Šesti Klokánkům hrozí uzavření, mají příliš mnoho dětí

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 9. 2014 15:12
Zařízení pro okamžitou pomoc dětí může zlikvidovat zákon, který stanovuje kapacity pro maximální počet svěřenců.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Šesti zařízením Klokánek hrozí, že budou muset být na konci roku uzavřena. Mají kapacitu 263 míst pro děti a pracuje v nich 212 zaměstnanců.

Důvodem je zákon o sociálně právní ochraně, podle něhož v jednom domově pro okamžitou pomoc dětem v tísni může být maximálně 28 chlapců a děvčat. Tato zařízení mají ale větší kapacitu a trápí je nedostatek státních příspěvků na děti, řekla šéfka Fondu ohrožených dětí (FOD) Marie Vodičková. Podle ministerstva práce a sociálních věcí mohou zařízení požádat o kapacitní výjimku, o které se případně bude rozhodovat ve správním řízení.

Ministerstvo udělilo výjimku

Klokánky jsou zařízení pro okamžitou pomoc ohroženým dětem, která provozuje FOD. Pravidla od loňského ledna změnila novela o sociálně právní ochraně dětí. Ministerstvo práce a sociálních věcí šesti ohroženým zařízením udělilo výjimku ke snížení počtu dětí do konce letošního roku.

Možné uzavření se týká Klokánků v Brně, Dolním Benešově, Hostivici, Janovicích nad Úhlavou, Praze 4 a 10. Provozovatelům vadí, že se do maximální povolené kapacity započítávají i děti, které jsou na dlouhodobých propustkách třeba u rodičů nebo pěstounů, ačkoliv za tyto děti údajně nedostávají příspěvek. Navíc prý nedostávají příspěvky za děti, které přijmou na jejich místo, když v zařízení nejsou.

Klokánky trápí nedostatek peněz

Státní příspěvek na péči činí na dítě měsíčně 22 800 korun. Částka se snižuje za dny, kdy je dítě mimo zařízení. Klokánky tak podle Vodičkové trápí nedostatek peněz. "Fungujeme jenom proto, že nás podporuje veřejnost, ale bohužel to nestačí pokrýt finance, které nám utíkají každý měsíc," řekla Vodičková. V posledních měsících prý zařízení fungují jen díky půjčce 25 milionů korun od soukromého investora a dalším půjčkám.

Například Klokánek v pražských Štěrboholech má kapacitu 48 dětí, z toho 19 jich je na propustce. Od příštího roku by podle provozovatele mělo být fyzicky jen devět dětí, na které bude zařízení pobírat státní příspěvek. "Je naprosto absurdní, abychom provozovali tak velkou a perfektně vybavenou budovu," podotkla Vodičková.

Východiskem ze situace podle ní je třeba to, aby ministerstvo prodloužilo výjimku. Resort ale dříve uvedl, že další nebude povolena. Pokud budou Klokánky uzavřeny, děti se podle Vodičkové přesunou do ústavů a dětských domovů.

Podle mluvčího MPSV Petra Habáně muže resort ve výjimečných případech výjimku udělit, což se již několikrát stalo. "Z povahy věci se ale jedná o mimořádné opatření, které nemůže dlouhodobě ohrožovat standard kvality péče," řekl Habáň. Pokud zřizovatel požádá o udělení výjimky ze zákonem stanovené kapacity, bude se o žádosti rozhodovat ve správním řízení. "Výsledek v tuto chvíli nelze předjímat," dodal Habáň.

Omezená doba pobytu

Nový občanský zákoník, který platí od letoška, omezuje dobu pobytu v Klokánku či podobném domově pro okamžitou pomoc na půl roku. Za tu dobu by se měla situace vyřešit a dítě by se mělo buď vrátit domů, nebo se dostat do náhradní rodiny.

Ke konci loňského roku v Česku fungovalo 81 zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Celkem 39 zřizují kraje, pět obce a zbytek neziskové organizace. V těchto domovech bylo 1087 míst. Zařízení Klokánek je v Česku 31, mají kapacitu 560 míst.

 

Právě se děje

před 20 minutami

V nominaci Slovenska na MS je z NHL jen útočník Studenič

Hokejisté Slovenska mají v nominaci na mistrovství světa v Rize jediného hráče, který v této sezoně okusil NHL. Je jím dvaadvacetiletý útočník Marián Studenič, který se dočkal premiéry v dresu New Jersey. Sedm hráčů si získalo pozornost kanadského kouče Slováků Craiga Ramsayho při angažmá v české extralize.

Nominace hokejistů Slovenska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Július Hudáček (Spartak Moskva/KHL), Adam Húska (Hartford/AHL), Branislav Konrád (Olomouc/ČR),

obránci: Martin Bučko, Marek Ďaloga (oba Pardubice/ČR), Michal Ivan (Zvolen), Daniel Gachulinec (Detva), Šimon Nemec (Nitra), Martin Gernát (Třinec/ČR), Mário Grman (SaiPa Lappeenranta/Fin.), Adam Jánošík (Oskarshamn/Švéd.), Samuel Kňažko (TPS Turku/Fin.), Mislav Rosandič (Liberec/ČR),

útočníci: Peter Cehlárik, Marek Hrivík (oba Leksand/Švéd.), Kristián Pospíšil, Pavol Skalický (oba Lukko Rauma/Fin.), Martin Faško-Rudáš (Banská Bystrica), Adrián Holešinský (Nitra), Miloš Kelemen (Zvolen), Dávid Buc (Bratislava Capitals/ICEHL), Michal Krištof (Kärpät Oulu/Fin.), Róbert Lantoši (Providence/AHL), Adam Liška (Čerepovec/KHL), Miloš Roman (Třinec/ČR), Juraj Slafkovský (TPS Turku/Fin.), Marián Studenič (New Jersey/NHL), Matúš Sukeľ (Sparta Praha/ČR).

Další zprávy