Češi na cestě velkého objevu. Tuší jak odhalit schizofrenii

Barbora Roubalová
3. 7. 2015 20:00
Vědci přišli na způsob, jak u pacientů odhalit schizofrenii ještě před jejím vypuknutím. Šlo by tak nemoci předcházet.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha – Čeští vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) jsou na cestě k zásadnímu objevu při výzkumu schizofrenie. Díky novým poznatkům o nemoci by se jim v brzké době totiž mohlo podařit diagnostikovat tuto psychickou nemoc ještě před jejím vypuknutím.

Schizofrenie patří mezi nejzávažnější duševní onemocnění, kterým trpí jedno procento světové populace. Pokud je pacientovi nasazena správná léčba, může vést většinou normální život. I přesto řada nemocných nedosahuje kýženého zlepšení.

Čechům chybí informovanost o povaze duševních poruch a schopnost rozlišovat, co do nebezpečnosti a vážnosti, aby všechny nemocné nestrkali do jednoho pytle, popisuje psychiatr Cyril Höschl.
23:22
Čechům chybí informovanost o povaze duševních poruch a schopnost rozlišovat, co do nebezpečnosti a vážnosti, aby všechny nemocné nestrkali do jednoho pytle, popisuje psychiatr Cyril Höschl. | Video: Daniela Drtinová

Lékaři už delší dobu věděli, že v mozku nemocných schizofrenií je narušena bílá hmota, jež obsahuje nervová vlákna zprostředkovávající komunikaci mezi neurony. Mělo to však háček. Studie vědeckých týmů ze všech koutů světa se neshodly, ve kterých částech mozku k porušení dochází. Jelikož dosavadní zjištění nedávala příliš smysl, čeští vědci pod vedením doktora Tomáše Melichera z NUDZ se rozhodli provést studii vlastní

Díky velkému množství zařazených nemocných a kontrolních zdravých osob zjistili, že bílá hmota je poškozena ve všech jeho částech. Kromě nadšení a financí ze strukturálních fondů jim v práci paradoxně pomohlo to, co dlouhodobě kritizují. Neslavný systém české psychiatrické péče.

Léčba nemocných, kteří byli do studie zařazeni, probíhá téměř bez výjimky ve velkých léčebnách. Koncentrace pacientů se schizofrenií na několika málo místech tak umožnila vědcům z NUDZ ve spolupráci s centrem IKEM vytvořit jednu z celosvětově nejrozsáhlejších databází. Přesto ale shodně volají po změně systému.

Kdyby to umožňovaly zákony a byl prokázán klinický efekt, psychedelika bych pacientovi doporučil, říká lékař Horáček. Každá chemie v těle je nebezpečná, muselo by to být ošetřeno, míní psycholog Douda
24:54
Kdyby to umožňovaly zákony a byl prokázán klinický efekt, psychedelika bych pacientovi doporučil, říká lékař Horáček. Každá chemie v těle je nebezpečná, muselo by to být ošetřeno, míní psycholog Douda | Video: Daniela Drtinová

"Psychiatrie se musí transformovat. Není možné, aby bylo na jednom pokoji v psychiatrické nemocnici šest nebo i deset pacientů," říká lékař, pedagog a vědec NUDZ Jiří Horáček. "Na druhou stranu je pravda, že pro sběr dat je tento stav výhodný. Až budou pacienti v domácí péči, vědecká práce bude organizačně náročnější. I tak má reforma přednost. Nemocní se schizofrenií jsou stejní lidé jako všichni ostatní. Nemůžeme je léčit v nedůstojných podmínkách, které především komplikují vlastní proces uzdravení, “ vysvětluje Horáček postoj Ústavu.

Nemoc má genetický původ

Schizofrenie propuká v období mladší dospělosti, typicky kolem dvacátého roku života, a projevuje se i halucinacemi či bludy. Prokazatelně má genetický původ. "Pokud trpí onemocněním jeden z rodičů, je zde desetiprocentní pravděpodobnost, že onemocní i jejich potomek. S oběma nemocnými rodiči je pak pravděpodobnost již 50:50," uvádí Horáček.

Nyní se schizofrenie, stejně jako naprostá většina psychických nemocí, diagnostikuje na základě chování člověka. K vyšetření dochází pochopitelně až po projevu prvních příznaků. Teď vědci zjistili, že poškozená bílá hmota může být příčinou vzniku onemocnění. Pomocí magnetické rezonance budou mít možnost propuknutí nemoci lépe předvídat a navrhnout preventivní opatření pro pacienta.

Vyšetření rezonancí by se podle Horáčka prováděla hlavně u rizikových skupin. Ve hře je také otázka podávání malých dávek léků, které nejspíše mohou vzniku schizofrenie zabránit. Je tedy potřeba co nejpřesněji odhadnout, kdo je nemocí ohrožen a mohl by z preventivní léčby profitovat.

Kromě toho je potřeba zaměřit se i na chování ze strany nejbližších. "Rodiče mají ve výchově vždy dvě možnosti: chválit a posilovat žádoucí chování, anebo kritizovat chování nežádoucí. V momentě, kdy převáží model kritizování, zvětšuje se riziko, že u potomka schizofrenie propukne. Nebezpečné je paradoxně také přílišné ochranitelství,“ vysvětluje Horáček faktory, jež mohou nemoc podnítit.

Zatím není jasné, zda je možné narušení bílé hmoty mozku u schizofrenie nějak cíleně léčit. Vědci v této souvislosti uvažují o tom, že by bylo možné využít některých léčebných postupů účinných u jiných poruch podobného charakteru, jakou je například roztroušená skleróza.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

před 45 minutami

Tenistka Siniaková ve čtvrtfinále v Istanbulu podlehla jedničce Mertensové

Česká tenistka Kateřina Siniaková si semifinále v Istanbulu nezahraje. Ve čtvrtfinále nestačila na turnajovou jedničku Elise Mertensovou z Belgie, které podlehla dvakrát 4:6.

Siniaková se sedmnáctou hráčkou světa prohrála za hodinu a 36 minut. Ve druhé sadě Češka vedla už 4:1, ale náskok neudržela a Mertensové podlehla i ve čtvrtém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková, které ve světovém žebříčku patří 69. místo, promarnila možnost ukončit téměř dvouleté čekání na postup do semifinále. Naposledy si v něm zahrála předloni v Bronxu, ve čtvrtfinále se představila poprvé od loňského září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy