Praha - Pracovníci památkové inspekce ministerstva kultury stále docházejí na Karlův most a tvrdí, že se navzdory kritice nic nezměnilo a Praha i nadále opakuje stejné chyby.
Svá tvrzení dokládají novými fotografiemi, jež mají vyvracet obhajobu magistrátu, že památku světového významu "opravuje s maximální péčí a šetrností".
Na jednom ze snímků je například vidět, jak jeden z dělníků rozřezává kovovou trubku na kameni pocházejícím z mostu.
Jiné fotografie pro změnu ukazují na špatné osazování původních kamenů či jejich poškození při necitlivém osekávání.
Jde tedy o pochybení, která inspekce pražskému magistrátu vyčetla už v kritickém protokolu ze státní kontroly, jenž městu předala na konci října. Dokument vzbudil u velké části odborné i laické veřejnosti značný rozruch.
Firma si stěžuje u ministra
Nyní se situace začíná přiostřovat. Hlavní město coby vlastník stavby chyby při rekonstrukci nepřipouští a jeho zástupce při realizaci opravy.
Společnost Mott MacDonald si dokonce na kontrolory z památkové inspekce stěžovali u ministra kultury. Závěry zprávy ji údajně poškozují a chce se domoci omluvy. Nevylučuje ani podání žaloby.
Ředitele pražské pobočky Mott MacDonald se například dotklo údajné zpochybňování koncepce opravy, která je připravována dvě desetiletí. O té ale ministerstvo nikdy nemluvilo.
"Náš protokol se týká jen porušování zákona o státní památkové péči při přípravě a nedostatků při provádění opravy zábradlí. Koncepci a opravu mostovky nezpochybňujeme," uvádí na pravou míru inspektorka Lenka Svobodová. "Je nutné, aby se přestaly dělat chyby při opravě zábradlí a nepokračovaly při další plánované opravě kamenného pláště mostu."
Koneckonců i sám ředitel Jiří Petrák připouští, že k dílčím chybám při opravě kamenného zábradlí mohlo dojít. "Jestli je spára široká dva nebo tři centimetry, není pro mě jako mostaře tak důležité, i když chápu, že to pro někoho může být zásadní," řekl už dříve deníku Aktuálně.cz.
Zároveň ubezpečil, že některé problematické úseky budou ještě před kolaudací znovu opraveny.
Porušení zákona. Nebo jen formalita?
Sám magistrát se minulý týden ohradil proti výtkám ministerstva, které poukazovalo na administrativní nedostatky před samotnou realizací.
"Většina výhrad inspekce je ryze formálních až formalistických, a i když je s odvoláním na mimořádně komplikovanou legislativu může inspekce resortu kultury obhajovat, z pohledu reálné opravy kulturní památky nemají žádný praktický význam," uvedlo město v prohlášení z 5. prosince.
Protokol z kontroly upozorňuje například na to, že stavebník nedodal oznámení o stavební činnosti na území s archeologickými nálezy, které měl dostat na stůl Archeologický ústav Akademie věd ČR.
Hlavní město Praha si rovněž před zpracováním přípravné a projektové dokumentace nevyžádalo ani závazné stanovisko od orgánu státní památkové péče. Tím byl v daném případě památkový odbor magistrátu.
"Porušování zákona a nedodržování podmínek pravomocných správních rozhodnutí nelze označit za formální až formalistická pochybení," míní Svobodová.
"Praha se opakovaně dopustila správních deliktů, za které zákon o státní památkové péči vyměřuje pokuty až do výše čtyř milionů korun. A je třeba dodat, že Magistrát hlavního města Prahy za porušování tohoto zákona sám ukládá Pražanům pokuty," doplňuje.
Zároveň se domnívá, že kdyby Praha splnila zákonné podmínky, mohla zamezit pochybením. "Pokud by zajistila vypracování stavebně-historického průzkumu a dokumentace, která by konkrétně řešila opravu kamenného zábradlí, nedošlo by k chybám při vlastní realizaci," myslí si Svobodová.