Alarmující zpráva: Polovinu předškoláků ohrožuje toxický kov

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
6. 5. 2015 5:30
Státní zdravotní ústav varuje, že se u českých dětí našly vysoké hodnoty kadmia. Jed se do těla dostává buďto s cigaretovým dýmem, nebo jídlem. Způsobuje chudokrevnost, řídnutí kostí či rakovinu.
Zdrojem kadmia je hlavně kouření. Do těla ho ale dostáváme i s jídlem. (Ilustrační foto)
Zdrojem kadmia je hlavně kouření. Do těla ho ale dostáváme i s jídlem. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - V ledvinách českých předškoláků se našly extrémně vysoké hodnoty kadmia. Jedem, který způsobuje řídnutí kostí, chudokrevnost nebo spouští rakovinotvorné bujení, je ohrožena až polovina dětí. S alarmující zprávou nyní přišel Státní zdravotní ústav.

V jiných evropských zemích přitom lékaři tak vysokou zátěž u dětí nezjistili.

"Týdenní zátěž kadmiem je u českých dětí od čtyř do šesti roků výrazně vyšší, než je doporučená tolerovatelná dávka definovaná Evropským úřadem pro potraviny. V období let 2012 až 2013 představovala až 227 procent této stanovené hodnoty," popisuje zpráva Státního zdravotního ústavu.

Kadmium

  • Prvek ze skupiny těžkých kovů. V přírodě se vyskytuje jen sporadicky. Poměrné množství kadmia v zemské kůře je asi 0,15 - 0,2 mg/kg.
  • Sloučeniny kadmia jsou mimořádně jedovaté. Jeho nebezpečnost tkví mimo jiné v tom, že podobně jako rtuť anebo olovo vytváří i organické sloučeniny.
  • Do ovzduší se dostává spalováním uhlí, odpadů, z dolů a rafinérií. Do vody se uvolňuje z odpadních vod z domácností i z průmyslu. Do půdy se uvolňuje z umělého hnojiva. Do přírodního prostředí uniká také z provozů, kde se nakládá s nebezpečnými odpady. Podstatným zdrojem kadmia je cigaretový kouř.
  • Vyrábí se z něj např. galvanické články, využívá se také jako lapač neutronů v jaderných elektrárnách nebo jako antikorozní materiál. Přidává se do slitin na zubařské plomby, slouží jako stabilizátor při výrobě plastů.
  • V trávicím traktu se váže až 29 % kadmia, které přijmeme.
  • V lidském těle se hromadí hlavně v ledvinách a játrech. I velmi malé dávky kovu mohou vést k selhání ledvin. Kadmium v krvi je nebezpečné pro vyvíjející se plod, protože prvek může procházet placentou.
  • S věkem zatížení organismu kadmiem roste, u kuřáků až dvojnásobně.

(Zdroj: Arnika)

Důvody? Čtvrtina dětí žije v domácnosti s kuřákem. Tito předškoláci mají až pětkrát horší toxikologické výsledky než jejich vrstevníci. Další děti pak spolykají jed s jídlem. Kadmium totiž obsahuje celá řada zemědělských produktů.

K vyšším hodnotám kovu v organismu přispívá také žalostná kvalita ovzduší v některých lokalitách Česka - například Ostrava má podle Českého hydrometeorologického ústavu dlouhodobě jedno z nejhorších ovzduší v Evropě.

"Když se k tomu přidá skutečnost, že děti spotřebují daleko více potravin na kilogram své tělesné hmotnosti než dospělí, vyjdou z toho samozřejmě ze všech nejhůře," vysvětluje profesor z Centra zdraví, výživy a potravin při Státním zdravotním ústavu Jiří Ruprich.

Podle lékařů se přitom těžký kov fatálně podepisuje na jejich zdraví. "Kadmium totiž poškozuje ledviny," upozorňuje Jiří Slíva z Farmakologického ústavu Univerzity Karlovy v Praze. Kromě toho způsobuje anémii nebo chronickou rýmu. Může spustit nádorové bujení nebo zapříčinit neplodnost.

Sebevrazi kuřáci

Odborníci ze Státního zdravotního ústavu už proto přemýšlejí, jak vliv kadmia na populaci snižovat. Resortu zdravotnictví například doporučují, aby konečně prosadilo úplný zákaz kouření na veřejnosti.

"Lidé, kteří kouří, jsou doslova sebevrazi. Všichni do jednoho mají jistotu, že budou mít zdravotní problémy,“ podotýká profesor z Centra zdraví, výživy a potravin při Státním zdravotním ústavu Jiří Ruprich. Kuřáci navíc ohrožují zdraví dalších lidí v okolí.

Ministerstvo zdravotnictví sice novelu protikuřáckého zákona připravilo, vláda ale prozatím normu neprojednala.

Řešit by se ale měly i potraviny. "Čeští úředníci by se měli zapojit do bruselského vyjednávání o limitech kadmia v potravinách. Tyto limity by se měly výrazně zpřísnit," navrhuje také Ruprich.

Kovy v bramborách i mase

Kadmium se totiž nachází téměř ve všech potravinách. Například do brambor, obilovin nebo zeleniny se kov dostává z půdy zamořené minerálními hnojivy a průmyslem.

Extrémně vysoké koncentrace kadmia se našly třeba v zemině v okolí Příbrami. Podle Ivana Suchara z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pocházejí ještě z doby Přemyslovců. Zanechaly je tady hutě na zpracování stříbra.

Další bohaté "naleziště" jedu odhalili odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu v oblasti Souše v Jizerských horách. Za kontaminaci půdy prý tady mohou bývalé sklárny v Desné.

Nejhorší jsou vnitřnosti letitého skotu

Problém se zamořenou půdou jde přitom podle odborníků snadno vyřešit: stačilo by, aby ji zemědělci začali vápnit.

"Dřív se to běžně dělalo, dnes se na to zapomíná. Když je půda zásaditá, tak se kadmium alespoň nepohybuje směrem do rostlin," upozorňuje Jiří Ruprich.

Pohlídat se dá také obsah kadmia v mase. "Lidé by zkrátka neměli jíst vnitřnosti starých zvířat," doporučuje Ruprich.

Právě v tomto druhu masa je totiž podle něj koncentrace jedu nejvyšší. "Krávy se dnes dožívají až dvakrát delšího věku než ještě před dvaceti lety. Těžké kovy, které do sebe spolu se zeleným krmivem dostávají, se proto v jejich ledvinách nahromadí,“ vysvětluje Ruprich.

Ledviny starých zvířat se zabavují

Státní veterinární správa už proto začala hodnoty kadmia v těle chovných zvířat hlídat. A tam, kde je zamoření půdy největší, ledviny skotu automaticky zabavuje. Do potravního řetězce se tyto vnitřnosti nedostanou. Děje se to například v Moravskoslezském kraji.

"Kromě toho pokračují i kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce v rámci monitoringu cizorodých látek," doplňuje mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

Například v roce 2014 inspekce odhalila kadmium ve stopovém množství u poloviny vzorků kontrolované zeleniny,  v osmdesáti procentech prověřovaných obilovin nebo ve všech vzorcích máku. Žádná z těchto potravin ale nebyla podle Jordána kontaminovaná natolik, aby ji museli inspektoři nechat stáhnout z trhu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy