Oslavovat narození Karla IV. za čtvrt miliardy? To je moc, řekla vláda

Markéta Hronová Lucie Stuchlíková Markéta Hronová, Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 19. 10. 2015 16:48
Plánované národní oslavy 700. výročí narození Karla IV. zřejmě nebudou tak velkolepé, jak se původně myslelo. Seznam akcí za 250 milionů nejdřív seškrtal ministr kultury na 192 milionů. Vláda však požaduje, aby na oslavy nešlo víc než 90 milionů.
Socha Karla IV. (ilustrační foto).
Socha Karla IV. (ilustrační foto). | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Mezinárodní setkání, koncerty, konference, výstavy nebo vydání výročních publikací za 250 milionů korun. Tak chtěla speciální národní komise oslavovat 700. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších panovníků na českém území Karla IV.

S ambiciózním plánem ale narazila - nejdříve jí ministr kultury Daniel Herman osekal rozpočet na 192 milionů. A vláda pak při pondělním jednání řekla, že by oslavy měly stát ještě o 100 milionů méně.

"Dal jsem vám 80 milionů, proč si to nevezmete z toho?" podivoval se prý na jednání vlády ministr financí Andrej Babiš. Podle premiéra Bohuslava Sobotky si některé akce na seznamu veřejnou podporu nezasloužily.

Oslavy vyvrcholí v květnu

Oslavy 700 let od narození jednoho z nejznámějších a nejvýznamnějších panovníků mají prostupovat celým příštím rokem, vyvrcholí v týdnu od 9. do 17. května, s tím, že hlavní den oslav je sobota 14. května, den narození Karla IV. Dopoledne proběhne slavnostní bohoslužba v katedrále sv. Víta. Na Pražském hradě budou vystaveny korunovační klenoty.

Chybět nebude slavnostní recepce ve Španělském sále Pražského hradu, kam Hrad pozval významné zahraniční i české hosty, představitele států a královských rodů spojených s Lucemburky.

Kromě toho bylo v plánu uspořádání historických konferencí, mezinárodní setkání rektorů evropských univerzit, série výstav o Karlu IV., vydání několika publikací, zakončené slavnostním koncertem České filharmonie Pocta Karlu IV., rovněž ve svatovítské katedrále.

Podle návrhu měly ze státního rozpočtu plynout peníze například i Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, které žádalo 100 tisíc korun na ukázku, jak vypadalo sklo v době Karla IV. Jen čtyři z publikací o době a životě Karla IV. měly stát 3,3 milionu korun.

Ministr Herman se podle všeho dalším škrtům ani příliš nebránil - prostor tu prý ještě je. "Za ministerstvo kultury jsem například navrhnul zcela vypustit částku pro příspěvkové organizace na rok 2015, což je téměř 13 milionů korun," míní Herman.

Nový návrh má ministerstvo kultury předložit znovu za dva týdny. "Budeme se snažit najít nějaké řešení na příští schůzi," uvedl předseda Sněmovny Jan Hamáček, který je zároveň šéfem národní komise k oslavám.

Nafouknutý rozpočet

I sami účastníci jednání o podobě oslav přiznávají, že původní cena je skutečně vysoká. Už v připomínkovém řízení se ukázalo, že se na oslavách chtějí někteří přiživit. "O rozpočtu se vedly velké debaty, protože řada institucí tam dávala aktivity, které, myslím, pro oslavy nebyly adekvátní," potvrdil rektor Univerzity Karlovy a člen národní komise Tomáš Zima.

Podle zdrojů z týmu okolo příprav národních oslav se řešilo například to, jestli se má z veřejných peněz platit vydání několika knih od stejného autora. Nebo to, zda se mají zpětně proplácet akce, které už proběhly.

V plánu oslav výročí narození Karla IV. je několik akcí s mezinárodní účastí, hlavním dnem oslav má být sobota 14. května, den narození Karla IV. Dopoledne bude slavnostní bohoslužba v katedrále sv. Víta, posléze slavnostní recepce ve Španělském sále Pražského hradu. Kromě toho návrh počítá s uspořádáním několika konferencí, výstav, vydání několika publikací, speciálních prohlídek památek a podobně. 

Které akce na seznamu zbudou a na jaké nakonec nedojde, zatím není jasné. Je také možné, že jednotlivé pořádající instituce akce uhradí ze svého rozpočtu. Už v tuto chvíli například Univerzita Karlova či pražské arcibiskupství počítají s tím, že akce pořádané k příležitosti oslav částečně zaplatí ze svých zdrojů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lufthansa vykázala za rok 2020 rekordní ztrátu 6,7 miliardy eur

Německé aerolinky Lufthansa vykázaly za loňský rok kvůli dopadům pandemie covidu-19 rekordní ztrátu 6,7 miliardy eur (175,5 miliardy Kč). V roce 2019 měly zisk 1,2 miliardy eur. Šéf podniku Carsten Spohr předpokládá, že letos bude mít letecká společnost provozní ztrátu nižší. Nabídka letů podle něj tento rok dosáhne 40 až 50 procent úrovně z roku 2019. Předchozí prognóza přitom počítala s 60 procenty. Společnost letos opět nevyplatí dividendu.

Za čtvrté čtvrtletí tyto největší evropské aerolinky vykázaly nižší čistou ztrátu, než se čekalo, konkrétně 1,14 miliardy eur. Analytici očekávali, že od října do prosince společnost prodělá až 1,24 miliardy eur.

Lufthansa se stejně jako ostatní letečtí přepravci potýká s negativními dopady pandemie covidu-19 a musela si sjednat státní pomoc devět miliard eur, aby se vyhnula hrozbě bankrotu. Spohr předpokládá, že ji společnost letos celou nevyčerpá. Má dále za to, že aerolinky v prvním kvartále měsíčně přijdou v průměru o 300 milionů eur.

Zdroj: ČTK
Další zprávy