Brno - Problematičnost knihy 'Adolf Hitler: Projevy' spočívá podle historika Jana Uhlíře v tom, že myšlenky nacistického diktátora nejsou zasazeny do souvislostí.
Dítě, které dostane knihu do ruky, získá dojem, že Hitler byl hodný strýček, řekl Uhlíř u Městského soudu v Brně. Soud se zabývá trestní zodpovědností vydavatelského týmu. Obžaloba v knize spatřuje propagaci nacismu, výši případného trestu nechal žalobce na úvaze soudu. Verdikt padne ve středu.
Uhlíř uvedl, že nekritický přístup k tematice druhé světové války a nacismu se projevuje také v jiných českých vydavatelstvích. Zmínil například některé tituly z katalogu Našeho vojska.
"Je smutné, že ve 21. století se český čtenář může setkat s nacistickou propagandou takového kalibru," uvedl Uhlíř. Pro krajní pravici představují podobné knihy podle historika potěšení. Konkrétně to však dokázat nemůže, připustil na dotaz obhajoby.
Obžaloba směřuje proti brněnskému vydavatelství Guidemedia etc, redaktorovi a překladateli knihy Pavlu Kamasovi, spolupracujícímu redaktorovi a grafikovi Lukáši Novákovi a autorovi komentářů k projevům Stanislavu Beerovi. Kamas a Novák jsou zároveň spolumajiteli vydavatelství.
Obžalovaní tvrdí, že nechtěli propagovat nacismus, ale zpřístupnit českým čtenářům historické dokumenty - a zároveň na tom vydělat. "Hitler je lepší a sugestivnější značka než Coca-Cola. Hitler prodává," řekl u soudu Kamas, jenž dříve pracoval v marketingu. Také řekl, že kauza má politické pozadí.
"Čtenář byl upozorněn, že se nejedná o adoraci Adolfa Hitlera, že se jedná o zprostředkování historických pramenů a že se vydavatelé nepouštějí do žádného hodnocení, ať už pozitivního, nebo negativního," uvedl advokát vydavatelů Robert Cholenský.
Podle zmocněnce firmy Guidemedia etc Tomáše Peciny jsou zákazy pro společnost nebezpečnější než svobodné vydávání podobných textů.
Státní zástupce Jan Petrásek považuje v knize Hitlerových projevů za sporné hlavně spojovací komentáře mezi jednotlivými projevy. Historik mu dal za pravdu. Texty shrnují Hitlerovy záměry a místy diktátora podle obžaloby velebí.
Kniha vyšla v nákladu 10 tisíc výtisků
Obhajoba se snažila Uhlíře zpochybnit. Označila jej podjatého kvůli tomu, že se jeho pradědeček stal obětí nacismu, a proto je prý ovlivněn rodinnou averzí. Soud jej však za podjatého nepovažoval.
Obhajoba útočila také na žalobce Petráska, a to kvůli údajnému konfliktu s Kamasovou přítelkyní. Žena bydlí ve stejném domě, údajně se nepohodli, když venčila psa bez vodítka. Případ bude řešit přestupková komise.
Publikace vyšla v roce 2012 v nákladu 10 tisíc výtisků. V minulosti před soudem v minulosti stanul také vydavatel Hitlerovy knihy Mein Kampf (Můj boj). Nejprve dostal podmíněný trest, nakonec jej ale Nejvyšší soud v březnu 2005 zprostil viny.
Podle obhajoby je vydání Hitlerových projevů analogickým sporem, ovšem podle Petráska Mein Kampf vyšel bez komentářů, tedy jako autentický dokument - na rozdíl od Hitlerových projevů.