Vydavatelé Hitlerových projevů rozdávali texty před soudem

ČTK ČTK
2. 6. 2014 13:23
Soudce trojici obžalovaných mužů zakázal výtisky rozdávat během líčení.
Obálka knihy Mírové dílo Adolfa Hitlera
Obálka knihy Mírové dílo Adolfa Hitlera | Foto: Nakladatelství guidemedia etc

Brno - Rozdáváním výtisků knihy projevů nacistického diktátora Adolfa Hitlera před budovou soudu skončil první den procesu s vydavateli.

Třem mužům hrozí za propagaci nacismu až deset let vězení. Původně chtěli knihy rozdávat všem účastníkům jednání přímo v budově, soudce Martin Hrabal jim to však zakázal a s bednami knih se ani nedostali přes justiční stráž.

Jakákoliv distribuce u soudu je nepřípustná, zdůraznil Hrabal. Proces bude pokračovat 9. července.

Obžaloba konkrétně směřuje proti brněnskému vydavatelství Guidemedia etc, redaktorovi a překladateli knihy Kamasovi, spolupracujícímu redaktorovi a grafikovi Lukáši Novákovi a autorovi komentářů k projevům Stanislavu Beerovi. Kamas a Novák jsou zároveň spolumajiteli vydavatelství.

Tři obžalovaní odmítli vypovídat, stejně jako v přípravném řízení. Vypovídal jen Tomáš Pecina, jenž zastupuje nakladatelství Guidemedia etc jakožto právnickou osobu. Připustil, že vydání projevů je propagací nacionálního socialismu - je to prý logické, jde-li o Hitlerovy myšlenky. Nacismus je však podle Peciny neexistující, mrtvá ideologie, poražená v roce 1945 na válečném poli.

Všichni tři už byli trestáni

Vydání podobného historického materiálu nelze podle Peciny považovat za trestný čin. Zdůraznil právo veřejnosti na přístup k autentickým dokumentům, nezatíženým tendenční interpretací. "Je důležité, aby se každý mohl seznámit s tím, na čem nacistické hnutí spočívalo," řekl Pecina.

Státní zastupitelství spatřuje v publikaci Adolf Hitler: Projevy podporu a propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a popírání genocidy. Kniha vyšla v roce 2012 v nákladu 10 tisíc kusů, její spornou část představují zejména spojovací redakční texty mezi jednotlivými projevy.

Obhajoba v pondělí opakovaně připomněla, že v minulosti před soudem stanul také vydavatel Hitlerovy knihy Mein Kampf (Můj boj). Nejprve dostal podmíněný trest, nakonec jej ale Nejvyšší soud v březnu 2005 zprostil viny. Podle obhajoby je vydání Hitlerových projevů analogickým sporem.

Nakladatelství zatím vydalo osm knih, všechny se týkají nacionálního socialismu a druhé světové války. Publikace nesou například názvy Mírové dílo Adolfa Hitlera a Nezapomenutelná vlast Sudetenland. Nakladatelství samostatně publikovalo také program Hitlerovy strany NSDAP.

Všichni tři aktéři kauzy už byli podle obžaloby soudně trestáni - jeden za výtržnictví a zkreslování údajů o stavu hospodaření, druhý za krádež, třetí za ublížení na zdraví.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Vítkovice Heavy Machinery převzal nový majitel, firma Skatlop

Společnost Skatlop doplatila kupní cenu a převzala ostravský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM), uvedl insolvenční správce VHM Lukáš Zrůst. Skatlop firmu získal ve veřejné dražbě za více než 1,2 miliardy korun.

VHM se loni dostaly do insolvence a pohledávky jejich 175 přihlášených věřitelů dosáhly přibližně 1,75 miliardy korun. Prodejní cena tak pokrývá přibližně 69 procent hodnoty pohledávek, což je podle insolvenčního správce v českém prostředí nebývalý úspěch. "Z hlediska věřitelů je to vynikající výsledek. Jedná se o trojnásobek vyvolávací ceny a zřejmě nejvyšší částku, kterou se kdy prodejem průmyslového areálu v insolvenci podařilo v Česku získat," uvedl Zrůst.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D8 ve směru na Německo zablokovaly dvě nehody. Jeden člověk zemřel

Na D8 na Litoměřicku při nehodě několika kamionů zemřel jeden člověk. Informovali o tom hasiči. Dálnice ve směru na Německo je kvůli hromadné havárii uzavřena. Policie vyzývá k opatrnosti, na místě je hustá mlha. Sjet z dálnice musejí řidiči mířící k hranici u Velemína. 

Tragická nehoda se stala na 55. kilometru u Chotiměře po 9:00. Na místě zasahují všechny jednotky záchranného systému. "Je to hromadná nehoda pěti automobilů, bohužel řidiči nerespektují výstražné tabule ani nevytvořili záchrannou uličku. Apelujeme na opatrnost," zdůraznila mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Hromadné nehodě předcházela zhruba v 6:00 nehoda dvou kamionů. "Při ranní nehodě jedna osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do litoměřické nemocnice, druhá osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do ústeckého traumacentra," řekl mluvčí záchranky Prokop Voleník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy