Hledá se profík, který vyzve Haška. ANO na jihu Moravy marně hledá lídra. Nemáme lidi, přiznává

Jan Hejl Jan Hejl
24. 1. 2016 5:29
Hnutí ANO stále neví, kdo v letošních krajských volbách na jižní Moravě vyzve sociálnědemokratického hejtmana Michala Haška. Ačkoliv všichni jejich hlavní konkurenti lídra mají, ANO ho stále hledá. A připouští, že minimálně měsíc ještě bude. Zástupci hnutí přiznávají, že jim v regionu osobnosti chybí, po budoucím lídrovi budou chtít, aby byl sžitý s myšlenkami ANO. Kandidátku by mohl vést starosta Kyjova a šéf Svazu měst a obcí František Lukl. Bývalému ministrovi Rusnokovy vlády ale škodí silné vazby na Haška. Reálná je i kandidatura primátora Brna Petra Vokřála.
Vedení hnutí ANO.
Vedení hnutí ANO. | Foto: Vojtěch Marek

Brno – Ačkoliv se špičky hnutí ANO netají ambicemi vyhrát krajské volby na jižní Moravě, stále není jasné, kdo jejich kandidátku povede. Jméno lídra navíc nebude známé až do března. A to i přesto, že hlavní vyzyvatelé ANO mají o svém kandidátovi na hejtmana jednoho z největších krajů jasno.

Zástupci Babišova hnutí připouští, že najít vhodnou osobnost, která by měla šanci porazit jihomoravského hejtmana a předsedu Asociace krajů Michala Haška (ČSSD), není jednoduché. Předseda ANO v Jihomoravském kraji Marek Janíček přiznává, že hnutí výrazní politici v regionech chybí.

"Nemáme obrovskou zásobárnu lidí, se kterými bychom komunikovali už deset dvacet let. Nemáme takovou historii, abychom věci dokázali řešit tak rychle," říká. "Na výběru lídra si dáváme velmi záležet, chceme, aby to byl profík, který bude sžitý s myšlenkami našeho hnutí," zdůrazňuje Janíček.

Kdo bude na jižní Moravě bojovat o hejtmanský post?

  • ANO: Lídr zatím není známý
  • ČSSD: Michal Hašek
  • KDU-ČSL: Roman Celý
  • ODS: Jiří Crha
  • TOP 09: Jan Vitula
  • KSČM: Lídr zatím není známý
  • Zelení a Piráti: Jiří Hlavenka

Problémy hnutí s vládnutím v regionech se naplno projevily pádem koalic vedených ANO ve velkých městech. Babišovi straníci odvolali vlastního primátora v Ústí nad Labem, Opavě nebo Hodoníně. Adrianě Krnáčové se po sérii rozporů mezi koaličními partnery rozpadla vláda v hlavním městě.

Před komunálními volbami v Praze navíc hnutí ANO našlo kandidáta na primátora až na poněkolikáté. A Adriana Krnáčová do voleb šla až jako třetí volba Andreje Babiše, což jí v kampani nijak nepomohlo. I proto jsou zástupci jihomoravského ANO při výběru lídra obezřetní. Vhodného člověka pro hejtmanský post podle brněnského primátora Petra Vokřála pomáhá najít i sám Babiš.

Že by se opakovaly pražské problémy, ale Janíček odmítá. "To je úplně jiný příběh, nemá to s Jihomoravským krajem vůbec nic společného. Neobávám se toho," upozorňuje.

Nouzovou variantou je Vokřál

Lídrem kandidátky by se mohl stát šéf Svazu měst a obcí a starosta Kyjova František Lukl. Bývalý ministr pro místní rozvoj v Rusnokově "prezidentské" vládě o kandidatuře vyjednává s brněnským primátorem Vokřálem, který je jako místopředseda ANO zodpovědný za kampaň do všech třinácti krajů.

Luklovi však mohou uškodit přátelské vztahy právě s Michalem Haškem. Ve sněmovních volbách kandidoval na jižní Moravě proti ANO za Zemanovce. Vedení hnutí si stále není jisté, že by právě Lukl dokázal splnit přání, které už loni v létě vyslovil druhý muž ANO Jaroslav Faltýnek – porazit šéfa hejtmanů.

Andrej Babiš je na rozdíl od Lukla velkým Haškovým kritikem. Dříve například odmítl, že by s ním o vládě nad krajem vyjednával. "Pan Hašek je pro mě zrádce a notorický lhář, který má špatné vlastnosti na to, abychom s ním udělali dohodu," řekl před časem ministr financí v rozhovoru pro Deník s narážkou na povolební lánskou schůzku.

Kandidátku do krajských voleb by mohl vést i sám primátor Vokřál. I přesto, že několikrát uvedl, že prioritou je pro něj brněnská radnice. "Samozřejmě to vyloučit nemohu, ale jasno ještě není. Uvidí se podle toho, jak silného kandidáta se nám podaří vyprofilovat," sdělil deníku Aktuálně.cz.

Před časem se v souvislosti s kandidaturou spekulovalo o majiteli Student Agency Radimu Jančurovi nebo šéfovi českého biatlonu Jiřímu Hamzovi. Vedení jihomoravské buňky má podle Janíčka vytipované tři až čtyři potenciální lídry. Finálního kandidáta má stvrdit krajský sněm. Ten chce hnutí stihnout do konce února.

Hnutí chybí výrazné osobnosti v regionech

Patrně právě od osoby lídra se bude odvíjet případné vítězství ANO v Jihomoravském kraji. Kandidáta bude čekat náročný souboj zejména se stávajícím hejtmanem Haškem. Ačkoliv sociální demokrat po lánské schůzce vyklidil pozice v celostátním vedení strany, stále platí za dlouhodobě nejoblíbenějšího českého hejtmana. Jako předseda Asociace krajů je nejvíc vidět v médiích. Pochvalně se o něm vyjadřuje i prezident Miloš Zeman.

Hašek deníku Aktuálně.cz řekl, že výběr jeho soupeřů nebude komentovat. "Už vůbec nehodlám soupeřům a Agrofertu deset měsíců před volbami prozrazovat volební program a taktiku ČSSD," upozornil s tím, že jeho kampaní je "sedmiletá práce hejtmana Jihomoravského kraje a její výsledky."

Primátor Petr Vokřál říká, že ANO chce začít kampaň na jižní Moravě v dubnu. Připouští rovněž, že pomalý výběr vhodného kandidáta může hnutí v kraji znevýhodnit. "Na druhou stranu všichni protikandidáti, kteří už jsou známí, budou vystaveni mediálnímu tlaku. Z tohoto pohledu pro nás může být výhodné, že lídra nemáme," myslí si Vokřál.

Politolog Petr Just z pražské Metropolitní univerzity upozorňuje, že dlouhé hledání lídra může hnutí ANO vykompenzovat o to intenzivnější volební kampaní. "Spíš si myslím, že vstup lídra bude do kampaně rozpačitý. Bude vnímán jako někdo, kdo byl vybírán až jako náhradní po několika osobnostech, kteří to před ním odmítli," domnívá se Just.

Podle něj má hnutí ANO problém sestavit kandidátky do voleb i proto, že v regionech postrádá stabilní členskou základnu a silné politiky. "Strana, která chce zvítězit, musí na pozici lídra najít člověka nejenom známého po celém kraji, ale i přes hranice regionu, který má autoritu. A to se pro hnutí ANO jeví jako velmi náročný úkol," hodnotí.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Muž nemusí za šíření filmů na webech platit škodu 80 milionů, rozhodl soud

Odvolací Krajský soud v Brně dnes zrušil muži úhradu téměř 80milionové škody za nezákonné šíření filmů prostřednictvím internetu. Obžalovanému Michalovi Pokornému zůstal za čin podmíněný trest, ohledně škody odkázal soud poškozené s jejich nároky na občanskoprávní řízení. Pokorný podle obžaloby v letech 2013 až 2017 umístil na internet víc než 1000 filmů. Znojemský okresní soud mu za to udělil podmíněný trest tři roky vězení odložené na 36 měsíců, v trestu se odrážel i dřívější trest za nakládání s omamnými látkami.

Podmínka muži po středečním rozhodnutí zůstala, krajský soud ale zrušil rozsudek ve výroku o náhradě škody. Bylo by totiž potřeba rozsáhlejšího dokazování. Zhruba desítku poškozených vlastníků filmových práv odkázal na řízení občanskoprávní. Soudce Josef Teplý poznamenal, že podmíněný trest na spodní hranici soud s ohledem na předešlý drogový skutek nepovažuje za přiměřený, nicméně nemohl trest zvýšit, neboť státní zástupce se proti prvoinstančnímu rozsudku neodvolal. Odvolání podal jen Pokorný.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Telekomunikační marketing asi bude omezen. Sněmovna to schválila v novele

Telekomunikační marketing asi bude do půl roku výrazně omezen. Reklamní operátoři by s telefonickými nabídkami služeb a výrobků mohli nově oslovovat jen ty, kteří si to výslovně přáli. Sněmovna to ve středu schválila v novele o elektronických komunikacích, která má mimo jiné urychlit zavádění vysokorychlostního internetu. Novelu nyní dostane k projednání Senát.

Dolní komora z vládní předlohy vyškrtla ustanovení, jež mělo dát Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže právo získávat provozní a lokalizační údaje z telefonů podnikatelů, které prošetřuje. Podle poslanců by tato pravomoc měla zůstat jen orgánům činným v trestním řízení.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Nova loni zvýšila zisk o sedm procent na 865 milionů Kč

Televizní skupina Nova loni zvýšila čistý zisk o sedm procent na 865 milionů korun. Tržby klesly o čtyři procenta na 5,24 miliardy Kč. Důvodem poklesu je snížení příjmů z reklamy v terestrickém vysílání. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti. Celý zisk firma převede na účet nerozděleného zisku z minulých let.

Příjmy z reklamy tvořily rozhodující část tržeb televize. Výnosy z reklamy v pozemním vysílání klesly o 6,5 procenta na 3,98 miliardy korun, příjmy z internetové inzerce stouply o 0,4 procenta na 252 milionů a tržby z prodeje obchodních sdělení se zvýšily o 0,8 procenta na 511 milionů. Výnosy z předplatného kabelové televize se zvýšily o 17,5 procenta na 410 milionů.

Novu na konci minulého roku koupila od CME investiční skupina PPF.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Evropská komise schválila první národní plány obnovy

Evropská komise (EK) schválila první národní plány obnovy, na jejichž základě budou země Evropské unie čerpat peníze z mimořádného pandemického fondu. Předsedkyně komise Ursula von der Leyenová ve středu oznámila, že vyráží na návštěvu Portugalska a Španělska, kde zahájí sérii cest po všech státech, jejichž plány komise potvrdila. Mezi prvními zeměmi jsou i Řecko a Dánsko, do unijního summitu plánovaného na příští týden by podle unijních činitelů měla komise schválit 12 národních strategií. Česko, které plán předložilo zatím jako poslední, mezi nimi nebude.

Unijní exekutiva začala před několika dny vydávat dluhopisy, jejichž prostřednictvím chce naplnit bezprecedentní fond o celkovém objemu 750 miliard eur (19,1 bilionu Kč). V úterý oznámila, že díky velké poptávce investorů získala prvních 20 miliard eur, letos by chtěla mít k dispozici zhruba pětinásobek této částky. Z tohoto balíku budou moci státy vyčerpat v rámci předfinancování až 13 procent svých alokací.

Národní plány zohledňují požadavky komise na investice do ekologických či digitálních priorit nebo požadované reformy. Zmíněné čtyři země odevzdaly své plány mezi prvními na přelomu dubna a května. Španělsko bude zemí, která z nevratných grantů dostane největší podíl. Z celkového balíku přímých dotací, který obsahuje 312,5 miliardy eur, by do Madridu mělo putovat až 69,5 miliardy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy