Stát znevýhodňuje sezdané pěstouny, stěžuje si Křeček

Domácí Domácí
7. 1. 2014 13:44
Zatímco nesezdaný pár obdrží 16 tisíc korun, manželé dostanou o 4 tisíce méně
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Stát finančně znevýhodňuje pěstouny žijící v manželství, upozorňuje zástupce ombudsmana Stanislav Křeček.

"Příjem domácností pěstounských manželských párů se ve srovnání s příjmem nesezdaných párů v minulém roce snížil," píše zástupce ochránce práv ve své zprávě. Zároveň vyzývá ministra práce a sociálních věcí, aby se problémem zabýval.

Zatímco nesezdaný pár, v němž každý z partnerů má v pěstounské péči jedno dítě, obdrží 16 tisíc korun, manželé dostanou o 4 tisíce méně.

Od počátku minulého roku totiž platí novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí, podle níž náleží odměna jen jednomu z manželů, bez ohledu na to, že i druhý má soudem svěřené dítě v pěstounské péči.

Podle Křečka se zákonodárce nejspíš snažil zamezit vyplácení vyšší individuální odměny pěstounům, kteří žijí společně a o děti se starají rovněž společně.

"Je nepřípustné, aby stát své opatření vztáhl pouze na manžele, protože není schopen identifikovat nesezdané pěstounské páry, které také žijí společně a také se o děti mohou společně starat," je přesvědčen Křeček.

Děti jsou do pěstounské péče svěřovány vždy konkrétní osobě a platí to i v případě manželských párů - dítě je svěřeno do pěstounské péče jednoho z manželů.

Jeden z manželů, který nově odměnu pěstouna nedostává, se podle zástupce ombudsmana ocitá oproti nesezdaným pěstounům v horším postavení z hlediska daňových a pojistných záležitostí. Odměna pěstouna je totiž považována ze závislé činnosti ve vztahu k dani z příjmu, pojistnému na sociální zabezpečení, zdravotnímu pojištění.

Porušení Listiny základních práv

Podle Křečka tak dochází k porušení Listiny základních práv a svobod, konkrétně zákazu diskriminace. "Jestliže je totiž odměna pěstouna považována pro účely daňové a pojistné za příjem ze závislé činnosti, předpokládá se zřejmě, že se pěstoun věnuje péči o dítě za odměnu namísto jiné práce," uvádí zástupce ombudsmana.

"Současně toto rozlišování podle rodinného stavu obsahuje prvky svévole, tedy Listinou zakázané libovůle ze strany zákonodárce při rozlišování subjektů a práv," upozorňuje také Křeček.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy