I na Sobotku čekali v USA vítači: V St. Paul jej zdravili sokolové, děti s chlebem i obří loutky

Luboš Kreč Luboš Kreč
2. 4. 2016 23:33
Loutkami v nadživotní velikosti, tradičními kroji i chlebem se solí přivítali krajané premiéra Bohuslava Sobotku při návštěvě Sokola v americkém městě St. Paul. Ve státě Minnesota na americkém středozápadě, kde St. Paul leží, dnes žije asi 85 tisíc lidí s českými kořeny, setkání s ministerským předsedou si nenechaly ujít na tři stovky z nich.
Sobotka se v americkém St.Paulu sešel s krajany.
Sobotka se v americkém St.Paulu sešel s krajany. | Foto: Úřad vlády

St. Paul/Minneapolis - Byla to vlastně neplánovaná zajížďka, ale když dorazil v sobotu dopoledne vládní letecký speciál na letiště v dvojměstí St. Paul - Minneapolis, byl na ploše o pár desítek minut dřív, než se plánovalo.

Aby český premiér nemrznul s delegací ve dvoustupňovém mrazu, pozval jej tým minnesotského guvernéra do historické budovy University Clubu ve staré vilové zástavbě. Bohuslav Sobotka a jeho spolupracovníci tak strávili několik desítek minut v místě, s nímž se pojí vznik jedné z nejslavnějších knih světa: Velký Gatsby.

Francis Scott Fitzgerald ho tady psal,” řekl generální konzul Česka pro státy amerického Středozápadu Bořek Lizec. Viktoriánský zámeček s půlkruhovým půdorysem, z něhož se shlíží na St. Paul a údolí, které jej obepíná, dosud vyzařuje atmosféru konce 19. století a počátku toho následujícího. Stěny jsou zdobené dřevěnými obklady, nikde žádný moderní nábytek, jen leštěný, bohatě zdobený viktoriánský masiv. Schody vrzají, zdi obepínají textilní tapety.

Dům, ve kterém Francis Scott Fitzgerald napsal Velkého Gatsbyho.
Dům, ve kterém Francis Scott Fitzgerald napsal Velkého Gatsbyho. | Foto: Luboš Kreč

Fitzgerald, který se v St. Paul narodil a strávil v něm několik let i v dospělosti, si sídlo Univerzitního klubu velmi oblíbil, se svou ženou Zeldou jej pravidelně navštěvoval, mimo jiné tam chodili na taneční zábavy. Dnes slouží dům jako reprezentativní sídlo, pořádají se v něm také semináře, lze si v něm pronajmout i pokoj.

Zatímco ve Washingtonu byl Bohuslav Sobotka jednou z mnoha hlav států, v Minnesotě jej čekalo natěšené uvítání - ve státě žije na 85 tisíc lidí s českými kořeny, je tam také jedno z nejaktivnějších sokolských sdružení v USA.

Sobotku přivítaly tři stovky místních.
Sobotku přivítaly tři stovky místních. | Foto: Luboš Kreč

V sokolovně z roku 1887, nejstarší Čechy postavené a nadále Čechy využívané a vlastněné budově v USA, premiéra pozdravilo na 300 lidí. U vchodu stály dožínkové loutky, pod schody mu dvě děti v krojích podaly chléb, uvnitř v sále následovala taneční a pěvecká vystoupení.

Dorazil i starosta nedalekého města New Prague, které se však v angličtině nevyslovuje “prág” jako Praha, ale americky “prejg”. Starosta sedmitisícového městečka, kam v 90. letech zavítal při své návštěvě Ameriky i Václav Havel, Chuck Nickolay byl také mezi hosty: “Tohle je pro nás velká událost. Všichni, zvlášť ti starší, se na příjezd premiéra moc těšili.” Podle Nickolaye, který je ze 75procent českého původu, je s postupujícím časem stále těžší a těžší držet české tradice a zvyky v Minnesotě živé.

Ne všechno je ale ztracené, v Minneapolis funguje Česká a slovenská škola, dobrovolnický spolek, který o víkendech učí děti česky, pořádá pro ně divadelní nebo výtvarné kroužky. “Máme asi třicet žáčků,” vysvětlila premiérovi ředitelka školy Jitka Šebek. Aktuálně s dětmi nacvičuje představení Broučci podle svébytného vzoru - zahrají jej tak, jak to dělaly děti v koncentračním táboře v Terezíně.

Divadelní kroužek.
Divadelní kroužek. | Foto: Luboš Kreč
 

Právě se děje

Další zprávy