Zákon chrání i extrémisty, vzkázal úřadům soud

Tomáš Fránek
5. 11. 2007 17:06
Soud dal úřadům návod, jak řešit akce radikálů
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Nejvyšší správní soud stanovil úřadům postup, jak mohou podle zákona postupovat, když chtějí zabránit akcím extrémistů.

Úřady v Česku nemohou zakázat shromáždění nebo pochod jen s odkazem na to, že akci pořádají extrémisté nebo pravicoví radikálové, uvedl soud ve výkladu rozsudku, jímž řešil sobotní pochod Mladých národních demorkatů Prahou.

Musí velmi důkladně zjistit další skutečnosti, které ohlašovanou akci provázejí. Pokud se tedy podle soudců k tomu, že shromáždění nebo pochod ohlásili extrémisté, přidají takové skutečnosti jako v pražském případě - že pochod se uskuteční v den výročí Křišťálové noci a místem konání má být židovská čtvrť, může to být důvod pro zákaz shromáždění.

"Takový závěr může být zdůrazněn i dalšími okolnostmi - například tím, že předpokládaný den shromáždění připadne na sobotu, která je z hlediska židovského náboženství svátkem a kdy se věřící shromažďují v synagogách," rozhodli soudci.

Verdikt padl i na základě průlomových rozsudků Evropského soudu pro lidská práva a verdiktů soudů v Německu nebo ve Spojených státech.

Zakazovat? Výjimečně

Shromažďovací zákon nicméně podle soudu slouží k ochraně k těch, kteří chtějí protestovat. Chrání menšiny a brání jejich vytěsnění z demokratické debaty.

Zakazovat shromáždění nebo pochody je proto možné jenom ve velmi výjimečných případech.

"I kdyby se jednalo o osoby přináležející k extremistickým skupinám, či projevující extremistické názory, nelze a priori vyloučit, že hodlají svého práva využít v zákonných mezích," uvedl senát Nejvyššího správního soudu pod vedením soudce Petra Příhody.

Úřady musí proto podle soudu velmi pečlivě vážit, zda rozhodnout o zákazu shromáždění.

Souvislosti ZDE: Na radikály si v Praze počká 1400 policistů 

Rozpustit až na místě

V případech, kdy nemají jednoznačné důkazy o tom, že shromáždění nebo pochod bude sloužit k jinému účelu než bylo ohlášeno, jim podle soudu nezbude nic jiného než rozpustit akci až přímo na místě.

"Moderní demokracie představuje vládu většiny při respektování práv menšin a musí být připravena i ke konfrontaci s menšinovými názory, které jsou jí v daném okamžiku nepohodlné," uvedli soudci v rozhodnutí.

A jakékoliv omezení politických práv jako je právo shromažďovací by podle soudu mohlo vést až k vytěsnění nepohodlné menšiny z veřejné diskuse.

Nejvyšší správní soud rozhodl, že se pochod židovskou čtvrtí, jak byl původně úřadům oznámen, konat nemůže. Důvodem nebylo nic z toho, co soud vysvětloval o extrémistech a okolnostech jejich akce, ale fakt, že akce nebyla právoplatně ohlášena.

VÍCE ZDE: Pochod radikálů křišťálovou nocí se nesmí konat

 

Právě se děje

před 12 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 40 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 45 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy