Dceru smím vidět jen 16 hodin ročně, líčí Češka v Norsku

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
18. 1. 2015 18:00
Přibývá případů, kdy norská sociálka odebrala děti českým matkám. Po známém příběhu Evy Michalákové promluvila pro Aktuálně.cz i další žena, Daniela Lode. O dceru přišla kvůli údajnému násilí.
Soudce. Ilustrační foto
Soudce. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha/Oslo - Jako cizinka nemám v Norsku šanci dovolat se svých rodičovských práv, říká Daniela Lode. Je další Češkou, které severské úřady odebraly kvůli údajnému násilí dítě.

Po téměř roce se odhodlala popsat deníku Aktuálně.cz svůj příběh, který se podobá mediálně známému případu odebraných dětí jiné české ženě Evě Michalákové.

Dceři Daniely Lode je devět a půl. Přesně rok už ji ale nemá u sebe. Právně komplikovanou situaci přitom podle ní vyvolala banalita.‎

"Bylo to o víkendu, chtěla jít ven s dcerou od sousedů. Vyběhla ven do zimy bez čepice. Když se asi za pět hodin vrátila, tak jsem po ní chtěla, aby si ji vzala. Ona mi ale odmlouvala a já jsem po ní čepici hodila," popsala deníku Aktuálně.cz Češka, která na severu Evropy žije již dvanáctým rokem.

Kratičký okamžik vzteku jí obrátil život naruby. Události totiž během následujících hodin a dnů nabraly rychlý spád. Hněv matky viděly děti sousedů, kteří ještě tentýž den zavolali na norskou sociální službu Barnevernet.

Daniela Lode přitom netušila, že se o ni tamní ‎sociálka zajímá. Zatajil jí to i manžel. "V úterý mi pak volali, že se on ani dcera nevrátí. Řekli mi jen, že dítě je na bezpečném místě," líčí Lode.

Ke svému překvapení navíc matka zjistila, že ji udal i její norský manžel. Úředníci z Barnevernet mu prý řekli, že je to třeba kvůli tomu, aby matka svou dceru neunesla.

"Musela jsem okamžitě odevzdat její pas a zároveň jsem dostala dvouměsíční zákaz styku," pokračuje žena. Pokud by svou dceru kontaktovala, hrozilo by jí třeba i vězení.

16 hodin ročně. S dozorem a norsky

Dvakrát pak Danielu Lode vyslýchala policie a úředníci z Barnevernet. Šlo podle ní jen o hru se slovy.

"Nejhorší bylo, že i dcera musela k psychologům. Žádné trauma ale u ní nezjistili. Vyslýchají tím stylem, že dětem pokládají stále dokola pět nebo šest otázek, které postupně trochu mění," líčí.

S dcerou se nakonec poprvé uviděla až loni v září u soudu, při předběžném projednání celé záležitosti. Mezitím se s ní manžel rozvedl. Jak sama Lode vysvětluje - musel. Jinak by hrozilo, že holčičku dají do pěstounské péče.

"Další schůzka byla desátého prosince, kdy se můj advokát snažil zařídit, abych mohla dceru vídat. A Barnevernet řekl: 'Buď to tady podepíšete, nebo dceru neuvidíte'," pokračuje v popisu událostí Daniela Lode.

V dokumentu, který podepsala, musela souhlasit s velice přísnými podmínkami: dcera bude plně v péči otce a jako matka ji smí vidět pouze 16 hodin ročně a za dozoru pracovníka sociální služby. Přitom, jak Lode podotýká, zmíněných pár hodin ročně je limit, který může Barnevernet dát. "Vypracovali plán na celý rok, kdy to vychází na dvě hodiny každé dva měsíce. Na vše dohlížejí a nesmíme spolu mluvit česky," dodává.

Dceru, která žije s otcem ve stejném městě, může kontaktovat po telefonu. Tento způsob komunikace ale většinou selhává. "Na Silvestra mi napsala, že mě má ráda a že jí chybím. Ale jinak na moje zprávy a telefonáty neodpovídá, jako by to měla zakázané," myslí si Lode.

Ambasáda ani český úřad nepomohly

Marný boj doposud Lode svádí i s českými úřady. Hned poté, co jí úřady dceru odebraly, se obrátila na českou ambasádu v Norsku. Z té ale nepřišla žádná pomoc. Proto Daniela Lode poslala mail řediteli Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí. Ani tam však nepochodila, přestože má holčička i české občanství.

V Norsku je to podle ní ještě horší, tamní instituce prý cizince diskriminují. Lode se nicméně nevzdává a chce znovu případ otevřít.

Její případ se v určitých ohledech podobá tomu, který v Norsku zažívá Eva Michaláková. Barnevernet jí odebral kvůli údajnému zneužívání dva syny, které odděleně umístil do pěstounských rodin. I to byl důvod, proč se Lode rozhodla veřejně promluvit. Chce totiž upozornit na postup norských úřadů, které podle ní porušují lidská práva.

Do Norska míří čeští europoslanci

Situací českých rodičů v Norsku se bude zabývat delegace Evropského parlamentu, která letí do Skandinávie v pondělí. Skupinu vede lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který upozornil na nové tři případy odebraných českých dětí. Chce se sejít jak s norskými politiky, tak i se zástupci Barnevernetu.

Zdechovský už dříve řekl, že nejde jen o české rodiče. Jeho tým zmapoval desítky případů, kdy norská strana odebrala děti švédským, polským nebo britským rodičům. Spolu s dalšími kolegy proto český europoslanec připravuje i rezoluci, která by jednání norských úřadů odsoudila.

Spolu se Zdechovským cestuje do Norska i europoslanec Svobodných Petr Mach, advokát rodiny Michalákových Pavel Hasenkopf a poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková, která se v kauze angažuje.

 

Právě se děje

Další zprávy