Dolní tok Labe v Ústeckém kraji dál stoupá. Třetí, nejvyšší stupeň povodňové aktivity platí v Litoměřicích, Ústí nad Labem i Děčíně. Zaplaveny jsou části silnic, města nedoporučují lidem, aby vstupovali na cyklostezku podél řeky. U podjezdu do centra Ústí se naváží části protipovodňové stěny. Podle předpovědi meteorologů by hladina řeky mohla stoupnout na 660 centimetrů v krajském městě.
V Ústí nad Labem se sešla povodňová komise. "Vozí se armatury, které jsou potřebné k výstavbě protipovodňových stěn na levém břehu Labe, zatím se nebude stavět v celé délce, ale pouze v části," řekl novinářům po zasedání komise primátor Petr Nedvědický (ANO). Na pravé břehu řeky, v části Střekov, se zatím stěna nebude stavět, to by nastalo až v případě, že by hladina stoupla na sedm metrů.
Voda z Labe zaplavila část silnice v protipovodňové vaně v Přístavní ulici pod mostem Dr. Edvarda Beneše. Motoristé neprojedou úsekem od kruhového objezdu pod Větruší směrem na Děčín a musí přes centrum. "Chceme do poslední chvíle zachovat průjezd přes centrum pro motoristy a zejména pro MHD. Pokud to nebude možné, budou se muset přes Severní Terasu," uvedl primátor. Voda natekla do několika sklepů. "Lidé by neměli podle hasičů vodu teď odčerpávat, musí se počkat až hladina opadne, město má připravené vysoušeče, které může obyvatelům zapůjčit," řekl Nedvědický.
Update: Labe cca 25cm před 3. SPA. Protipovodňová vana, která je na hlavním tahu na Děčín, totálně selhala. pic.twitter.com/Ny9TJO5yto
— Dandy (@VeseliD) December 25, 2023
Děčín uzavřel komunikaci směrem do Žlebu. Vyklízí se suterén městské knihovny, která se odpojuje od vody a elektřiny, do odvolání bude od středy uzavřena, řekla mluvčí radnice Romana Silvarová. Knihovna se nachází v blízkosti Labe. Od pondělí je zavřený viadukt v Krokově ulici u Libverdy a stojí protipovodňová stěna v ulici U Přístavu. "Ta trochu prosakuje, takže na místě pomáhají hasiči stěnu zpevnit," uvedla Silvarová. Uzavřena je cyklostezka do Německa a nábřeží. Městská policie projíždí místa poblíž řeky a ampliony informuje občany o situaci.
V Královéhradeckém kraji byly ráno povodňové stupně na více než 20 místech. Hladina Labe překročila třetí, nejvyšší stupeň stupeň ve Vestřevi, na přehradě Les Království, ve Stanovicích na Trutnovsku a v Brodu na Náchodsku a také na Orlici v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku. Druhý stupeň byl ráno na čtyřech místech a na dalších nejnižší první, vyplynulo z údajů meteorologů. Rozvodněné řeky komplikují v kraji místy dopravu. Z důvodu zaplavení byly ráno uzavřeny silnice Albrechtice - Týniště nad Orlicí a Kostelec nad Orlicí - Suchá Rybná.
Na druhém povodňovém stupni byla ráno Úpa ve Zliči na Náchodsku, Tichá Orlice v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku, Cidlina v Novém Bydžově na Hradecku a Labe na přehradě Labská ve Špindlerově Mlýně. První povodňový stupeň byla ráno například na Divoké Orlici v Orlickém Záhoří na Rychnovsku.
Zatímco hasiči 25. prosince v Královéhradeckém kraji vyjížděli celkem ke 127 událostech, z toho 109 bylo technických pomocí, které všechny souvisely s počasím a povodňovými jevy, nové události přibývají ve velmi malé míře, informovala v úterý mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.
"Nicméně na mnoha místech byli hasiči v terénu celou noc a prováděli kontrolu vodních toků a čištění vodotečí. Naštěstí nebyla situace natolik vážná, abychom museli například plošně evakuovat obydlená území," uvedla Götzová.
Řeky Jihlava a Sázava byly ráno na čtyřech místech kraje Vysočina na třetím, tedy nejvyšším povodňovém stupni, do 12:00 klesly na druhý povodňový stupeň. Jihlava v Ptáčově a Bransouzích, Sázava v Chlístově a ve Světlé nad Sázavou. Na druhém povodňovém stupni jsou stále Želivka v Želivi, Svratka v Dalečíně a Oslava v Mostišti. Vyplývá to z informací hydrologů. Hasiči v kraji měli v pondělí 163 zásahů, většinou kvůli vodě, sdělila novinářům mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. K poledni měli kolem 20 zásahů, většinu z nich kvůli vodě, vyplývá z přehledu jejich výjezdů.
V pondělí museli hasiči na několika místech kraje upouštět kvůli tání vodu z rybníků. V Mrákotíně na Jihlavsku evakuovali 49 obyvatel domů pod hrází rybníku Řibřid. Voda dopoledne narušila hráz. Hasiči ji zpevnili s pomocí téměř 300 tun kamení. Lidé se tak mohli odpoledne vrátit domů. Dopravní potíže byly v Ledči nad Sázavou. Z koryta řeky se valila voda.
V Libereckém kraji zůstává druhý povodňový stupeň na Ploučnici na Českolipsku. Hladina Jizery v Jablonci nad Jizerou po překročení třetího, nejvyššího stupně povodňové aktivity, se v noci dostala na druhý stupeň a dnes klesla na první stupeň. Stejné platí v případě Kamenice v Plavech na Jablonecku.
V České Lípě podle informací na webu města v noci na úterý klesla hladina vody v Dobranovském potoce v Písečné pod druhý povodňový stupeň a nadále klesá. Radnice upozornila občany, že kvůli podmáčené půdě a popadaným stromům je uzavřena stezka na Holý vrch.
První povodňový stupeň platí v regionu ještě na Ploučnici v Mimoni a na Robečském potoce v Zahrádkách na Českolipsku. Tentýž stupeň platí také na Jizeře v Železném Brodě a na Semilsku či na Lužické Nise v Liberci. Hladiny toků pozvolna klesají.
26.12.2023 v 02:15 vystraha CHMU: Povodnove ohrozeni, Povodnova pohotovost, Povodnova bdelost. Od 26.12. 02:13 do odvolani. CZ. Vice na https://t.co/7Dw6hC7ZUL pic.twitter.com/2XNRgenenz
— Český hydrometeorologický ústav_VYSTRAHY (@vystrahy) December 26, 2023
Třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení, v úterý dopoledne platí na čtyřech místech ve Středočeském kraji. Nově ho dosáhly Sázava v Nespekách na Benešovsku a Labe v Kostelci nad Labem na Mělnicku. Na třetím, nejvyšším stupni je nadále Sázava v Kácově a ve Zruči nad Sázavou na Kutnohorsku, vyplývá z informací ČHMÚ. O situaci ráno jednala krajská povodňová komise. Podle hejtmanky Petry Peckové (STAN) by většina řek už neměla stoupat a situace se má zlepšovat.
V obcích zasedají povodňové komise, v pohotovosti jsou dobrovolní hasiči. V Kácově například voda zaplavila některé silnice a dostala se do sklepů pivovaru, ve Zruči instalovali protipovodňové zábrany.
Druhý stupeň, tedy pohotovost, ráno ve středních Čechách platí na Cidlině v Sánech na Nymbursku, na Jizeře v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku a na Mrlině ve Vestci na Nymbursku. Krajští cestáři museli podle mluvčí Petry Kučerové už dříve kvůli rozlitým hladinám řek uzavřít některé silnice. Nově je neprůjezdná silnice mezi Nebužely a Kroužkem na Mělnicku. Důvodem jsou v tomto případě popadané stromy, sdělila Kučerová.
První stupeň povodňové aktivity platil ráno ve Zlínském kraji na čtyřech místech. V pondělí večer šlo o šest stanic. Zvýšení hladiny toků zapříčinily srážky a rychle tající sníh. Ve všech případech jde podle meteorologů na tocích o setrvalý stav, vyplývá to z informací ČHMÚ. Zástupci Povodí Moravy očekávají pozvolný pokles hladin, informoval mluvčí povodí Petr Chmelař. Hladiny podle něj mohou ještě narůstat dotokem v dolních úsecích vodních toků.
První stupeň platil k 08:00 i nadále na řece Moravě v Kroměříži, ke hladina dosahuje 457 centimetrů, což je na rozhraní prvního a druhého povodňového stupně. Hladina Moravy se několik hodin drží na stejné úrovni. Bdělost zůstává také na Moravě ve Spytihněvi, kde hladina dosahuje 465 centimetrů a i tam jde o stav setrvalý. Bdělost platí také na odtoku pod vodní nádrží Karolinka a na Bystřičce nad nádrží.
Problémy v Moravičanech i na jihu Čech
V Olomouckém kraji hladina řeky Moravy v Moravičanech na Šumpersku zůstává i v úterý ráno ve třetím povodňovém stupni, jde však již o setrvalý stav, voda již nestoupá. Druhý povodňový stupeň již v regionu na žádném místě neplatí. První stupeň, tedy bdělost, byl ráno na 11 místech, vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu. Na několika místech v regionu jsou zaplaveny silnice.
Hladina v Moravičanech dosahovala v 7:40 úrovně 331 centimetrů, ve 02:00 ráno to bylo 340 centimetrů. Od té doby je výška hladiny s nepatrnými výkyvy setrvalá. První stupeň platí v Habarticích, Lošticích a v Raškově na Šumpersku, kde je stav rovněž setrvalý, a také na Moravské Sázavě v Lupěné, kde však hladina toku již postupně klesá. Na Olomoucku se bdělost stále týká Oslavy v Dlouhé Loučce, Oskavy v Uničově, Bystřice ve Velké Bystřici a Moravy v Olomouci - Nových Sadech. I na těchto místech zůstává hladina v posledních hodinách na stejné úrovni.
První povodňový stupeň stále platí také v Kokorách na Přerovsku a na Blatě v Klopotovicích na Přerovsku, nadále zůstává rovněž na Romži v Polkovicích na Přerovsku, kde však již hladina postupně klesá.
Zvýšené hladiny rozvodněných toků způsobily na některých místech v kraji problémy v dopravě. Podle dopravních informací policie je uzavřena vozovka v obou směrech mezi Štarnovem a Štěpánovem na Olomoucku, kde se vylil potok z koryta. Dočasně uzavřena je také silnice na výjezdu z obce Libina na Šumpersku, kde se vylil z břehu na komunikaci rybník Dolní Libina. Uzavřen je i zaplavený podjezd na silnici u obce Hynčina na Šumpersku a zavřena dál zůstává zaplavená silnice mezi obcemi Lukavice a Bohuslavice na Šumpersku.
Nejvyšší povodňový stupeň byl v Pardubickém kraji v poledne na dvou místech, a to na Labi v Němčicích a na Chrudimce v profilu Padrty. Druhý stupeň byl na pěti místech a na dalších nejnižší první stupeň. Hladiny řek se většinou už nezvyšovaly, vyplynulo z dnešních údajů meteorologů. Rozvodněné toky na několika místech komplikovaly dopravu, například kvůli zatopení podjezdu nebyla průjezdná silnice mezi Rychnovem na Moravě a obcí Žichlínek na Orlickoústecku. Labe se rozlilo na okolní louky také u Hrobic. Tam dopoledne hasiči zachraňovali pět lidí a dvě kočky z chatové oblasti, uvedli na webu.
Druhý stupeň povodňové aktivity překročilo Labe v Přelouči, Chrudimka v Nemošicích a Hamrech, Novohradka v Úhřeticích a Divoká Orlice v profilu Nekoř. První stupeň byl v poledne například na Loučné v Dašicích.
Na jihu Čech jsou na několika místech řeky na druhém povodňovém stupni, znamenajícím pohotovost. Jsou to Nežárka v Hamru a Lásenici, Lužnice v Klenovicích a Moravská Dyje v Janově. Vyplývá to z informací hydrologů. V kraji nebudou v úterý téměř žádné srážky, tání sice bude pokračovat, ale situace by neměla být dramatická, uvedla Markéta Augustinová z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Ještě v pondělí ráno byly toky na několika místech kraje na nejvyšším povodňovém stupni.
"Z meteorologického hlediska už by to mělo být v pohodě, v úterý budeme prakticky beze srážek. Bude ještě hodně teplo a bude foukat, takže tání bude pokračovat, ale už to nebude nijak dramatické, už se k tomu nebudou přidávat srážky. Tím, že jsou na Nežárce a v Klenovicích dvojky, myslím, že to bude pokračovat směrem dolů. V Bechyni už to taky klesá," řekla meteoroložka. V kraji bude oblačno až zataženo, přeháňky ojediněle zejména na Šumavě, nejvyšší denní teploty sedm až deset stupňů nad nulou.
V Plzeňském kraji dosáhly řeky nejvýše druhého povodňového stupně, platil krátce na Otavě v Sušici i v Rejštejně na Štědrý den a na několik hodin také 25. prosince. Škody řeka podle dostupných informací příliš nenapáchala, kvůli vzedmuté hladině ale vodáci z bezpečnostních důvodů zrušili úterní tradiční Vánoční splouvání Otavy s kytaristou Lubomírem Brabcem. Letos se měl jet 13. ročník. "Stále jsme doufali, že voda opadne, ale za tak vysokého stavu by splutí bylo nebezpečné," uvedl Brabec na svém profilu na facebooku.
V Karlovarském kraji byl třetí povodňový stupeň na Ohři v Karlových Varech - Drahovicích od prvních hodin Štědrého dne do prvního svátku vánočního, v úterý ráno tam hladina klesla na první stupeň. Voda dál klesá i na Svatavě a na Bystřici.