tímto mužem venčí psa, nakupují či vyprovázejí děti.

V půlce února navíc v bytě u Romany M. proběhla domovní prohlídka, v rámci které "bylo mimo jiné zadokumentováno pánské oblečení a pánské potřeby osobní hygieny".

GIBS na základě těchto zjištění dospěla k názoru, že policistka své děti vychovává spolu s jejich otcem, a obvinila ji z podvodu.

GIBS i Městské státní zastupitelství v Praze, které případ dozoruje, Aktuálně.cz potvrdily, že se případ nadále vyšetřuje. "Trestní stíhání obviněné příslušnice je vedeno na svobodě. Obviněná si podala proti usnesení stížnost, o které aktuálně rozhoduje státní zástupce," řekl redakci mluvčí GIBS Ivo Mitáček.

K důvodům, proč byla policistka sledována a byl jí prohledán byt, se vyjádřit odmítl. "Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování a neukončeným procesům trestního řízení není možné z naší strany poskytnout další bližší okolnosti případu," dodal Mitáček.

Advokát Strouhal tvrdí, že inspekce policistku sledovala nejméně sedm dní, což je podle něj vzhledem k povaze obvinění nepřiměřené. "Za celou dobu své praxe jsem nezažil to, že by se v podobném případě postupovalo takovýmto razantním způsobem," říká advokát. Tvrdí také, že před měsícem po domovní prohlídce inspekce jeho klientku zadržela a odvezla k výslechu i přesto, že už s vyšetřovateli byla domluvena na termínu, kdy se dostaví vypovídat.

"Domovní prohlídka byla provedena, protože se domnívali, že by moje klientka mohla disponovat vyrobenými razítky lékařů a sama si vystavovat lékařská potvrzení. Toto bylo nepodložené, účelově a nepravdivě vykonstruované. Žádná razítka neměla, zprávy si nevystavovala," uzavřel Strouhal. O falšování lékařských potvrzení se však usnesení o zahájení stíhání, které má Aktuálně.cz k dispozici, nezmiňuje.

Státní zástupce to neměl povolit, říká expert

Bývalý elitní důstojník a dlouholetý šéf policejních odposlechů Tomáš Almer označil celou kauzu a způsob vyšetřování za nestandardní. "Přijde mi to nedůstojné. Celý případ je podivný. Určitě měli konat, 300 tisíc je dost peněz a sledování se při podvodu nevylučuje. Ale zrovna v tomto případě sledovačka a domovní prohlídka, to je na pováženou. Je to přehnané. V každém případě to měl v této kauze zatrhnout státní zástupce. Generální inspekce před ním musela celý ten případ hodně nadsadit," říká.

Almer tvrdí, že v takovémto případě by byl razantně proti sledování. "Jestli nemá GIBS nic závažnějšího na práci, tak je na tom policejní sbor dost dobře," dodává elitní důstojník. A upozornil na to, že pokud důstojnici inspekce sledovala několik dní, náklady mohly přesáhnout způsobenou škodu. "Jeden den sledování může stát až 50 tisíc korun," uzavírá.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy