Hrad zpřístupní úřadovnu prezidentů. Hosté potkají Zemana, odpoví jim Ovčáček

Martina Machová Martina Machová
21. 9. 2015 11:00
Prezident Miloš Zeman je známý tím, že chce být v kontaktu s běžnými lidmi, proto objíždí Česko a setkává se s občany. Zanedlouho bude možné se s ním potkat přímo na Hradě. Kancelář Hradu totiž plánuje, že zpřístupní v rámci prohlídek interiéry, kde úřaduje prezident Zeman a úřadovali také jeho předchůdci. Hradní kancelář zpřístupní také kinosál, ve kterém se bude promítat film o prezidentské funkci. Na dotazy návštěvníků pak mají odpovídat třeba kancléř Vratislav Mynář nebo mluvčí Jiří Ovčáček.
Knihovna Tomaše Garrigua Masaryka v roce 1925
Knihovna Tomaše Garrigua Masaryka v roce 1925 | Foto: Hradní kancelář

Praha – Kancelář Hradu chce více otevřít prezidentský úřad veřejnosti, a rozhodla se proto k tradičním prohlídkám historických částí Pražského hradu zpřístupnit i interiéry, ve kterých úřadují čeští prezidenti.

Od konce září spustí speciální exkurze, které se budou věnovat úřadu prezidenta a jeho pravomocím i jednotlivým prezidentům včetně toho, jak se zapsali do podoby současného Hradu. Prohlídky budou pro třídy od druhého stupně základních škol i pro jednotlivce.

„Chceme podat informaci o vývoji prezidentského úřadu a historických souvislostech,“ popsal stěžejní rovinu prohlídek ředitel administrativní sekce prezidentské kanceláře Jan Novák.

Svou vazbu mají prohlídky ale i k současnému prezidentu Miloši Zemanovi. „Stejně tak jako jezdí do krajů, chce naopak pozvat lidi na návštěvu k sobě,“ uvádí Novák. Ten něco podobného nedělá poprvé, v době, kdy šéfoval Úřadu vlády, započal s obdobnými prohlídkami i tam.

Na Hradě si pak návštěvníci budou moci nově prohlédnout prostory takzvaného Masarykova bytu, Plečnikovo Impluvium, kinosál, případně Masarykovu knihovnu nebo hradní archiv.

Zpřístupněny tak budou prostory, kde současný prezident úřaduje, a počítá se, že pokud to jeho program dovolí, mohou účastníci exkurze Zemana potkat. Záštitu nad prohlídkami pro školy pak převzala prezidentova choť Ivana, která se rovněž podle svého časového vytížení bude některých prohlídek sama účastnit.

Nejen o Zemanovi

Úvodní chodbu, ve které budou exkurze začínat a kudy běžně chodí i návštěvy do Zemanovy pracovny, se rozhodla hradní kancelář věnovat fotografiím zachycujícím život prvních dvou prezidentů na Hradě a tvorbu jejich klíčového architekta Josipa Plečnika.

Jsou to na sebe navazující salonky, přebudované v padesátých letech architektem Jaroslavem Fragnerem. Fotografie, z nichž mnohé budou veřejnosti představené vůbec poprvé, pocházejí z archivu pražského Hradu a kanceláře prezidenta. Doplní je biedermeierovský nábytek inspirovaný stylem, kterým původní interiéry zařídili Masarykovi.

 „Prvním salonkem chceme přiblížit intimitu prostor bytu prvního československého prezidenta. Ve druhém patře Nového paláce, kde se dnes nachází mimo jiné pracovna hlavy státu, Masarykovi skutečně bydleli,“ líčí záměr Novák.  

„Unikátní skupinovou fotografií zde vzpomínáme i na choť TGM Charlottu, jejich syna Jana a dceru Alici, která měla velký vliv na úpravy Hradu a jeho zahrad,“ vysvětluje výběr umístěných fotografií.

Druhý prostor se věnuje zejména Edvardu Benešovi a snímkům zachycujícím úpravy Pražského hradu ze sídla monarchů na sídlo československých prezidentů ve 20. a 30. letech. Třetí salonek zachycuje detaily Plečnikovy hradní tvorby.

Kinosál využije Ovčáček pro tiskovky

Hradní kancelář zpřístupní následně místní kinosál, ve kterém návštěvníci zhlédnou krátký film o prezidentské funkci, a bude čas na otázky. Ty bude zodpovídat vždy někdo z prezidentské kanceláře, tedy například Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček, šéf hradního protokolu Jindřich Forejt, kancléř Vratislav Mynář nebo šéf archivu či zástupce zahraničního odboru.

“Zpřístupněný kinosál využiji také pro své pravidelné tiskové konference, na kterých sděluji stanoviska pana prezidenta. Jsem velmi rád, že pro tento účel bude k dispozici zajímavý prostor,“ dodal mluvčí Ovčáček.

Jan Novák pak slibuje, že hradní kancelář má v plánu trasy exkurzí měnit podle typu dotazů, složení návštěvníků a aktuálních možností.

Kromě již zmiňovaných obdobných exkurzí, které zavedl Novák na Úřadu vlády a které tam probíhají dosud, prohlídky s výkladem o své činnosti a fungování pořádají i Poslanecká sněmovna a Senát. Čísla uváděná oběma institucemi za rok 2014 ukazují, že na nezájem si nemohou stěžovat.

Sněmovnu loni během 711 prohlídek navštívilo 17 374 lidí. Senát pak navštívilo 14 100 lidí a dalších 6 850 se zúčastnilo Dnů otevřených dveří či Noci otevřených dveří Valdštejnského paláce.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 48 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy