Alarmující zpráva: Polovinu předškoláků ohrožuje toxický kov

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
6. 5. 2015 5:30
Státní zdravotní ústav varuje, že se u českých dětí našly vysoké hodnoty kadmia. Jed se do těla dostává buďto s cigaretovým dýmem, nebo jídlem. Způsobuje chudokrevnost, řídnutí kostí či rakovinu.
Zdrojem kadmia je hlavně kouření. Do těla ho ale dostáváme i s jídlem. (Ilustrační foto)
Zdrojem kadmia je hlavně kouření. Do těla ho ale dostáváme i s jídlem. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - V ledvinách českých předškoláků se našly extrémně vysoké hodnoty kadmia. Jedem, který způsobuje řídnutí kostí, chudokrevnost nebo spouští rakovinotvorné bujení, je ohrožena až polovina dětí. S alarmující zprávou nyní přišel Státní zdravotní ústav.

V jiných evropských zemích přitom lékaři tak vysokou zátěž u dětí nezjistili.

"Týdenní zátěž kadmiem je u českých dětí od čtyř do šesti roků výrazně vyšší, než je doporučená tolerovatelná dávka definovaná Evropským úřadem pro potraviny. V období let 2012 až 2013 představovala až 227 procent této stanovené hodnoty," popisuje zpráva Státního zdravotního ústavu.

Kadmium

  • Prvek ze skupiny těžkých kovů. V přírodě se vyskytuje jen sporadicky. Poměrné množství kadmia v zemské kůře je asi 0,15 - 0,2 mg/kg.
  • Sloučeniny kadmia jsou mimořádně jedovaté. Jeho nebezpečnost tkví mimo jiné v tom, že podobně jako rtuť anebo olovo vytváří i organické sloučeniny.
  • Do ovzduší se dostává spalováním uhlí, odpadů, z dolů a rafinérií. Do vody se uvolňuje z odpadních vod z domácností i z průmyslu. Do půdy se uvolňuje z umělého hnojiva. Do přírodního prostředí uniká také z provozů, kde se nakládá s nebezpečnými odpady. Podstatným zdrojem kadmia je cigaretový kouř.
  • Vyrábí se z něj např. galvanické články, využívá se také jako lapač neutronů v jaderných elektrárnách nebo jako antikorozní materiál. Přidává se do slitin na zubařské plomby, slouží jako stabilizátor při výrobě plastů.
  • V trávicím traktu se váže až 29 % kadmia, které přijmeme.
  • V lidském těle se hromadí hlavně v ledvinách a játrech. I velmi malé dávky kovu mohou vést k selhání ledvin. Kadmium v krvi je nebezpečné pro vyvíjející se plod, protože prvek může procházet placentou.
  • S věkem zatížení organismu kadmiem roste, u kuřáků až dvojnásobně.

(Zdroj: Arnika)

Důvody? Čtvrtina dětí žije v domácnosti s kuřákem. Tito předškoláci mají až pětkrát horší toxikologické výsledky než jejich vrstevníci. Další děti pak spolykají jed s jídlem. Kadmium totiž obsahuje celá řada zemědělských produktů.

K vyšším hodnotám kovu v organismu přispívá také žalostná kvalita ovzduší v některých lokalitách Česka - například Ostrava má podle Českého hydrometeorologického ústavu dlouhodobě jedno z nejhorších ovzduší v Evropě.

"Když se k tomu přidá skutečnost, že děti spotřebují daleko více potravin na kilogram své tělesné hmotnosti než dospělí, vyjdou z toho samozřejmě ze všech nejhůře," vysvětluje profesor z Centra zdraví, výživy a potravin při Státním zdravotním ústavu Jiří Ruprich.

Podle lékařů se přitom těžký kov fatálně podepisuje na jejich zdraví. "Kadmium totiž poškozuje ledviny," upozorňuje Jiří Slíva z Farmakologického ústavu Univerzity Karlovy v Praze. Kromě toho způsobuje anémii nebo chronickou rýmu. Může spustit nádorové bujení nebo zapříčinit neplodnost.

Sebevrazi kuřáci

Odborníci ze Státního zdravotního ústavu už proto přemýšlejí, jak vliv kadmia na populaci snižovat. Resortu zdravotnictví například doporučují, aby konečně prosadilo úplný zákaz kouření na veřejnosti.

"Lidé, kteří kouří, jsou doslova sebevrazi. Všichni do jednoho mají jistotu, že budou mít zdravotní problémy,“ podotýká profesor z Centra zdraví, výživy a potravin při Státním zdravotním ústavu Jiří Ruprich. Kuřáci navíc ohrožují zdraví dalších lidí v okolí.

Ministerstvo zdravotnictví sice novelu protikuřáckého zákona připravilo, vláda ale prozatím normu neprojednala.

Řešit by se ale měly i potraviny. "Čeští úředníci by se měli zapojit do bruselského vyjednávání o limitech kadmia v potravinách. Tyto limity by se měly výrazně zpřísnit," navrhuje také Ruprich.

Kovy v bramborách i mase

Kadmium se totiž nachází téměř ve všech potravinách. Například do brambor, obilovin nebo zeleniny se kov dostává z půdy zamořené minerálními hnojivy a průmyslem.

Extrémně vysoké koncentrace kadmia se našly třeba v zemině v okolí Příbrami. Podle Ivana Suchara z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pocházejí ještě z doby Přemyslovců. Zanechaly je tady hutě na zpracování stříbra.

Další bohaté "naleziště" jedu odhalili odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu v oblasti Souše v Jizerských horách. Za kontaminaci půdy prý tady mohou bývalé sklárny v Desné.

Nejhorší jsou vnitřnosti letitého skotu

Problém se zamořenou půdou jde přitom podle odborníků snadno vyřešit: stačilo by, aby ji zemědělci začali vápnit.

"Dřív se to běžně dělalo, dnes se na to zapomíná. Když je půda zásaditá, tak se kadmium alespoň nepohybuje směrem do rostlin," upozorňuje Jiří Ruprich.

Pohlídat se dá také obsah kadmia v mase. "Lidé by zkrátka neměli jíst vnitřnosti starých zvířat," doporučuje Ruprich.

Právě v tomto druhu masa je totiž podle něj koncentrace jedu nejvyšší. "Krávy se dnes dožívají až dvakrát delšího věku než ještě před dvaceti lety. Těžké kovy, které do sebe spolu se zeleným krmivem dostávají, se proto v jejich ledvinách nahromadí,“ vysvětluje Ruprich.

Ledviny starých zvířat se zabavují

Státní veterinární správa už proto začala hodnoty kadmia v těle chovných zvířat hlídat. A tam, kde je zamoření půdy největší, ledviny skotu automaticky zabavuje. Do potravního řetězce se tyto vnitřnosti nedostanou. Děje se to například v Moravskoslezském kraji.

"Kromě toho pokračují i kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce v rámci monitoringu cizorodých látek," doplňuje mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

Například v roce 2014 inspekce odhalila kadmium ve stopovém množství u poloviny vzorků kontrolované zeleniny,  v osmdesáti procentech prověřovaných obilovin nebo ve všech vzorcích máku. Žádná z těchto potravin ale nebyla podle Jordána kontaminovaná natolik, aby ji museli inspektoři nechat stáhnout z trhu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy