IKEM transplantuje srdce už 31 let. Prodloužil život více než tisícovce pacientů

ČTK ČTK
29. 9. 2015 12:47
Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) transplantuje srdce už 31 let. Za tu dobu už provedl celkem 1017 zákroků. Jubilejní tisící transplantaci podstoupil 16. června 2015 šestapadesátiletý František Mach ze středních Čech. "Mám se suprově, dýchá se mi teď krásně. Jsem šťastný člověk," řekl Mach. První transplantace srdce u dítěte v Česku se uskutečnila v roce 1988. Rok po transplantaci přežívá více než 80 procent operovaných, pět let 70 procent a 55 procent přežívá přes deset let.
Jan Pirk.
Jan Pirk. | Foto: DVTV

Praha - Tisíc srdcí za 31 let transplantovali pacientům v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). První transplantaci tam provedli lékaři 31. ledna 1984 Josefu Divinovi, kterému náročný zákrok prodloužil život o 13 let.

Jubilejní tisící transplantaci podstoupil 16. června 2015 šestapadesátiletý František Mach ze středních Čech. Více než dvě stovky mužů a žen s novým srdcem v úterý společně slaví na dosud největším setkání pacientů se svými lékaři Světový den srdce.

"Od roku 1984, kdy úspěšný program transplantací srdce v IKEM odstartoval, jsme provedli až do dnešního dne už 1017 transplantací. Jedna z našich mladších pacientek mohla díky transplantaci založit rodinu, jiní se mohli opět začít věnovat sportu. Návrat k práci a zálibám je samozřejmostí. Většina pacientů žije úplně normální život. Když je potkáte na ulici, tak byste ani neřekli, že mají transplantované srdce," řekl novinářům přednosta Transplantcentra Jan Pirk.

"Moje pořadové číslo je tři a musím vyjádřit potěšení, že jsem se této chvíle dožil," řekl novinářům devětasedmdesátiletý Rudolf Sekava, který se po transplantaci mohl vrátit k učitelské profesi. Nyní je v důchodu, s novým srdcem žije už téměř 31 let.

Naopak zatím jen pár měsíců má nové srdce František Mach, který novinářům řekl, že když se po transplantaci probudil, cítil jako zázrak, že se může normálně nadechnout. "Mám se suprově, dýchá se mi teď krásně. Jsem šťastný člověk," řekl. Teď plánuje hlavně věnovat se vnoučatům.

Transplantace srdce patří k běžným operačním zákrokům

Pavel Firt, který první transplantaci srdce v bývalém Československu i tehdejším východním bloku provedl, připomněl, že poprvé na světě bylo transplantováno srdce v roce 1967, tehdy to byla velká senzace. Nyní patří tento život zachraňující zákrok k běžným operacím.

"Celý proces transplantace se za ty roky velmi změnil. Jsou modernější léky, změnila se technika operace, protože srdce v dnešní době našíváme jinak, zjednodušila se i pooperační péče. Pokrok dokládá i statistika - v prvních letech jsme prováděli kolem deseti transplantací ročně, teď jsou čísla čtyřikrát až pětkrát vyšší," shrnul Firt.

V Česku transplantují srdce dvě centra - IKEM jich loni provedl 53, brněnské centrum 34. Muži tvoří přes 80 procent pacientů, operovaní jsou od pěti do 74 let, průměr je 49 let. První transplantace srdce u dítěte v Česku byla v roce 1988. Rok po transplantaci přežívá více než 80 procent operovaných, pět let 70 procent a 55 procent přežívá přes deset let.

Průměrná čekací doba na nové srdce je zhruba rok, urgentní pacienti, jejichž stav se prudce horší, dostanou srdce i v řádu týdnů. Jedna pětina čeká na nové srdce za přispění mechanické srdeční podpory.

Zdravotní pojišťovny hradí za transplantaci srdce 1,714 milionu korun. Peníze podle ředitele IKEM Aleše Hermana pokrývají potřebu programu, počty zákroků ale jsou podle něj limitovány počtem dárců. Zlepšit by to měla chystaná změna v úhradách, kdy do seznamu výkonů má příští rok být nově zařazen kód oceňující zhruba 10 tisíci korunami péči dárcovské nemocnice. Tím by mohly počty vhodných dárců stoupnout.

Na světě je 416 center, kde se transplantují srdce, ročně je provedeno kolem čtyř tisíc operací. Ve světovém registru je 116 tisíc pacientů s transplantovaným srdcem, z nich 1500 z Česka.

 

Právě se děje

před 7 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 17 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 43 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy