Praha - Slavnostním střídáním Hradní stráže a mimořádným otevřením návštěvních místností Pražský hrad připomněl výročí 25 let od vzniku České republiky. Na výstavu se přišlo podívat 5700 lidí, stovky lidí sledovaly i střídání stráží. V návštěvních místnostech se mohou podívat třeba na originál české ústavy, současnou i federální standartu nebo přání, která dostal od světových státníků první český prezident Václav Havel.
Tradiční polední střídání Hradní stráže u vchodu z Hradčanského náměstí se dnes konalo ve slavnostnějším duchu. Na nádvoří přijely motocykly Hradní stráže, Hudba Hradní stráže zahrála v trojnásobném počtu. Ceremoniál byl doplněn o hlášení velitelů staré a nové stráže veliteli slavnostní jednotky, předána byla malá standarta prezidenta republiky a zazněla státní hymna.
Lidé mohli následně od 12:30 navštívit běžně nepřístupné hradní místnosti, otevřené budou zdarma do 17:00. "Návštěvnost byla velká, celkem 5700 osob," informoval Martin Hakauf z Kanceláře prezidenta republiky po uzavření výstavy.
V takzvaných návštěvních místnostech na třetím hradním nádvoří v minulosti bydlel správce Hradu, jejich současná podoba pochází z období první republiky. Vstup do nich byl pro návštěvníky zajištěn takzvaným čestným vstupem pod balkonem. Podle Hradu je určen pro nejvýznamnější oficiální hosty.
Pamětní list pro prvních 5 tisíc návštěvníků
Na výstavě jsou k vidění třeba originální slavnostní výtisk Ústavy ČR, nejvyšší státní vyznamenání nebo originály dokumentů ze sbírek Archivu Kanceláře prezidenta republiky týkající se prvního českého prezidenta Václava Havla. Lidé si tak mohou přečíst třeba přání od amerických prezidentů George Bushe a Billa Clintona. Vystaveny jsou i současná a federální standarta. Pro prvních 5000 návštěvníků je připraven pamětní list.
Pražský hrad letos čeká několik velkých výstav, které také připomenou 100 let od vzniku Československa. Od 10. do 15. ledna bude otevřena expozice V základech státnosti s unikátním souborem důležitých listin, raně středověkých rukopisů či archeologickými nálezy. Poté budou vystaveny korunovační klenoty a následovat budou tři velké výstavy Labyrintem dějin českých zemí, Doteky státnosti a Stráž na Hradě pražském.
Lidé si na nich budou moci prohlédnout unikátní předměty ze života osobností Československa včetně prezidentů, atentátníků na Reinharda Heydricha nebo Milady Horákové či exponáty spojené se státními symboly a nejvyššími vyznamenáními.