Hranice v EU mizí. Jak si Češi polepší?

Tomáš Fránek
5. 12. 2006 14:50
Brusel/Praha - Od Silvestra příštího roku budou obyvatelé Česka bez kontrol přejíždět přes hranice auty a vlakem. Od března 2008 pak kontroly skončí také na letištích.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

CO JE SCHENGEN?
Autor fotografie: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

CO JE SCHENGEN?

ČTĚTE SOUVISLOSTI

  • zrušení kontrol na vnitřních hranicích a jejich přesunutí na hranice vnější
  • stanovení společných podmínek pro překračování vnějších hranic, oddělené odbavování cestujících ze schengenského prostoru a z nečlenských zemí na letištích a v přístavech
  • povinné ohlašování příslušníků třetích zemí, kteří cestují z jednoho členského státu do druhého.
  • harmonizace podmínek pro vstup, udělování krátkodobých víz a pravidel pro žádosti o azyl, zavedení práva a podmínek pro přeshraniční sledování osob, jež umožňuje pohraničníkům a policistům stíhat uprchlíky v sousedním státě, posílení spolupráce trestních soudních orgánů.
  • sučástí je zřízení Schengenského informačního systému (SIS), který shromažďuje například údaje o nežádoucích osobách, střelných zbraních, ukradených autech, nebo falešných bankovkách, jež jsou k dispozici policejním centrálám a imigračním úřadům.

Cestování se tak za rok a měsíc výrazně zjednodušší.

Ministři vnitra zemí EU se na tom dnes dohodli, když schválili rozšíření tzv. schengenského prostoru o dalších devět zemí unie včetně Česka. Z unijních nováčků do systému nevstoupí pouze Kypr, kromě členů unie bude nováčkem také Švýcarsko.

"Je to historický úspěch. Namísto nejasného termínu kolem roku 2010 jsme slyšeli jasné datum: Silvestr 2007," řekl Aktuálně.cz ministr vnitra Ivan Langer.

Nové členské země se dnes zavázaly, že budou investovat peníze do modernizace a rozšíření stávající databáze, to nakonec přesvědčilo i Velkou Británii, která byla proti rozšíření systému.

Podle Langera český podíl na modernizaci systému dosáhne asi 200 milionů korun. "Je to ale stále asi o polovinu méně, než by stál odklad rozšíření Schengenu," uvedl. Šlo by především o náklady na provoz hraničních přechodů.

EU se rozhodla změnit režim na hranicích
Přečtěte si, na čem se dohodli ministři v Bruselu

V praxi to znamená například to, že by z hranic měly úplně zmizet fronty, které zdržují turisty na hranicích s Rakouskem například při cestě k moři. Oddychnou si také řidiči kamionů, kteří mnohdy čekají na hranicích hodiny v dlouhých řadách.

Kontroly ve vnitrozemí

Nebo turisté využívající nové hraniční přechody na řece Moravě na hranicích se Slovenskem už nebudou muset čekat na to, až je v přesně stanovených hodinách zkontrolují policisté.

A cestování po schengenském prostoru by měly stačit nové typy občanských průkazů.

Foto: www.sxc.hu
Jsou tu nové pasy, revoluce v dokladech
Přečtěte si, s jakými doklady budete jezdit do světa

Lidé se ale kontrolám nevyhnou úplně.

Většina zemí, které už jsou v schengenském systému zapojené totiž přijala režim, podle kterého mohou policisté v přesně daném příhraničním (většinou třicetikilometrovém) pásmu podrobit kohokoliv zevrubné kontrole. Takovou možnost mají policisté v Rakousku nebo Německu.

Vstup do schengenu nic nezmění na cestování do Bulharska a Rumunska, které vstoupí do unie začátkem příštího roku. Obě země totiž součástí systému zatím nebudou a kontroly na hranicích budou i nádále.

Systém ulehčí také turistický ruch v příhraničních regionech. Zatímco teď mohou lidé přecházet hranice pouze přes úředně stanovené přechody, to se změní.

Obce na jihu Moravy na hranicích ze Slovenskem a Rakouskem tak už plánují to, že znovu obnoví některé přeshraniční turistické cesty nebo silnice, přes které se nyní chodit nemohlo.

Kolik zůstane policistů?

Radikální změnu znamená vstup Česka do schengenského systému pro policisty sloužící nyní na hraniční přechodech.

Asi šest set z nich má přejít k dopravní policii, další pak do nově zřízených vnitrozemských útvarů. Pro mnohé to znamená také stěhování na jiné místo služby.

Zatím ale není jasné, zda konec kontrol na hranicích povede také k propouštění, už nyní totiž chybí v tomto útvaru stovky policistů.

Zatímco třeba na jihu nebo severu Moravy má lidí v cizinecké a pohraniční policii ubýt, na východě Čech se naopak počítá s tím, že jich bude víc než nyní.

Opakuje se tak situace z května 2004, kdy z hranic definitivně odešli celníci. Těch nakonec ale ze služby odešlo méně než se čekalo, z původních asi devíti  tisíc jich u celní správy zůstalo pracovat více jak sedm tisíc.

Česko se také napojí na společnou počítačovou síť, kde si země v schengenském systému vyměňují informace o hledaných osobách a věcech. Systém obsahuje také databázi nežádoucích osob, kterým má být odepřen vstup na území Evropské unie.

Pro Česko i další nové země, které vstoupí do schengenského systému, budou platit i společné pravidla pro vydávání víz.

 

Právě se děje

Další zprávy