"To rozhodnutí není překvapivé, protože my jsme už takto rozhodli ohledně obžalovaného Kadlece a postavení obou obžalovaných ve věci bylo de facto stejné," konstatovala předsedkyně odvolacího senátu Eva Brázdilová. "Postupovali jste zcela jednoznačně v neprospěch společnosti Čepro," řekla Houškovi.
Čepro podle verdiktu od listopadu 2003 do září 2005 levně prodávalo pohonné hmoty firmě Czech Energospace a obratem je draze kupovalo zpátky, přičemž se vzdávalo marží a zisků. Zmíněná firma přitom v té době neměla žádnou historii ani majetek.
Houška v Čepru pracoval už v 90. letech jako systémový analytik. Podnik opustil po nástupu nového vedení a vrátil se v roce 2003 poté, co se do čela Čepra postavil Kadlec a nabídl mu práci. Působil pak jako obchodní ředitel a časem i jako místopředseda představenstva.
Plnili jsme strategický úkol
Třiapadesátiletý Houška i o tři roky starší Kadlec vinu od počátku odmítali. Tvrdili, že prostřednictvím transakcí plnili strategický úkol, který Česku přinesl vstup do EU - tedy obměnu paliv. Podle soudu však obchody s Czech Energospace k plnění tohoto úkolu nesměřovaly. Obchodovaná hmota totiž vůbec neopustila zásobníky, takže do nich nemohla být dodána hmota vyšší kvality.
Soudy obžalobu řešily od roku 2010. Oba muže původně celkem třikrát zprostila viny soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová, které nakonec odvolací senát kauzu odebral za nerespektování jeho pokynů. Soudkyně Brázdilová uvedla, že pokud by proces skončil dřív, uložené tresty by byly nepochybně přísnější. Soudci totiž takto museli přihlédnout k tomu, že od spáchání trestné činnosti již uplynula dlouhá doba.
Kadlec si má za mřížemi odpykat celkem sedm let. Čtyřletý trest za nevýhodné obchody mu totiž soud minulý týden navýšil kvůli daňovému úniku. Tento verdikt však zatím není pravomocný.