Pohádka o Raškovi? Učte se novou. O Martině z rybníku

Zdeněk John
25. 2. 2010 18:10
Martina Sáblíková svým vítězstvím přepsala historii českého olympismu

Vancouver - Martina Sáblíková, dvaadvacetiletá vytrvalkyně na bruslích, vydřela na olympiádě ve Vancouveru vytoužené zlato na pětikilometrové trati.

V cíli, vyčerpaná z maximálního úsilí, zvedla jen ruce a strhla kapuci z vlasů. Jela jako úplně poslední, takže na rozdíl od vítězství na tříkilometrové trati se vyhnula mukám čekání. Věděla rovnou, že si splnila životní sen.

Sáblíková rekordním časem dráhy 6:50,91 zlomila ostatní závodnice na distanci, na níž v poslední době obtížně hledá rovnocennou soupeřku. Vydala se natolik ze sil, že jí brusle musel sundat trenér Petr Novák.

Čtěte více:

Její triumfální jízda byla příliš dlouhá, aby jakkoliv připomněla pocity z chvilkového letu do ticha Jiřího Rašky z Grenoblu 1968.

Po ledě neklouzala s lehkostí Ondreje Nepely, s níž ohromil v roce 1972 japonské Sapporo.

Přesto tyto československé legendy během středečního večera překonala.

Raška, Nepela, Neumannová a dokonce ani hoši z Nagana, jejichž zlata si Češi cení nejvíc - nedokázali to, co Martina Sáblíková. Být dvakrát v průběhu jedněch her na nejvyšším stupínku.

Po vítězném vancouverském večeru přišel opět správný čas rozjet dohady o tajných tréninkových metodách jejího trenéra Nováka. Jenže kouč znovu neprozradí, jak to dělá. On ani Martina přece ještě nechtějí končit.

Novák byl v počátcích obviňován z drsného zacházení až na hranici sebeobětování, kterým údajně zatěžoval svou svěřenkyni. Křehkou, na poměry rychlobruslařek vlastně hubenou dívku. Sáblíková měří 171 centimetrů a váží jen 54 kilogramů. V poslední jízdě zlatého večera jí přímou soupeřkou byla Daniela Anschutzová z Německa. To jsou jiné míry: 165 centimetrů a 62 kilo výbušné váhy.

Sáblíková tomu přizpůsobuje techniku své jízdy i taktiku. Její soupeřky na ni získávají v úvodních pasážích náskok, ale pak začnou na dráze vadnout. Tam, kde lapají po dechu, zařazuje Sáblíková vyšší rychlostní stupeň.

Dnes to bylo trochu jiné, což jen ukazuje, jak náročný to byl závod. Mezičasy ukázaly, že má Martina jen mírný náskok na Němku Beckertovou, tři kola před koncem už po setinkách vteřiny. Nakonec rozdíl dosáhl necelou půlvteřinku.

"Věděla jsem, že mám náskok, ale taky jsem si uvědomovala, že Beckertová zajela poslední kolo výborně. Takže jsem definitivně uvěřila až v cíli," vyprávěla Sáblíková. Trenér Novák jí schválně hlásil nepřesné časy a odstupy. "Musel jsem, aby byla v klidu," vysvětlil po závodě.

Dívka z rybníků

Teď se znovu začnou psát příběhy dívky ze zamrzlých rybníků na Vysočině, o zázračném zrození sportovní hvězdy v zemi, která nemá jedinou rychlobruslařskou halu. A triumf Sáblíkové bude mít i další dopad: dá se čekat, že úvahy, zda "halu pro Martinu" v Česku nyní postavit, budou znít silněji než dřív. První po "dráze pro dvojnásobnou šampionku" volal ochraptělý komentátor přenosu České televize.

Sáblíkovou čeká náročné období dotěrné pozornosti, nepředstavitelně větší, než jakou zažívala dosud.

Zatím si slávu k tělu nepřipouští a kromě pár frází, které odkoukala od profesionálních hokejistů, zůstává ve všech veřejných vystoupeních a při rozhovorech s novináři skromnou až nenápadnou dívkou, která "prostě vyhrává víc než jiné".

Možná první zkouška na nebezpečné cestě, na které je nutné zvládnout těžší zatáčky než ledové zákruty v Richmond Olympic Oval, ji čeká nyní, až po olympijském vítězství.

Všichni jí věří a budou čekat už jen vítězství. Jen u Fortuny Češi neváhali nechat čtyři miliony korun jako projev sázkařské víry v její neporazitelnost. Teď vyšla, ale dá se vyhrávat pořád? Nedá.

Do kdy? Do roku 2022?

Bude muset bojovat s vlastní motivací. Jak silnou výzvou pro ni, pro dvojnásobnou olympijskou vítězku, bude třeba mistrovství Evropy? Dá se předpokládat, že tím nejsilnějším motorem, který ji požene vpřed, bude zase až vidina další olympiády v Soči. Proč by tam dvojnásobná vítězka nemohla vyhrát třikrát? Mohla, když vydrží, co potřebuje: zdraví, štěstí, trenér, zázemí, sponzoři.

Deník Sport si položil otázku, jak dlouho může Sáblíková vozit medaile z olympiád. V roce 2022 jí bude čtyřiatřicet let. To není dramaticky vysoký věk pro rychlobruslení, ale je to přece jen příliš daleko. Co když Sáblíková bude prostě chtít žít jinak: co když například pro ni víc než postavená hala bude časem podstatná vlastní rodina.

Ale dnes má na takovéto úvahy dvaadvacetiletá mladá žena brzo.

Je sice legendou, ale nejmladší v dějinách českého sportu.

 • Výsledky závodu na 5 km:
  1. Sáblíková (Česko) 6:50,91
  2. Beckertová (Německo) +0,48
  3. Hughesová (Kanada) +4,82
  4. Anschützová-Thomsová (Německo) +7,73
  5. Haugliová (Norsko) +11,28
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy