Hrozí nám Norsko, varuje poslankyně a chce zrušit pěstouny

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
21. 1. 2015 5:30
Krátkodobé pěstounství se může zvrhnout v byznys, varuje část poslanců. Ministerstvo a pěstouni obavy odmítají.
Místo ústavu přechodný pěstoun. Poslanci však nejsou s novým systémem spokojeni.
Místo ústavu přechodný pěstoun. Poslanci však nejsou s novým systémem spokojeni. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Tři stovky rodin v Česku se živí jako přechodní pěstouni, díky kterým malé děti odebrané vlastním rodičům nemusejí do kojeneckých ústavů. Zákon, který jim zaručil měsíční plat 20 tisíc korun, však platí pouhé dva roky a někteří poslanci už volají po jeho změně.

Bojí se totiž toho, že pěstouni si z dočasné péče o dítě udělají byznys. "Je to zneužitelné. Hrozí podobné problémy, se kterými se teď potýkají v Norsku,“ řekla deníku Aktuálně.cz poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09) v narážce na případ, kdy norské úřady odebraly syny české matce.

Ministerstvo práce a sociálních věcí však obavy poslanců nesdílí a vylučuje, že by se děti svěřovaly lidem, kterým jde o zisk. "Motivace žadatelů je v procesu zprostředkování pečlivě zkoumána,“ uvedla ředitelka Odboru ochrany práv dětí ministerstva Marta Miklušáková.

Pěstounská péče

Dlouhodobá pěstounská péče

Za péči o jedno dítě dostane pěstoun příspěvek 8 tisíc korun měsíčně. Za péči o dvě děti stát vyplácí 12 tisíc, za tři pak 20 tisíc korun. Za každé další dítě dostanou pěstouni další čtyři tisíce navíc. Stát navíc vyplácí zvláštní příplatky na uhrazení potřeb dítěte, které se v závislosti na věku a zdravotním stavu dítěte pohybují od 4 500 po 8 700 korun měsíčně. V roce 2013 bylo v pěstounské péči přes 14 tisíc dětí.

Přechodná pěstounská péče

Pro pěstouna jde o klasické zaměstnání, za které dostává 20 tisíc korun hrubého měsíčně bez ohledu na to, kolik dětí má zrovna svěřeno. Peníze dostává i v době, kdy právě o žádné dítě nepečuje. Plat může dostávat pouze jeden člen rodiny zároveň. Krátkodobou pěstounskou péči poskytují více než tři stovky českých rodin.

Zdroj: Domácí

Přechodná pěstounská péče v Česku existuje již devět let, teprve od ledna 2013 ale mají pěstouni nárok na dvacetitisícový plat. Za tuto částku jsou kdykoli připraveni přijmout dítě, které úřady odeberou biologické rodině, a pečovat o něj do doby, než soudy rozhodnou o jeho dalším osudu.

Podobný systém zavedly i některé západní země, které se dnes mohou pochlubit tím, že v ústavech nemají vůbec žádné děti mladší tří let. V Česku je v kojeneckých ústavech stále umístěno kolem dvanácti stovek dětí.

"To je sice pravda, ale děti tam chodí jako balíky z rodiny do rodiny, protože je to nesmírně výnosný byznys. A vzhledem k tomu, že těch dětí je málo, tak po nich vzrůstá poptávka. Já nechci podezírat naše úřady, že k tomuto směřují, ale ďábel tkví v detailech a je možné, že postupnými kroky k tomu skutečně spějeme,“ uvedla Chalánková.

Počet odebraných dětí klesá

Pěstouni považují nařčení, že by kvůli zisku tlačili na odebírání co největšího počtu dětí, za absurdní. "O umístění dětí rozhodují odbory sociálně-právní ochrany dětí a soudy, nikoliv my. Na koho bychom asi tak tlačili? My máme smlouvu s krajem, pokud by nás bylo moc, můžou nás propustit,“ uvedla Tereza Hubáčková, která je pěstounkou od loňského května a v současnosti pečuje o druhé miminko.

Podle ministerstva počet žádostí o odebrání dětí rodičům naopak rok od roku klesá. "V roce 2012 podaly orgány sociálně-právní ochrany dětí k soudu 1181 návrhů na nařízení ústavní výchovy dítěte, zatímco v roce 2013 to bylo již pouze 903 podaných návrhů,“ uvedla Miklušáková. Úředníci také mnohem častěji soudy žádají o návrat dětí k rodičům.

Chalánková nyní usiluje o to, aby sněmovní sociální výbor zpracoval novelu zákona, která by přechodnou péči buď rovnou zrušila, nebo alespoň omezila. Část poslanců z výboru novelizaci zákona podporuje a v příštích měsících se k ní hodlají vrátit.

"Je třeba ze zákona zcela vypustit institut přechodné pěstounské péče, nebo minimálně nezvýhodňovat tento institut. Pěstounství dětí se nesmí stát zaměstnáním samo o sobě. Pěstounem se nesmí stát nikdo, kdo by neměl normální vlastní zaměstnání,“ přednesla na výboru Chalánková s tím, že je ochotna o svých návrzích ještě diskutovat.

Přechodnou péči by však omezení příspěvku de facto zlikvidovalo. "Pokud se odměna pěstouna natolik sníží, aby všichni museli ještě chodit do práce, tak je to při péči o malé miminko nemožné,“ dodala Hubáčková.

Levnější než ústav

Odpůrci upozorňují také na to, že zatímco přechodní pěstouni si vydělají dvacet tisíc měsíčně, těm dlouhodobým stát na jedno dítě přispívá jen 8 tisíc korun. Ministerstvo ale upozorňuje, že na rozdíl od přechodných pěstounů mohou ti dlouhodobí využít mateřské dovolené a dostávají příspěvky navíc. Kromě toho většinou pečují o starší děti, a mohou tak chodit do zaměstnání.

Podle Miklušákové je však resort o dalším navýšení peněz ochoten diskutovat. Jakákoli forma pěstounství totiž vyjde stát výrazně levněji než umístit děti do ústavu. V Česku přitom v ústavní péči i nadále zůstává téměř 8,5 tisíce dětí. Ministerstvo chce postupně jejich počty snižovat, začít se mělo právě s dětmi do 3 let. Změny se tedy nejvíce dotýkají kojeneckých ústavů, které mají své zastánce i mezi poslanci.

"Ústavní péče bude vždycky potřeba, navíc je u nás na velmi vysoké úrovni,“ myslí si poslankyně a členka sociálního výboru Hana Aulická Jírovcová (KSČM) s tím, že má informace od zaměstnanců kojeneckých ústavů, že pěstouni nejsou vždy pro děti ideálním řešením. "Všechno, co přijde ze Západu, nelze aplikovat na systémy v naší republice. Nechceme dopustit zneužívání systému jako v Norsku,“ dodává.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Izrael podle syrských státních médií zaútočil raketami v oblasti Damašku

Izrael podnikl raketové útoky v oblasti Damašku, informovala syrská státní média. Zranění podle nich utrpěli dva vojáci a vznikly blíže neurčené materiální škody. Nad syrským hlavním městem se v noci ozývaly hlasité výbuchy a syrská protivzdušná obrana podle zdroje z armádních kruhů některé rakety sestřelila.

Izrael za poslední roky provedl desítky útoků proti cílům v částech Sýrie ovládaných vládou, včetně úderů proti letišti v Damašku a Aleppu, nicméně téměř nikdy se k jednotlivým operacím nevyjadřuje. Izrael tvrdí, že se zaměřuje na základny skupin napojených na Írán, například na ty využívané libanonským šíitským hnutím Hizballáh, které na podporu jednotek syrského prezidenta Bašára Asada vyslalo tisíce bojovníků.

Letiště v Aleppu bylo po izraelském náletu z minulého týdne dva dny mimo provoz, připomíná agentura AP. Kromě letišť jsou cílem izraelské armády také přístavy v syrskou vládou kontrolovaných oblastech. Izrael se tak snaží přerušit dodávky zbraní z Íránu pro jemu blízké skupiny.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Nafta v Česku je nejlevnější od loňského ledna, dál klesá i cena benzinu

Nafta u čerpacích stanic v Česku stojí nejméně od loňského ledna, za uplynulý týden v průměru zlevnila o 26 haléřů na 35,01 koruny za litr. Benzin Natural 95 stál ve středu průměrně 36,95 Kč/l, tedy o devět haléřů méně než o týden dřív a nejméně za téměř dva měsíce. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

Nafta v Česku stála před rokem v průměru o zhruba 12 korun víc než dnes, cena benzinu byla vyšší o víc než 7,50 koruny. V cenách paliv se loni na jaře výrazně projevovaly obavy z dopadů ruské invaze na Ukrajinu.

Nejlevnější paliva natankují nyní řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr benzinu v průměru za 36,49 Kč. Naftu tam prodávají průměrně za 34,28 Kč/l. Nejdražší paliva nadále nabízejí čerpací stanice v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 38,23 Kč. Nafta se v hlavním městě tankuje za 37,15 Kč/l.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruský odsouzený v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery byl zadržen v Minsku

Ruský otec, kterého soud tento týden poslal na dva roky do vězení v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery, byl zadržen v Minsku, informovalo několik ruských informačních kanálů působících v emigraci, mezi nimi například Sota. Alexej Moskaljov krátce před vynesením rozsudku utekl z domácího vězení.

Advokát Moskaljova Dmitrij Zachvatov na sociálních sítích napsal, že nemá kontakt se svým klientem, potvrdit informace o jeho zadržení nemůže, ale podle všeho tomu tak je. Moskaljova zadrželi podle ruských informačních kanálů pravděpodobně kvůli tomu, že si v bytě, kde se skrýval před pronásledováním, zapnul mobilní telefon.

Otec samoživitel z města Jefremov se do problémů se zákonem dostal původně poté, co jeho dospívající dcera Maša loni na jaře ve škole nakreslila obrázek proti ruské invazi na Ukrajině. Vyšetřovatelé ho později obžalovali kvůli protiválečným komentářům na sociálních sítích a do vyřešení případu mu úřady nařídily zůstat v domácím vězení. Soud ho v úterý poslal za mříže za diskreditaci ruské armády, za což bývají v Rusku trestáni lidé, kteří dají najevo odpor vůči válce na Ukrajině. Maša skončila v dětském domově a komise pro záležitosti nezletilých žádá, aby jejího otce soud zbavil rodičovských práv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy