Desetina lidí má chorobu ledvin. Dozvědí se to, až zkolabují

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
16. 4. 2015 5:30
Až polovina pacientů se na dialýzu dostala "z ulice" - po kolapsu. Do té doby o své chorobě nevěděli - neměli příznaky. Součástí běžné preventivní prohlídky se proto má stát speciální vyšetření moči.
Model ledvin.
Model ledvin. | Foto: Profimédia

Praha - Čeští lékaři varují: až desetina populace má chronicky poškozené ledviny. Polovina z nich přitom o svém problému neví. Na dialýze, při které lékaři čistí krev uměle, proto skončí doslova ze dne na den – po kolapsu.

„Každý desátý Čech má významně sníženou filtrační funkci ledvin. Nejčastěji je to kvůli cukrovce, vysokému tlaku nebo poruchám prokrvení ledvin,“ potvrzuje šéf Kliniky nefrologie při pražské Všeobecné fakultní nemocnici Vladimír Tesař.

Úmrtnost na selhání ledvin je přitom podle něj vysoká. Během léčby dialýzou zemře každoročně až dvacet procent pacientů.

Česká nefrologická společnost proto navrhuje změnu: pacienti by se měli víc hlídat. Vyšetření moči, při kterém se dá poškození ledvin včas odhalit, se má stát běžnou součástí preventivní prohlídky u praktického lékaře.

„Navrhujeme ministerstvu zdravotnictví, aby přidalo do vyhlášky o preventivních prohlídkách i laboratorní vyšetření sérového kreatinu u pacientů nad padesát let. Měla by se provádět tři vyšetření jednou za pět let,“ přiblížil Tesař.

Rizikové skupiny: kuřáci a cukrovkáři

Pod větším drobnohledem by se měli ocitnout také někteří mladší pacienti. Konkrétně ti, kteří patří do rizikových skupin – mají vysoký krevní tlak, cukrovku, trpí obezitou nebo kouří. „Praktičtí lékaři by se měli zaměřit i na lidi, v jejichž rodině už se někdy onemocnění ledvin objevilo,“ pokračuje lékař.

Podle Jany Skoupé z Medicínského datového centra při 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy změna pomůže tisícům lidí. A nejen to. Vydělají i pojišťovny. Zatímco za jednoho pacienta na dialýze dají kolem 700 tisíc korun, za test moči, který může selhání ledvin předejít, zaplatí jen 25 korun.

Poslanci sněmovního zdravotního výboru proto souhlasí. „Návrh rozhodně podpoříme. Pokud může dvacet slov ve vyhlášce zlepšit kvalitu života mnoha pacientů a ještě k tomu ušetřit peníze na léčení, není co řešit,“ vyjádřil se například lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. Ministerstvo podle něj může změnu do dokumentu zapracovat okamžitě.

Vedení resortu zdravotnictví se prozatím k navrhovanému znění vyhlášky nevyjádřilo.

Místo center domácí čištění

Lékaři však upozornili ještě na jeden problém: nejenže se v Česku selhání ledvin málo předchází, ale léčení se zbytečně prodraží. Většina lidí totiž stále končí v některém ze 103 velkých dialyzačních center. Na nich jsou pak doživotně závislí.

"V jiných zemích Evropy se mnohem častěji využívá břišních dialýz, se kterými si mohou lidé krev filtrovat sami doma, upozorňuje přednosta Kliniky nefrologie Transplantačního centra IKEM Ondřej Viklický.

Domácí způsob léčení je mnohem levnější. Pojišťovnám jednak odpadají náklady na provoz drahých center, platit nemusejí ani přepravu pacientů. Lidé se totiž musejí do středisek svážet nejméně třikrát týdně.

Není zájem, oponuje VZP

"S břišní dialýzou navíc mohou pacienti pracovat i cestovat. Platí daně a nejsou závislí na sociálních dávkách od státu," podotýká Viklický. V Nizozemí si proto podle něj čistí krev přímo doma pětina nemocných, v Anglii nebo Skandinávii je to dokonce více než třetina nemocných.

Podle náměstka pro zdravotní péči Všeobecné zdravotní pojišťovny Petra Hoňka ale není mezi českými pacienty o břišní dialýzu příliš velký zájem.

V zahraničí se podle Viklického také daleko více transplantuje. "V Česku podstoupí transplantaci ledvin stále jen desetina pacientů," říká lékař. Nová ledvina pak pacientům slouží deset až patnáct let.

Zákeřná a plíživá choroba

Chronické selhání ledvin začíná plíživě, pacient nepociťuje žádné potíže. Počáteční příznaky se navíc snadno zamění s jinou chorobou - pacient je unavený, trpí poruchami soustředění, poklesem výkonnosti, nechutenstvím nebo zvracením. Často má zvýšený krevní tlak a otoky nohou.

Pokud ale ledviny vypovědí službu, následky jsou fatální - ledviny přestanou čistit krev a v těle pacienta se začnou hromadit odpadní látky. Pacient je pak trvale odkázán na dialyzační terapii. Bez ní by nepřežil. Další možností je transplantace.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 1 hodinou

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy