Praha - V České republice každým rokem v řádech stovek přibývají další lidé, kteří se nakazí virem HIV. Pravidelně stoupá i počet osob, u nichž propukne AIDS a těch, kteří na něj umřou.
Podle nejnovějších statistik Národní referenční laboratoře pro AIDS bylo na konci září 2009 na českém území zaznamenáno třináckrát více případů HIV pozitivních než před revolucí.
V současné době žije v Česku na 1300 potvrzených HIV pozitivních. Skutečně nakažených je podle odhadů ale třikrát, či dokonce až desetkrát více.
Podle oficiálních statistik z let před listopadem 89 se počet nakažených pohyboval jen okolo stovky.
Léčba na vyšší úrovni
Veřejnost se podle odborníků k HIV pozitivním stále staví problematicky a dopouští se jejich společenské stigmatizace.
"Lidé přehodnotí svůj vztah k HIV, když 'zaťuká' někde blízko," myslí si Miroslav Hlavatý, ředitel Domu světla, který se snaží vytvářet zázemí pro HIV pozitivní.
Alespoň léčba je podle Hlavatého na mnohem vyšší úrovni než například před zmiňovanými dvaceti lety.
Dřív musel brát člověk nakažený virem HIV denně hrst prášků, jejichž vedlejší účinky byly skoro horší než projevy onemocnění, míní ředitel.
Dnes podle něj stačí vzít si dvě až tři tabletky ráno a večer. Léčba je dostupná a bezplatná, vakcína proti AIDS se však zatím hledá marně.
Nejvíce přenosů u homosexuálů
Nejvíce lidí se nakazí homosexuálním stykem. Třeba letos se eviduje přes sedmdesát přenosů homosexuálním stykem a asi 26 heterosexuálně, uvedla Džamila Stehlíková, manažerka národního programu HIV/AIDS.
Asi pětinu všech HIV pozitivních tvoří ženy. Nejvíce žen se o tom, že jsou HIV pozitivní, dozvědělo ve věku 20 až 24 let, muži nejčastěji ve věku 25 až 29 let.
Necelé dvě třetiny (823 lidí) jsou bez příznaků, patnáct procent má příznaky (zduřené uzliny, noční pocení, zvýšená teplota) a asi pětina všech nakažených onemocněla AIDS.