Foto z hospiců: Tak fungují služby pro poslední týdny života

Foto z hospiců: Tak fungují služby pro poslední týdny života
Praha má dva hospice s celkem 55 lůžky. Ten větší postavila městská část Praha 4 na Spořilově z bývalé mateřské školky.
Třicet jednolůžkových prostorných pokojů pro pacienty v terminálním stadiu nemoci. Typicky onkologické pacienty, s předpokládanou délkou dožití 30 dní.
Zázemí pro kvalitní ošetřovatelskou službu.
Mají tu ekumenickou místnost. Zobrazit 44 fotografií
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
10. 4. 2015 10:20
Jaká je úmrtnost v Česku? 100 procent. Každý umře. Má se tak stát v lékařském zařízení, či doma? Navštívili jsme kamenný i "pojízdný" hospic, tedy zařízení, jež pomáhají lidem před koncem života.

Každý  zemře, je ale překvapující, jak málo se zajímáme jak. Málokomu se poštěstí zemřít v požehnaném věku doma mezi svými nejbližšími. Češi umírají v nemocnici, předávkováni léky, obklopeni přístroji.

Panu Vladislavovi našli lékaři nádor na plicích loni v září. Prodělal chemoterapii, nejprve čtyři dávky v kapačkách, pak v tabletách. Na obličeji se mu udělaly boláky, poslali ho na kožní. Začaly mu selhávat ledviny, poslali ho na nefrologii. Každé tři dny jezdil na dialýzu.

"Bylo to dobrý, vozil mě tam syn, dokonce po něm nechtěli v nemocnici poplatek za parkování," vypráví pan Vladislav.  Před měsícem ho začaly trápit bolesti. Svěřil se lékaři. "Ten jen na mě ode dveří křikl, že to není od ledvin, že jsem asi něco zanedbal, byl to arogantní chlap," říká Pak už bolestí nemohl ani vstát. Když to dcera viděla, je to zdravotní sestra, řekla: "Tak dost!" A zavolala do hospice Cesta domů.

Hospic je zdravotnické zařízení kde se lékaři nesnaží za každou cenu udržet pacienta při životě, ale usnadňují mu poslední týdny života tišením bolestí, zmírnit další tělesná a duševní strádání, zachovat pacientovu důstojnost a poskytnout podporu jeho blízkým. Posledním trendem je nevytrhávat pacienty z přirozeného prostředí a potřebnou péči jim poskytnout doma.

Dnes je pan Vladislav doma v láskyplné péči manželky a čtvrtý den jim pomáhají odborníci z mobilního hospice Cesta domů. "Vše se v dobré obrátilo," směje se pan Vladislav. "Anička je naše sluníčko," tak mluví o zdravotní sestře, která za ním chodí domů každý den: "Bolest necítím, na dialýzu už chodit nebudu, v sobotu přijede syn a pojedeme na ryby."

Těší se i jeho paní, na které leží největší tíha péče o nemocného. "Pojedu s nimi, jsme spolu padesát let a na ryby mě nikdy nebral." O tom, že by manžela svěřila do péče nemocnice, nechce ani uvažovat: "Před sedmi lety mi v nemocnici umřela maminka, dodnes si vyčítám, že sem ji tam v posledních dnech nechala."

Češi jsou v umírání v nemocnici světoví šampióni. Zemře nás tam 80 procent, i když si to podle průzkumů mezi živými nepřeje skoro nikdo.

Poslední týdny života jsou stresem nejen pro umírající, jejich pečovatele, ale i pro rozpočty zdravotních pojišťoven.

Profesionální mobilní hospicová služba by to mohla pomoci změnit.

Na tahu jsou zdravotní pojišťovny. Od dubna se rozbíhá pilotní projekt VZP, která se uvolila proplatit péči o prvních tři sta umírajících doma.


Facebook autora

 

Právě se děje

Další zprávy