Praha - Občanské sdružení Mladí národní demokraté na internetových stránkách zveřejnilo pozvánku na protestní pochod, jehož trasa má v den výročí nacistického pogromu na židy v roce 1938 vést bývalým židovským městem.
Radikálové chtějí tedy vyrazit po trase, kterou plánovali původně a o které Nejvyšší správní soud prohlásil, že nebyla řádně ohlášena a pochod po ní se tedy nemůže uskutečnit.
Dále k tématu:
Blogeři o demonstraci
Přestože také další náhradní trasy pochodu, o nichž Mladí národní demokraté uvažovali, úřady zamítly - a právě dnes soud potvrdil zákaz posledních dvou z nich - zvou radikálové své sympatizanty na sraz v sobotu ve čtyři odpoledne do Břehové ulice.
Na pozvánce tvrdí, že účast jim přislíbili mimo jiné zástupci íránské a palestinské komunity žijící v České republice a také zahraniční hosté.
Pochod se však s největší pravděpodobností neuskuteční, protože úřady už oznámily, že neohlášené akci za každou cenu zabrání. V ulicích má být proto nasazeno na 1100 policistů a na 300 městských strážníků.
Nekompromisní postoj magistrátu přiměl radikály k tomu, že k původnímu avizovanému tématu pochodu, jímž má být protest proti účasti české armády na "okupaci" Iráku, přidali také "vyjádření odporu proti totalitním praktikám magistrátu a potlačování práva na svobodu projevu a shromažďování".
K této výhradě extrémistů se dnes přidala i liberální strana LiRa, která má zastoupení v horní komoře parlamentu. Uvedla, že "zákaz pochodu Prahou je útokem na svobodu, nátlak na odpovědné orgány (aby pochod zakázaly) je ohrožením demokracie a právního státu."
Všechny zákazy, které magistrát k akci radikálů vydal, posuzoval soud. S jednou výjimkou zákazy potvrdil. V jednom zmíněném případě zrušení zakázu potvrdil i odvolací soud, zároveň však uvedl, že zákaz nemůže být platný proto, že akce nebyla řádně ohlášena a konat se nemůže.
Nejvyšší správní soud pak nad tímto případem vydal i rozbor, jak si paragrafy shromažďovacího zákona vykládá.
K pietnímu shromáždění židovské obce u Staronové synagogy se možná připojí i Romové. Jak píše server ceskenoviny.cz s odvoláním na ČTK, vyzvalo je k tomu občanské sdružení Romea, které chce tímto způsobem podpořit židovskou komunitu. Podle zástupců sdružení Romea je účast Romů důležitá i proto, že nacistická éra patří k "nejtemnějším obdobím také jejich dějin".