Hrad zpřístupní úřadovnu prezidentů. Hosté potkají Zemana, odpoví jim Ovčáček

Martina Machová Martina Machová
21. 9. 2015 11:00
Prezident Miloš Zeman je známý tím, že chce být v kontaktu s běžnými lidmi, proto objíždí Česko a setkává se s občany. Zanedlouho bude možné se s ním potkat přímo na Hradě. Kancelář Hradu totiž plánuje, že zpřístupní v rámci prohlídek interiéry, kde úřaduje prezident Zeman a úřadovali také jeho předchůdci. Hradní kancelář zpřístupní také kinosál, ve kterém se bude promítat film o prezidentské funkci. Na dotazy návštěvníků pak mají odpovídat třeba kancléř Vratislav Mynář nebo mluvčí Jiří Ovčáček.
Knihovna Tomaše Garrigua Masaryka v roce 1925
Knihovna Tomaše Garrigua Masaryka v roce 1925 | Foto: Hradní kancelář

Praha – Kancelář Hradu chce více otevřít prezidentský úřad veřejnosti, a rozhodla se proto k tradičním prohlídkám historických částí Pražského hradu zpřístupnit i interiéry, ve kterých úřadují čeští prezidenti.

Od konce září spustí speciální exkurze, které se budou věnovat úřadu prezidenta a jeho pravomocím i jednotlivým prezidentům včetně toho, jak se zapsali do podoby současného Hradu. Prohlídky budou pro třídy od druhého stupně základních škol i pro jednotlivce.

„Chceme podat informaci o vývoji prezidentského úřadu a historických souvislostech,“ popsal stěžejní rovinu prohlídek ředitel administrativní sekce prezidentské kanceláře Jan Novák.

Svou vazbu mají prohlídky ale i k současnému prezidentu Miloši Zemanovi. „Stejně tak jako jezdí do krajů, chce naopak pozvat lidi na návštěvu k sobě,“ uvádí Novák. Ten něco podobného nedělá poprvé, v době, kdy šéfoval Úřadu vlády, započal s obdobnými prohlídkami i tam.

Na Hradě si pak návštěvníci budou moci nově prohlédnout prostory takzvaného Masarykova bytu, Plečnikovo Impluvium, kinosál, případně Masarykovu knihovnu nebo hradní archiv.

Zpřístupněny tak budou prostory, kde současný prezident úřaduje, a počítá se, že pokud to jeho program dovolí, mohou účastníci exkurze Zemana potkat. Záštitu nad prohlídkami pro školy pak převzala prezidentova choť Ivana, která se rovněž podle svého časového vytížení bude některých prohlídek sama účastnit.

Nejen o Zemanovi

Úvodní chodbu, ve které budou exkurze začínat a kudy běžně chodí i návštěvy do Zemanovy pracovny, se rozhodla hradní kancelář věnovat fotografiím zachycujícím život prvních dvou prezidentů na Hradě a tvorbu jejich klíčového architekta Josipa Plečnika.

Jsou to na sebe navazující salonky, přebudované v padesátých letech architektem Jaroslavem Fragnerem. Fotografie, z nichž mnohé budou veřejnosti představené vůbec poprvé, pocházejí z archivu pražského Hradu a kanceláře prezidenta. Doplní je biedermeierovský nábytek inspirovaný stylem, kterým původní interiéry zařídili Masarykovi.

 „Prvním salonkem chceme přiblížit intimitu prostor bytu prvního československého prezidenta. Ve druhém patře Nového paláce, kde se dnes nachází mimo jiné pracovna hlavy státu, Masarykovi skutečně bydleli,“ líčí záměr Novák.  

„Unikátní skupinovou fotografií zde vzpomínáme i na choť TGM Charlottu, jejich syna Jana a dceru Alici, která měla velký vliv na úpravy Hradu a jeho zahrad,“ vysvětluje výběr umístěných fotografií.

Druhý prostor se věnuje zejména Edvardu Benešovi a snímkům zachycujícím úpravy Pražského hradu ze sídla monarchů na sídlo československých prezidentů ve 20. a 30. letech. Třetí salonek zachycuje detaily Plečnikovy hradní tvorby.

Kinosál využije Ovčáček pro tiskovky

Hradní kancelář zpřístupní následně místní kinosál, ve kterém návštěvníci zhlédnou krátký film o prezidentské funkci, a bude čas na otázky. Ty bude zodpovídat vždy někdo z prezidentské kanceláře, tedy například Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček, šéf hradního protokolu Jindřich Forejt, kancléř Vratislav Mynář nebo šéf archivu či zástupce zahraničního odboru.

“Zpřístupněný kinosál využiji také pro své pravidelné tiskové konference, na kterých sděluji stanoviska pana prezidenta. Jsem velmi rád, že pro tento účel bude k dispozici zajímavý prostor,“ dodal mluvčí Ovčáček.

Jan Novák pak slibuje, že hradní kancelář má v plánu trasy exkurzí měnit podle typu dotazů, složení návštěvníků a aktuálních možností.

Kromě již zmiňovaných obdobných exkurzí, které zavedl Novák na Úřadu vlády a které tam probíhají dosud, prohlídky s výkladem o své činnosti a fungování pořádají i Poslanecká sněmovna a Senát. Čísla uváděná oběma institucemi za rok 2014 ukazují, že na nezájem si nemohou stěžovat.

Sněmovnu loni během 711 prohlídek navštívilo 17 374 lidí. Senát pak navštívilo 14 100 lidí a dalších 6 850 se zúčastnilo Dnů otevřených dveří či Noci otevřených dveří Valdštejnského paláce.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

před 36 minutami

Policie obvinila dva lidi kvůli úmrtí muže po pádu pod metro

V souvislosti se čtvrtečním úmrtím muže po pádu pod soupravu metra byli zadrženi a obviněni dva lidé. Uvedl to dnes server iDNES.cz. Kvůli věku obviněných nechtěli policisté podle serveru uvést k případu bližší informace.

Muž spadl do kolejiště metra ve čtvrtek kolem 19:30 ve stanici Anděl na lince B. "Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Svědci incidentu podle některých médií uváděli, že muže z nástupiště někdo shodil. Policisté to ale zatím nepotvrdili.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy