Šéfem komise pro kontrolu GIBS se stal Ondráček. ANO, KSČM a SPD jsou skutečná koalice, říká Sobotka

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 2. 3. 2018 13:30
Poslanci v druhém kole zvolili Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS. V druhém kole získal 79 hlasů a porazil kandidátku ODS Majerovou Zahradníkovou, která získala pouze 57 hlasů. Kvórum pro zvolení bylo 78 hlasů.

Praha - Zdeněk Ondráček se nakonec stal předsedou komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Poslanec KSČM ve druhém kole porazil kandidátku ODS Zuzanu Majerovou Zahradníkovou. Ondráček získal 79 hlasů, Zahradníková 57. Kvórum pro zvolení bylo 78 hlasů.

Opoziční poslance zvolení Ondráčka nepotěšilo. Podle expremiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se ukazuje, že koalice, která bude v Česku vládnout, bude ANO, SPD a KSČM. "Tohle je skutečná vládní koalice na příští 4 roky, bez ohledu na to, kdo z demokratů zajistí důvěru Babišově vládě," napsal Sobotka na Twitteru. "Koalice ANO, KSČM a SPD funguje a všechny tři strany si navzájem vyhoví vždy, když bude potřeba," okomentoval Miroslav Kalousek (TOP 09) zvolení Ondráčka.

Zklamání neskrýval ani ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán. "Dohodli jsme se na volném hlasování, protože klub nebyl jednotný, já jsem varoval předtím, aby k volbě pana Ondráčka nedošlo. Nevím, kdo pro něj hlasoval, ale jsem z toho smutný, pro mě to byl nepřijatelný kandidát, připadá mi to jako facka všem, kteří tehdy stáli na druhé straně, a které pan Ondráček svým obuškem umravňoval," řekl Pelikán, který nevyloučil ani odchod z vlády. Podobně ale mluvil v minulosti už několikrát, ale nikdy neodešel.

Kromě zvolení Ondráčka kritizoval i debatu, ve které se ho mnozí zastávali, včetně některých poslanců ANO. "Byl jsem tou debatou šokovaný, připadala mi odporná v mnohých výrocích. Nemyslel jsem si, že se takových výroků ve sněmovně dočkám," podotkl Pelikán.

Podle poslance KDU-ČSL Marka Výborného se Babiš snaží za každou cenu zalíbit KSČM. "Snaha zalíbit se komunistům a obchodovat vládní podporu zvítězila," okomentoval volbu Výborný. "Mlátit lidi obuškem v roce 1989 už není vnímáno jako překážka pro výkon předsedy komise, která kontroluje policejní kontrolu," poznamenal ke zvolení místopředseda STAN Vít Rakušan.

V prvním kole se předsedu komise vybrat nepodařilo, Ondráčkovi 74 hlasů na zvolení nestačilo, do druhého kola s ním postoupila právě Zahradníková. Mikuláš Ferjenčík (piráti) do druhého kola o tři hlasy nepostoupil.

Bouřlivá debata ve sněmovně

Jako obvykle se kolem Ondráčka rozpoutala dopoledne debata, ve které vystupuje řada poslanců. Polemika se přitom netýká jen tohoto poslance, ale především pohledu na totalitní komunistickou minulost.

"Několikrát jsme vyzývali pana Ondráčka, zda by se vyjádřil ke svému škraloupu v minulosti. Chtěli jsme slyšel, jestli u něj proběhla nějaká sebereflexe, což se nestalo," prohlásil na začátku pátečního jednání poslanec STAN Vít Rakušan, který kritizoval, že komunisté získávají ve sněmovně stále větší pozice. "Člověk, který má tento škraloup z totalitní doby a nebyl schopný se k tomu postavit, si nezaslouží, aby byl předsedou takové komise," dodal Rakušan.

Proti tomu se ohradil šéf klubu KSČM Pavel Kováčik, který Ondráčka hájil. "Když se rozhlédnu po sněmovně, vidím tváře, který proběhly několik politických stran, a přesto jsou tito lidé voleni do různých funkcí," uvedl. "Mandát kolegy Ondráčka je úplně stejný jako kteréhokoliv jiného poslance," dodal Kováčik. Ten se objevil u řečnického pultu několikrát, když hájil dění v minulém režimu.

"Mám pocit, že tady máme seminář o rehabilitaci komunistického režimu," reagoval na Kováčika předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura.

"Byl to režim, kdy se fízlovalo, udávalo, ničily se lidské životy, nemohli jste studovat a v rodinách se děly příběhy, kdy naši příbuzní umírali v uranových dolech, na rukou komunistické strany je krev," přidal se předseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

"Jsem naprosto zděšený, jak se dává rovnítko mezi pachatele a oběti," kritizoval Kováčika a další obhájce totality předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský, podle kterého je nepřijatelné volit "mlátičku" Ondráčka.

Nakonec vystoupil i samotný Ondráček, který ještě nikdy tak dlouho ke své osobě nemluvil. "Je na vás, jestli mi budete stále dokola vyčítat, že jsem rok před rokem 1989 sloužil u Sboru národní bezpečnosti a potom přes 22 let u policie, kde jsem získal mnoho zkušeností, potřebných pro práci předsedy komise pro kontrolu činnosti GIBS," uvedl Ondráček. "Vy, kdo jste bez viny, hoďte po mně kamenem," ukončil své vystoupení.

Jednání o šéfovi komise běží ve dnech, kdy premiér Andrej Babiš tlačí na to, aby ve své funkci skončil ředitel GIBS Michal Murín. Ten rezignovat odmítá. Premiér poslal na Murína kontrolu ministerstva financí. Celou situací se bude zabývat bezpečnostní výbor.

Debata o Ondráčkovi byla odporná, říká Pelikán

Odporná. Tak Pelikán hodnotí debatu k volbě šéfa komise GIBSu
 

Právě se děje

Další zprávy