Praha - Poté, co hooligans na jaře zdemolovali část stadionu na Strahově a poničili tramvaje městské dopravy, to vypadalo jako slibný nápad: soud si zřídí jednací síň přímo na fotbalovém stadionu a hooligans si dobře rozmyslí, zda chtějí rovnou z fotbalu zamířit do cely.
Praxe rychlé justice se ale jinak neujala - ani v Praze ani jinde v republice. Od zmíněného derby byl soudce na stadionu v celém Česku jednou, když po zápase Slavia-Sparta přijel do Prahy hrát se Spartou Baník Ostrava.
Bez soudce se odehraje také dnešní derby pražských "S" na Letné. I když při jarním zápase vzduchem létaly vytrhané sedačky, světlice i petardy. Policie zadržela desítky násilníků, kteří napáchali statisícové škody.
"Ne, projekt neskončil, ale soudní síň přímo v útrobách stadionu budeme zařizovat jen při opravdu výjimečných bezpečnostních rizicích. Takové zprávy tentokrát nemáme," uvedl mluvčí pražského městského soudu Petr Kulawiak.
Je to drahé
Důvod? Nejsou peníze, říkají soudy.
Pražský městský soud nemůže podle mluvčího časté výjezdy ze svého rozpočtu "utáhnout". "Vyslání celého týmu lidí - soudce, zapisovatelek - je velmi nákladné," dodává.
Ministerstvo spravedlnosti zatím nemá v plánu uvolnit na projekt peníze navíc.
"Neuvažujeme o tom, ani jsme od soudů v tomto smyslu nedostali žádnou žádost," řekl Jiří Hovorka z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti
Ostravská skepse
Nápad pražského soudu žádný jiný nezopakoval.
Například justice v Ostravě od začátku přistupovala k mobilním jednacím síním skepticky. Ostrava má vedle Prahy a Brna jedny z nejagresivnějších fanoušků, situaci někdy zhoršují i hooligans z Polska.
"S něčím podobným se nepočítá," řekla před časem jednoznačně mluvčí Krajského soudu v Ostravě Sabina Muříková.
Podle ní je opatření organizačně náročné a soud pochybuje o efektu. "Z naší strany k tomu není vůle. Spíš je nutné na stadionu zajistit bezpečnostní opatření a až pokud se něco stane budeme to řešit zde u soudu," dodala.