Hejtmana Haška vyzve za ANO politikou nepolíbený četník, který pod ním pracoval

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
18. 2. 2016 12:10
Ředitel Městské policie Brno Bohumil Šimek, kterého si hnutí ANO vybralo ve středu večer jako svého lídra jihomoravské kandidátky, je v politice úplným nováčkem. Jeho volbu vysvětlují zástupci ANO tím, že se vyzná v tématu bezpečnosti, které podle ANO bude hrát ve volbách důležitou roli. Samotný Šimek se zatím drží v ústraní a o své kandidatuře téměř nic neřekl.
Šéf brněnské městské policie Bohumil Šimek.
Šéf brněnské městské policie Bohumil Šimek. | Foto: ČTK

Brno - Na první pohled není ředitel Městské policie v Brně Bohumil Šimek někým, kdo by mohl pro hnutí ANO vyhrát podzimní krajské volby v Jihomoravském kraji. Jeho jméno není všeobecněji známé, navíc dosud neměl s politikou vůbec nic společného - což upoutá zejména ve srovnání s hejtmanem Michalem Haškem, který už dvakrát krajské volby vyhrál a bude pro Šimka nejtěžším soupeřem.

Proč tedy hnutí ANO, které má ambice získat co nejvíce hejtmanských postů a porazit ve volbách ČSSD, vsadilo právě na Šimka?

"Je to čestný a charakterní člověk, věříme, že se nám s ním podaří vrátit slušnost do politiky a prosadíme pozitivní změny v Jihomoravském kraji," tvrdí Petr Vokřál, primátor Brna a hlavní hvězda ANO v moravské metropoli. Zároveň upozorňuje, že důležitou roli hrálo téma bezpečnosti, ve kterém je Šimek "doma", a podle ANO toto téma také hodně zajímá voliče.

Souhlasil až po delší době

Právě primátor Vokřál byl tím, kdo měl být původně lídrem kandidátky, na něj šéf hnutí ANO Andrej Babiš nejvíc sázel a nakonec nepříliš rád souhlasil s tím, že Vokřál sice lídrem nebude, ale musí najít silného "náhradníka". Vokřál pak vytipoval a oslovil policejního ředitele Šimka.

"Tip na něj ve mně zrál déle," říká Vokřál a přiznává, že trvalo delší dobu, než Šimka o kandidatuře přesvědčil. Navíc už před ním oslovil neúspěšně několik dalších možných kandidátů, jejich jména ale prozradit nechtěl.

"Odmítali zejména z důvodů, že nechtějí spojovat svoji osobu s něčím takovým, jako je politika. Bohužel bude ještě dlouho potřeba pracovat na tom, aby politika v očích lidí nebyla synonymem špíny a korupce," míní primátor Vokřál.

Jenže nebude Šimkovou velkou nevýhodou to, že není příliš známý a navíc nikdy nedělal žádnou politickou kampaň a nemá ani s volbami zkušenosti?  "Pan Šimek je ještě známější, než jsem byl já v době komunálních voleb," namítá Vokřál a dodává, že věří v úspěch ANO proti silné sociální demokracii v čele s Haškem. 

"Není to o Haškovi, ale o celé naší silné kandidátce, o hodnotách a principech, které reprezentujeme. Věřím, že kvalita osobnosti pana Šimka a jeho jasné postoje jsou důležitější než podivné způsoby prezentace v rámci sociálních sítí," prohlašuje primátor Vokřál. Tím útočí na Haška, který je na sociálních sítích velmi aktivní a denně na ně píše své osobní názory i informace o tom, co jako hejtman dělá.

Michal Hašek už stačil i na Facebooku zareagovat na volbu Bohumila Šimka, a z jeho nepříliš konkrétních slov je patrné, že se bude trefovat do Šimkovy politické nezkušenosti. "Každý lídr je vizitkou vlastní strany a její schopnosti nabídnout člověka kompetentního, znalého fungování komunální, regionální i celostátní politiky," napsal Hašek s tím, že se těší na "souboj vizí, nápadů, originálních řešení, nikoliv počtu bilboardů či tun rozdaných koblih". Čímž si "rýpl" do ANO.

Posílám vám životopis

Na vystupování samotného Bohumila Šimka je zatím patrná jeho politická nezkušenost a opatrnost. Aktuálně.cz jej oslovilo ve středu ještě před oficiálním potvrzením jeho nominace.

"Nechci se ke své kandidatuře zatím vyjadřovat. Do doby, než budu definitivně potvrzený, je to předčasné," zareagoval Šimek s tím, že pošle alespoň svůj životopis. Redakci slíbil, že se podrobněji vyjádří ve čtvrtek odpoledne.

Z jeho životopisu vyplývá, že je skutečně politikou "nepolíbený".

V roce 1979 začínal jako prodejce ve známém podniku Zetor Brno. V letech 1979 až 1990 pracoval ve Státním projektovém ústavu Brno. Před působením v Zetoru studoval Vysoké učení technické, následně Právnickou fakultu Univerzity J. E. Purkyně, poté přišel doktorát práv na Masarykově univerzitě v Brně. A potom už následuje dlouhá policejní kariéra, kterou prožil v letech 1993 až 2008 na postu šéfa okresního ředitelství Brno-venkov.

Vždy jsem byl radši četník

"Už když jsem byl malý a hráli jsme si na četníky a na zloděje, vždy jsem byl radši četník," řekl o sobě v jednom z rozhovorů a pochlubil se také studiem na švédské a holandské policejní akademii a absolvováním mnoha kurzů. Nikde ale nefiguruje ani zmínka o tom, že by někdy kandidoval za nějakou politickou stranu, byť jen třeba do zastupitelstva.

Přesto se o politiku jednou "otřel" a to byl možná i jeden z důvodů, proč si jej nyní ANO vybralo. Poté co skončil jako okresní policejní ředitel, nastoupil na Krajský úřad Jihomoravského kraje − přímo k hejtmanu Haškovi. Byl dokonce vedoucím jeho sekretariátu a bezpečnostním ředitelem. Po čtyřech letech ale odešel, neboť jak sám říká, bylo jeho místo zrušeno. Zamířil opět k policii, tentokrát ovšem k městské − nejdříve pracoval jako náměstek a nakonec coby ředitel.

Na svém místě zůstává i přes ohlášenou kandidaturu, což mu zákon umožňuje. Z vyjádření primátora Vokřála vyplývá, že by se "jeho" ředitel strážníků rozhodl až podle výsledků voleb. "Pokud bude úspěšný a odešel by do uvolněné funkce na kraj, není slučitelné, aby zůstal ředitelem Městské policie Brno," podotýká k tomu primátor.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokanů. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy