Medaile za medailí: Připomeňte si, jak se rodily české úspěchy

Medaile za medailí: Připomeňte si, jak se rodily české úspěchy
15. 2. - PRVNÍ ZLATÁ - "Kolo před cílem už jsem byla docela hotová a snažila se s tím bojovat. Velký díky patří trenérovi, který mě skvěle naváděl a dokázal mě nahecovat," uvedla svěřenkyně Petra Nováka. Cílem projela v čase 4,02:53 a vytvořila tak nový rekord dráhy v Richmondu.
15. 2. - PRVNÍ ZLATÁ - Čekání. Až poté, co Martina Sáblíková svůj závod odjela, nastoupili její největší rivalky. Mohla jen postávat u lavičky a sledovat, zda se některá z nich nevypne k super výkonu a nepřipraví ji o zlato. 
"Při tom čekání jsem byla strašně nervózní. Bylo to horší než před závodem. Když jsem viděla, že už chybí jen poslední rozjížďka a jsem první, tak jsem si řekla, že mám splněno. Medaile, pro kterou jsem si přijela, je. Mám splněno," popsala své pocity.
15. 2. - PRVNÍ ZLATÁ - Už ví, že je první. Trenér Petr Novák se neubránil slzám, dvaadvacetiletá Sáblíková běhala po hale s vlajkou a mávala všem divákům, mezi kterými byla početná skupina českých fanoušků. 
"Atmosféra tady byla vynikající a všem děkuju. Moc mi pomohli. Už před závodem tam byla obrovská podpora," řekla dojatá Sáblíková.
15. 2. - PRVNÍ ZLATÁ - Radostný výskok při květinovém ceremoniálu. Odehrál se přímo v hale, pro první tři sportovkyně byla připravena kytička. 
Martina Sáblíková se později přiznala, že byla hodně nervózní, ale náladu před startem jí zvedly i maily od střelkyně Kateřiny Emmons a matky německé rychlobruslařky Claudie Pechsteinové, která ve Vancouveru kvůli dopingu nestartuje. 
Vybavila si také pasáž ze svého oblíbeného filmu Pokojný bojovník. "Kde seš? Tady. Kdy je to? Teď. A kdo jsi? Tahle chvíle," zopakovala filmovou repliku.
Foto: Reuters
Simona Holecová
28. 2. 2010 21:10

Vancouver - Když v lednu Český olympijský výbor oznámil, že na zimní hry do Vancouveru posílá rekordní výpravu čítající 92 Čechů, škarohlídové namítali: Jedou tam na výlet, medaile stejně nepřivezou...

S okamžikem, kdy v Kanadě vyhasne olympijský oheň, je však zjevné, že se naplnila spíše slova optimistů. Tvrdili, že čeští sportovci dokážou přivést čtyři a více medailí.

Cenných kovů je nakonec šest. Dva nejcennější - zlato pro vítěze - přiveze na svém krku do Prahy rychlobruslařka Martina Sáblíková. "Dosáhli jsme výsledku, který v minulosti nebyl," raduje se nepokrytě šéf výboru Milan Jirásek.

Nic na tom nemění, že poslední den Lukáš Bauer navzdory úsilí padesátikilometrový běh v očekávané zlato ani medaili nepřetavil.

Projděte si znovu ve fotografiích cestu Martiny Sáblíkové, Šárky Záhrobské, Martina Jakše, Martina Koukala a Jiřího Magála a také a v neposlední řadě Lukáše Bauera do historie olympijských her.

 

Právě se děje

Další zprávy