Iniciativa volá po ministerstvu pro lidská práva

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková, Magdaléna Daňková
10. 12. 2013 17:15
Nevládní organizace o něm budou příští týden jednat s politiky.
Bývalá vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.
Bývalá vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. | Foto: Tereza Šídlová

Praha - V Česku chybí ministerstvo pro lidská práva, shodují se neziskové organizace.

Znovuoživení funkce prosazuje iniciativa podporovaná Českým helsinským výborem a sdružením Romea, ta zaslala před měsícem dopis zástupcům parlamentních politických stran, ve kterém upozorňuje i na dosud neobsazenou pozici zmocněnce vlády pro tuto oblast. 

Znovuoživení funkce prosazuje iniciativa podporovaná Českým helsinským výborem a sdružením Romea, ta zaslala před měsícem dopis zástupcům parlamentních politických stran, ve kterém upozorňuje i na dosud neobsazenou pozici zmocněnce vlády pro tuto oblast. 

"Většina obeslaných politických stran projevila zájem o nastíněných problémech diskutovat," uvedla jedna ze členek předsednictva výboru Lucie Rybová. Se změnou vládních představitelů totiž dojde také ke změně zmocněnce, který úzce spolupracuje s Radou vlády pro lidská práva. A toho volí právě politické strany.

Podle slov Františka Kostlána, zástupce organizace Romea a mluvčí iniciativy za vznik nového ministerstva, by příští týden mělo dojít k setkání se zástupci politických stran, na kterém by se měla diskutovat jména zmocněnců či případných ministrů.

Za sociální demokracii se sejdou s Bohumilem Sobotkou, poté s předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem a později s dosud neupřesněným zástupcem hnutí ANO. "Hnutí ANO je ochotno s námi mluvit, ale dosud není jasné, kdo z jeho zástupců bude mít oblast lidských práv na starosti," podotkl Kostlán.

Předsedkyně Českého helsinského výboru Táňa Fischerová zastává názor, že případný ministerský zástupce by měl být odborníkem a respektovanou osobností, nikoliv politickou figurkou. Ve funkci by ráda viděla Annu Šabatovou, bývalou předsedkyni výboru, nynější členku odborné komise ČSSD pro lidská práva.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka Aktuálně.cz sdělil, že nebude jméno komentovat, protože to není na pořadu dne. "Takových návrhů dostávám několik denně. Nechci se k personáliím vyjadřovat, když ještě ani není jasné, jak bude vypadat vláda," řekl předseda sociálních demokratů.

Obsazením místa zmocněnce se ale chce co nejdříve zabývat. "Vláda by toto místo měla mít obsazeno," dodal.

ANO nechce více ministerstev

Z jednání minulého týdne ale vyplývá, že se poslanci minulý týden k ustanovení takovéhoto ministerstva kladně nestavěli. Jaroslav Faltýnek z hnutí ANO se vyjádřil, že „v současnosti není cílem vlády zvyšovat počet ministerstev."

Bohuslav Sobotka potom uvedl, že "to úplně nezbytné není, jelikož i nadále máme post vysokého zmocněnce pro lidská práva." Naopak poslanec KDU-ČSL Ivan Gabal považuje post zmocněnce za nedostatečný, protože neměl možnost rozhodnutí kabinetu ovlivňovat.

To je také důvod, pro který by iniciativa uvítala ustavení ministerského úřadu. Podle jejich zástupců by totiž mohl lépe prosazovat návrhy rady vlády a dohlížet na lidsko-právní rozpory v zákonech.

Pod případné ministerstvo by měla spadat agenda týkající se národnostních menšin, ohrožených sociálních skupin či rovných příležitostí mužů a žen.

 

Právě se děje

Další zprávy