Praha - Největší starostí současného světa je Rusko. Václav Havel to vzkázal Čechům prostřednictvím čtvrtečního vydání Hospodářských novin, jichž se stal na den šéfredaktorem.
Koncept kopíruje počin jiného "opakovaného kandidáta" na Nobelovu cenu míru, irského zpěváka a aktivisty Bona z kapely U2. Ten vloni zcela změnil tvář renomovaného deníku The Independent: 16. května 2006 věnoval titulní stranu, úvod listu a hlavní publicistické texty boji proti AIDS v Africe.
V čem se nový Havlův projekt podobá starému Bonovu?
Oba si vybrali hlavního ilustrátora s osobitým stylem. Irský zpěvák zvolil Damiena Hirsta, autora žraloka naloženého ve formaldehydu, který podle Bonova tématu výrazně stylizoval celou titulní stranu Independentu.
Co do čísla prosadil Havel
- Madeleine Albrightová: "Přijetí střední Evropy do NATO bych doporučila i dnes, ale..." (krátký rozhovor s bývalou americkou ministryní zahraničí)
- Grigorij Javlinskij: "Putin vede salonní řeči" (interview s šéfem ruské opoziční strany Jabloko o šancích opozice v prosincových parlamentních volbách)
- Garri Kasparov: "Výsledky nelegitimních voleb pro nás nejsou důležité" (názory opozičního kandidáta pro březnové prezidentské volby v Rusku, v nichž stane proti téměř jistému vítezi - kandidátovi Kremlu)
- Adam Michnik: "Žijeme v zemi, kde se bojíte zvonku časně ráno" (v korespondečním rozhovoru kritizuje dnešní Polsko bratrů Kaczyńských)
- Christiane Amanpourová: "Necítím loajalitu vůči žádné konkrétní zemi" (interview se slavnou novinářkou, účastnicí letošního Fóra 2000)
- Sám Václav Havel napsal úvodník: "Odpovědnost beru jako osud"
Havel prosadil do konzervativních HN svého přítele Aleše Lamra, který do listu na místo několika fotek vložil své pestré obrazy (drobnou vadou na kráse je, že navzdory výroku stálého šéfredaktora listu Petra Šimůnka, že si Havel vymínil, že by "na každé barevné stránce měl být alespoň flex od Aleše Lamra, barevné str.3 HN vládne jen inzerát mobilního operátora.)
Havel se také stejně jako Bono mohl v deníku "opřít" o názory svých známých - celebrit, které ve zvláštním vydání promlouvají: Madeleine Albrightovou, Garriho Kasparova, Christiane Amanpourovou ze CNN či polského disidenta Adama Michnika.
V celkovém pojetí se však Bonovo a Havlovo vydání liší.
Lídr skupiny U2 zvolil před rokem globální téma, v němž se již desetiletí angažuje - budoucnost chudé Afriky a boj proti AIDS. Havel - údajně po konzultaci s redakcí HN - zvolil středoevropský problém post-komunismu.
Bonův rok starý Independent je, počínaje výrazně stylizovanou rudou titulkou, na úvodních stranách unikátním dílem, takto britský list běžně nevypadá - graficky ani obsahově.
Havlovo vydání působí spíše jako klasické Hospodářské noviny, s výjimkou šedého anketního pruhu v záhlaví některých stran. Není jasné, kde "exprezidentův list" začíná a končí. Patří otvírací texty stran 2 a 3 "Stát chce dát obcím navíc pět miliard", resp. "Čeká dítě ozařování: Rozhodne soud" do Havlovy dramaturgie? Je to jeho pohled na svět zpráv, nebo redakční aktuality? Čtenář neví.
Bono nabídku stát se šéfem vlivných levicových novin přijal s podmínkou, že polovina tržby listu půjde na humanitární pomoc Africe. Sponzory celého čísla se pak staly American Express, Motorola a Gap, firmy stojící za globální charitativní kampaní RED.
Havlovy HN jsou plné klasických komerčních reklam. S výjimkou černobílé strany 9, kde je inzerát na začínající Forum 2000, jehož je exprezident patronem.