Otrávil se léky. Život mu zachránila unikátní operace

Kristýna Zemanová
27. 8. 2015 13:39
Léky na horečku obsahující paracetamol způsobily u 34letého muže selhání jater. Přežil jen díky riskantní operaci, kterou ještě nikdo na světě neprovedl.
Lukáš Musil se svou manželkou
Lukáš Musil se svou manželkou | Foto: IKEM

Praha - Poměrně běžné zdravotní problémy - horečka a bolest hlavy - vedly v případě 34letého Lukáše Musila až k selhání jater a následné transplantaci. Vzal si totiž větší množství léků obsahující paracetamol, což je látka, která je jednou z nejčastějších příčin otravy jater.

Různé léky, stejná účinná látka

“Bylo mi špatně, a tak jsem to řešil prášky - paralenem a ibalginem. Nezabíraly dost rychle, tak jsem si jich vzal víc za krátkou dobu. Neřekl bych ale, že to bylo více, než je obvyklé. Vůbec mě nenapadlo, že moje tělo takhle zareaguje,“ popisuje Musil. Otrava léky nebo třeba houbami stojí za polovinou případů selhání jater. Problémem je často to, že lidé nevědí, že léky odlišných značek mohou mít stejnou účinnou látku. Snadno pak může dojít k předávkování.

Dávali mu hodiny života

Lukáš Musil si z průběhu otravy moc nepamatuje. Začal kašlat krev, stihl jít ještě k praktické doktorce, jeho stav se ale prudce zhoršoval. Poté ztratil vědomí a s akutní otravou jater byl převezen do Institutu klinické a experimentální medicíny.

“Dostal se k nám ve velmi těžkém stavu, v konečném stádiu selhání jater. Bylo to natolik vážné, že jsme pochybovali, zda vůbec transplantovat,” říká přednosta Kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk.

“V tu chvíli mi v IKEMu řekli, že mu zbývá několik hodin,” dodává Musilova manželka. Nakonec se ale lékaři pro transplantaci rozhodli, a to i přes to, že situaci komplikovala řada dalších okolností. Játra dárce byla pro 115kilového muže příliš malá, navíc se neshodovaly krevní skupiny. Lékaři chtěli játra umístit do dolní poloviny břicha, aby mohli na svém místě nechat původní játra a dát jim tak šanci se zregenerovat. Museli tak vytvořit nové cévní napojení transplantovaných jater. Tolik rizikových faktorů najednou ještě nikdy žádná transplantace jater neměla.

I další operace se obešla bez komplikací

“Operace trvala asi 10 hodin. Dala pacientovi šanci na život. Jeho stav se začal zlepšovat, mezitím přišla nabídka od dalšího dárce, tentokrát stejné krevní skupiny,” popisuje Froněk. Poškození Musilových jater se bohužel ukázalo jako nevratné, další operace tedy byla nezbytná. I tento zákrok proběhl bez komplikací.

“Je to neuvěřitelné, co tady se mnou dokázali udělat. Manželce říkali, že možná nepřežiju ani převoz vrtulníkem, a teď tady po 42 dnech sedím v IKEMu mezi vámi,“ říká Musil.

Jeho stav se zatím zlepšil natolik, že se v nejbližší době bude moct chystat domů. “Je tu i šance, že stihnu syna doprovodit do první třídy,” říká. Institut klinické a experimentální medicíny letos vyměnil játra už 93 pacientům. Odborníci v současné době dokážou pomoct i lidem, které dřív museli odmítat. Na transplantaci se dnes v průměru čeká tři měsíce u dospělých a měsíc u dětí.

 

Právě se děje

Další zprávy