Jsou tu nové pasy, revoluce v dokladech

Pavel Baroch
1. 9. 2006 0:00
Praha - Ode dneška vydávají úřady nové typy cestovních pasů. Jsou poprvé chráněny čipy, ale jsou zároveň rekordně drahé. Uvnitř: VIDEO

Až si ode dneška půjdete na úřad požádat o nový cestovní pas, nebudete už potřebovat fotografii. Úředník a technika udělá všechno za vás. Vyplní za vás potřebné údaje, vyfotografuje, přenese váš podpis z elektronické podložky do počítače a následně do pasu.

Vzhledem se nové pasy lišit nebudou od starých. Uvnitř bude ale jeden zásadní rozdíl, a sice tvrdá "karta" s čipem, ve kterém budou ty samé údaje, které jsou vytištěné na stránce pasu, jako je tomu dnes. V nových cestovních dokladech totiž budou i speciální čipy s vašimi osobními údaji včetně informací o velikosti a tvaru vašeho obličeje. Zhruba v polovině roku 2008 by se pak měly v dokladech objevit i otisky prstů..

Dalším rozdílem bude i fakt, že už nebude možnost zapsat si své děti do vlastního pasu. Každé musí mít pas svůj.

Pasy s biometrickými údaji nařídila vydávat Evropská unie. Nové doklady mají zvýšit ochranu před padělateli, potažmo před terorismem či obchodováním s lidmi.

"S pasem nebude moci vystupovat nikdo jiný než jeho držitel," říká Tomáš Holenda z ministerstva vnitra.

Cena jde nahoru 

Ještě radikálnější změnou však bude cena, kterou úřadům za nový cestovní pas zaplatíte. Ve srovnání s tou nynější se nové pasy zdraží až trojnásobně.

Dosud jsme za cestovní pas zaplatili 200 korun, nový pas nás vyjde na 600.

Ještě výraznější bude zdražení zaexpresní doklady vydané během jednoho dne. Jejich cena byla do dneška 600 korun, nyní  vyšplhá na 1 500. Budou platit jeden rok a zůstanou bez biometrických prvků.

Dětské pasy postihne dvojnásobné zdražení. Místo včerejších 50 korun, zaplatíme dnes stovku.

Foto: Aktuálně.cz

Strmě zvýšená cena byla důvodem, proč se v létě tvořily na úřadech vydávajích cestovní doklady velké, i více než hodinové fronty.

"Chodby jsou plné lidí," řekl například na počátku srpna Antonín Hlaváček, vedoucí odboru dopravněsprávních agend radnice v Táboře.

V Písku počet přijatých žádostí o cestovní pas vzrostl od dubna do prázdnín bezmála dvojnásobně. Podobně je tomu i v Turnově a dalších městech.

O staré pasy bylo možné požádat do 21. srpna, posledních deset dní měly úřady na přípravu na nové doklady.

Nepadělatelné?

Nové pasy už zvedly mezi odborníky velké diskuse.

Proklamacím, že nové doklady nelze padělat, zasadil trhlinu německý počítačový expert Lukas Grünwald na srpnové konferenci o bezpečnostních systémech v Las Vegas. Na vlastním pasu tam ukázal, jak snadno se dají zkopírovat osobní data z jednoho čipu na druhý.

Na letištích by přitom kvůli rychlejšímu odbavování měly postupně vzniknout automatické čtečky cestovních dokladů. Pokud by tedy někdo chtěl proniknout přes tento systém, postačí mu "naklonovat" data z jiného čipu.

Náměstek ministra vnitra Josef Postránecký však tvrdí, že nové české pasy jsou před únikem dat chráněny lépe než většina německých cestovních dokladů, protože používají dokonalejší technologii. To, že ochrana českých pasů patří k nadprůměrným, potvrdila i nedávná konference v Berlíně.

"U žádného systému nemůžete mít stoprocentní garanci, že se nedají zkopírovat. Náš zabezpečovací klíč ale neumožňuje kopírování," ubezpečuje Postránecký.

Pozor na zneužití osobních údajů

Nevládní organizace a odborníci na ochranu osobních dat zase varují i před tím, že se osobní údaje z čipů mohou zneužít - pokud nebudou dostatečně chráněny.

Evropský ochránce dat Peter Hustinx upozornil na to, že osobní údaje z pasu mohou sloužit jako přístupový kód k dalším databázím, například k bankovním kontům.

Infobox

Pas

PASY I PRO KOJENCE

  • Od září musí mít cestovní doklad každý včetně kojenců.
  • Pro děti do pěti let se bude vydávat pas na jeden rok a vyjde na 50 korun.
  • Děti od pěti do patnácti let budou mít pas na pět let za 100 korun.
  • Lidé starší patnácti let dostanou pas na deset let, zaplatí 600 korun.
  • Vyřízení žádosti o nový pas včetně fotky by nemělo trvat déle než osm minut.
  • S novým pasem dostane občan i návod, jak se o něj starat, aby nezničil čip.
  • Pokud čip nebude v automatické čtečce fungovat, prověří totožnost cestujícího policista podle písemných údajů a fotografie v pasu.
  • Po EU se bude moci nadále jezdit i na občanský průkaz.

A česká odborná porota udělující (anti)cenu Big Brother Awards vloni na podzim udělila biometrickým pasům cenu Nebezpečná nová technologie.

Ochránci osobních dat pak upozorňují, že čipy z cestovních dokladů je možné aktivovat a číst na dálku.

Ministerstvo vnitra tvrdí, že pro bezpečnost osobních údajů udělalo maximum. Údaje o občanovi se budou po síti posílat zašifrované, budou sloužit výhradně k výrobě cestovního pasu, nebudou se ukládat v žádné databázi a po šedesáti dnech se znehodnotí.

Ovšem například USA se kvůli ochraně před terorismem zatím zdráhají k tomu, že si údaje o cestujících z Evropy nebudou uchovávat ve své databázi.

"Spojené státy zatím stoprocentní garanci nedaly," potvrzuje náměstek ministra vnitra Postránecký. Evropská unie o této otázce s USA jedná.

Pasy bude vydávat 227 úřadů

Česká vláda dá v letech 2005 až 2010 na výrobu nových pasů, stavební úpravy na úřadech, kde budou zvláštní budky na snímání obličeje a pořizování fotografií, či na posílení počítačové sítě čtyři miliardy korun.

Zatímco dosud si lidé mohli požádat o cestovní doklad na všech úřadech, kde je i matrika, od září se tato možnost omezí na takzvané úřady s rozšířenou působností. Znamená to, že se sníží počet úřadů ze zhruba dvanácti set na 227.

"I tak jde ale o jednu z nejhustších sítí v Evropě," ubezpečuje Postránecký, podle něhož například ve Velké Británii je takových úřadů asi osmdesát.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Anthony při debutu za Portland k výhře nepomohl

S novou posilou Carmelem Anthonym nastoupili basketbalisté Portlandu v úterním programu NBA v New Orleansu, pětatřicetiletá hvězda je však k vítězství nedovedla. Blazers podlehli 104:115 a zaznamenali už desátou porážku v sezoně. LeBron James se stal prvním hráčem v historii, který proti všem 30 ligovým klubům zaznamenal triple double, a Lakers se po výhře 112:107 nad Oklahomou znovu osamostatnili v čele tabulky.

Výsledky NBA:

LA Lakers - Oklahoma City 112:107, Memphis - Golden State 95:114, New Orleans - Portland 115:104, Sacramento - Phoenix 120:116.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 je kvůli nehodě uzavřena u Brna směrem na Vyškov

Kvůli nehodě osobního a nákladního auta u Rohlenky na Brněnsku byla ve středu ráno téměř na čtyři hodiny uzavřena dálnice D1 mezi kilometry 203 a 210 ve směru z Brna na Vyškov. Řidič osobního vozu utrpěl zranění a jeho spolujezdec zemřel. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a mluvčího jihomoravské policie.

Kvůli nehodě byla dálnice D1 východně od Brna uzavřena zhruba od 3:00. Dálnice byla opět zprůjezdněna kolem 6:45. Policie předpokládá, že doprava v místě nehody se postupně stabilizuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy