Premiér Sobotka se v USA přihlásil k transatlantické vazbě. Navzdory hlasům, které ji zpochybňují

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 3. 2016 20:35
Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se v USA přihlásil k prohlubování transatlantické vazby, navzdory hlasům, které ji zpochybňují. Vyjádřil to v projevu v ústavu pro mezinárodní vztahy Brookings Institution ve Washingtonu. Uvedl také, že máme někdy tendenci brát transatlantické spojenectví jako samozřejmost a něco, co zde bude automaticky i do budoucna. Premiér ve Washingtonu také jednal s americkými investory. V budoucnu by se v Česku mohly vyrábět například letecké motory firmy GE Aviation.
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka | Foto: Economia

Washington - Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se ve Spojených státech přihlásil k prohlubování transatlantické vazby, navzdory hlasům, které ji zpochybňují. Považovat spojenectví za samozřejmé má Sobotka za krátkozraké a nebezpečné. Český premiér se tak dnes vyjádřil v projevu v ústavu pro mezinárodní vztahy Brookings Institution ve Washingtonu. O přílišném podléhání bývalé vlády Petra Nečase (ODS) americkému tlaku nedávno mluvil prezident Miloš Zeman.

Sobotka v asi patnáctiminutovém česky předneseném projevu uvedl, že máme někdy tendenci brát transatlantické spojenectví jako samozřejmost a něco, co zde bude automaticky i do budoucna. "Myslím si, že to je krátkozraké a do budoucna nebezpečné. Na obou březích Atlantiku je možné slyšet hlasy, které zpochybňují transatlantické partnerství. Je proto třeba povzbudit zájem o dění na obou březích Atlantiku a ochotu se vzájemně poslouchat a uvědomit si význam atlantického partnerství, také proto jsem přijel v těchto dnech na návštěvu Spojených států," konstatoval Sobotka.

Sobotka dnes prohlubování transatlantické vazby a spolupráci v rámci NATO označil za jednu z hlavních priorit Evropy. "Bezpečnostní architekturu Evropy si bez Severoatlantické aliance nedovedu představit. Strategické partnerství EU a USA musí být prohlubováno a mělo by zasahovat i do dalších oblastí politiky, nejen do obrany a bezpečnosti," poznamenal. V následné debatě se pak vyjádřil pro to, aby evropské země postupně navyšovaly své obranné rozpočty.

ČR by se mohla vyrábět americká letadla

Premiér jednal také o amerických investicích. Americká firma GE Aviation by mohla v Česku od roku 2020 vyrábět 500 leteckých motorů každý rok.

"Já jsem přijel také proto, abych jasně zdůraznil, že stojíme o další investice ze Spojených států. Jedna z těch vlajkových lodí, na kterých teď intenzivně pracujeme, je investice společnosti GE do výroby nových leteckých motorů v České republice," řekl Sobotka po jednání.

"Dá se předpokládat, že výroba by měla být zahájena do roku 2020, pokud všechno dobře půjde. Teď jsme ve fázi výzkumu, to znamená, ty motory se budou vyvíjet v České republice, budou se zkoušet v České republice a následně se budou vyrábět v České republice," poznamenal také. Každý rok by se podle něj mohlo v Česku vyprodukovat 500 takových motorů.

Vedle zástupců GE Aviation Sobotka v první den své návštěvy USA jednal také s dalšími investory v Česku i s výkonným ředitelem Americké filmové asociace Christopherem Doddem.

Po ranních jednáních s investory vystoupil Sobotka v ústavu pro mezinárodní vztahy Brookings Institution ve Washingtonu. Odpoledne položil květiny u památníku Tomáše Garrigua Masaryka u příležitosti nedávného 166. výročí jeho narození. V 18:30 místního času (pátek 0:30 SELČ) ho pak čeká večeře v Bílém domě, kterou pro více než pět desítek hostů pořádá americký prezident Barack Obama v předvečer summitu o jaderné bezpečnosti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
Další zprávy