Praha - Čtyři a půl měsíce budou mít návštěvníci Pražského hradu možnost zhlédnout Svatováclavskou korunu i další korunovační klenoty. Vystaveny budou v kapacitně omezené Císařské konírně, Správa Pražského hradu proto plánuje zahájit předprodej vstupenek.
Expozice je stěžejní výstavou v rámci oslav 700. výročí narození Karla IV., kromě ní si budou zájemci moci prohlédnout dalších pět výstavních projektů.
Svatováclavská koruna bude hlavním exponátem výstavy nazvané Žezlo a koruna. Poprvé v novodobé historii ji doplní repliky gotických korunovačních klenotů, žezla a jablka, které budou speciálně restaurátorsky vyrobeny.
“To, co bývá vystavováno při volbě prezidenta každých pět let, je vlastně sloučení gotické koruny, kříže a meče s barokním žezlem a jablkem, které přidali Habsburkové,” vysvětlil rozdíl oproti tradiční výstavě korunovačních klenot Václav Beránek, vedoucí oddělení kultury Správy Pražského hradu.
Klenoty budou vystaveny v Císařské konírně společně s cennými rukopisy. “Z hlediska bezpečnostního, ale i klimatického musíme striktně regulovat počet návštěvníků,” upozornil na omezenou kapacitu konírny Beránek. Tu chce Správa hradu zajistit jednak vyšším vstupným, navíc zahájí internetový prodej vstupenek a předprodej na pokladnách na Hradě. Spustit ho plánuje už v prosinci.
Sedm tisíc lidí denně
“Vladislavským sálem, kde jsou klenoty vystavovány tradičně při volbě prezidenta, může projít až šest tisíc lidí denně, a je to v pořádku. Tady kapacita při nejlepším nemůže překročit sedm set lidí denně,” přiblížil Beránek.
Lidem proto doporučil, aby předprodeje využili. Vstupenky budou navíc levnější, než když si je návštěvník koupí později přímo na pokladně. “Tam budou prodávány zbylé vstupenky, pokud nějaké budou,” dodal vedoucí oddělení kultury SPH.
Ředitelka hradního odboru památkové péče Ivana Kyzourová řekla, že výstava má přiblížit roli Karla IV. jako českého krále, ukázat historický vývoj klenotů i představit méně známé části souboru klenotů a zasadit je do historického kontextu.
“Mezi dobové předměty patří například nádobky na olej, svatováclavský meč, korunovační evangeliář, nebo předměty z českého královského pokladu, dva zemské kříže a Zlatý verakoin, obraz Kristovy tváře,” vyjmenovala Kyzourová.
Pražský hrad připravil na oslavu výročí narození Karla IV. dalších pět výstavních projektů, například zjednodušenou prostorovou rekonstrukci triforia katedrály sv. Víta nazvanou Koruna království nebo expozici Koruna na dlani přibližující pražský groš jako věčnou minci České republiky.
Od května do září
Všechny expozice se pro veřejnost otevřou 13. května a potrvají do 28. září, výjimkou bude pouze interaktivní výstava Architektura pro korunu, která je určena především pro děti. “Aby mohly přijít školy, prodlužujeme výstavu do října,” zdůvodnil Beránek.
Podle ředitele Správy Pražského hradu Iva Velíška trvají přípravy bezmála tři roky. “Jejich financování zajišťujeme čistě z rozpočtu Správy hradu, jedná se o částku ne menší než 25 milionů,” řekl Velíšek. “Využili jsme toho, že unikátním artefaktem doby Karla IV. je celý Pražský hrad, je exponátem sám o sobě,” dodal.
Výstavy nejsou jediným programem, který na příští rok Pražský hrad plánuje. Rok Karla IV. začne už 2. dubna slavnostním zahájením turistické sezony.
“Součástí bude i průvod, který Karla IV. dovede na Pražský hrad. Očekáváme, že to bude opět velká událost, v minulých letech na akci sice byli i jiní panovníci než Karel IV., ale účast se pohybovala mezi padesáti a sedmdesáti tisíci lidí. Obávám se, že přijdou zase,” zavtipkoval Beránek.
V duchu Karla IV. se ponese i druhý ročník Rytířských slavností, po jeho stopách se návštěvníci budou moci vydat také v rámci tzv. Karlova okruhu.