Hledá se profík, který vyzve Haška. ANO na jihu Moravy marně hledá lídra. Nemáme lidi, přiznává

Jan Hejl Jan Hejl
24. 1. 2016 5:29
Hnutí ANO stále neví, kdo v letošních krajských volbách na jižní Moravě vyzve sociálnědemokratického hejtmana Michala Haška. Ačkoliv všichni jejich hlavní konkurenti lídra mají, ANO ho stále hledá. A připouští, že minimálně měsíc ještě bude. Zástupci hnutí přiznávají, že jim v regionu osobnosti chybí, po budoucím lídrovi budou chtít, aby byl sžitý s myšlenkami ANO. Kandidátku by mohl vést starosta Kyjova a šéf Svazu měst a obcí František Lukl. Bývalému ministrovi Rusnokovy vlády ale škodí silné vazby na Haška. Reálná je i kandidatura primátora Brna Petra Vokřála.
Vedení hnutí ANO.
Vedení hnutí ANO. | Foto: Vojtěch Marek

Brno – Ačkoliv se špičky hnutí ANO netají ambicemi vyhrát krajské volby na jižní Moravě, stále není jasné, kdo jejich kandidátku povede. Jméno lídra navíc nebude známé až do března. A to i přesto, že hlavní vyzyvatelé ANO mají o svém kandidátovi na hejtmana jednoho z největších krajů jasno.

Zástupci Babišova hnutí připouští, že najít vhodnou osobnost, která by měla šanci porazit jihomoravského hejtmana a předsedu Asociace krajů Michala Haška (ČSSD), není jednoduché. Předseda ANO v Jihomoravském kraji Marek Janíček přiznává, že hnutí výrazní politici v regionech chybí.

"Nemáme obrovskou zásobárnu lidí, se kterými bychom komunikovali už deset dvacet let. Nemáme takovou historii, abychom věci dokázali řešit tak rychle," říká. "Na výběru lídra si dáváme velmi záležet, chceme, aby to byl profík, který bude sžitý s myšlenkami našeho hnutí," zdůrazňuje Janíček.

Kdo bude na jižní Moravě bojovat o hejtmanský post?

  • ANO: Lídr zatím není známý
  • ČSSD: Michal Hašek
  • KDU-ČSL: Roman Celý
  • ODS: Jiří Crha
  • TOP 09: Jan Vitula
  • KSČM: Lídr zatím není známý
  • Zelení a Piráti: Jiří Hlavenka

Problémy hnutí s vládnutím v regionech se naplno projevily pádem koalic vedených ANO ve velkých městech. Babišovi straníci odvolali vlastního primátora v Ústí nad Labem, Opavě nebo Hodoníně. Adrianě Krnáčové se po sérii rozporů mezi koaličními partnery rozpadla vláda v hlavním městě.

Před komunálními volbami v Praze navíc hnutí ANO našlo kandidáta na primátora až na poněkolikáté. A Adriana Krnáčová do voleb šla až jako třetí volba Andreje Babiše, což jí v kampani nijak nepomohlo. I proto jsou zástupci jihomoravského ANO při výběru lídra obezřetní. Vhodného člověka pro hejtmanský post podle brněnského primátora Petra Vokřála pomáhá najít i sám Babiš.

Že by se opakovaly pražské problémy, ale Janíček odmítá. "To je úplně jiný příběh, nemá to s Jihomoravským krajem vůbec nic společného. Neobávám se toho," upozorňuje.

Nouzovou variantou je Vokřál

Lídrem kandidátky by se mohl stát šéf Svazu měst a obcí a starosta Kyjova František Lukl. Bývalý ministr pro místní rozvoj v Rusnokově "prezidentské" vládě o kandidatuře vyjednává s brněnským primátorem Vokřálem, který je jako místopředseda ANO zodpovědný za kampaň do všech třinácti krajů.

Luklovi však mohou uškodit přátelské vztahy právě s Michalem Haškem. Ve sněmovních volbách kandidoval na jižní Moravě proti ANO za Zemanovce. Vedení hnutí si stále není jisté, že by právě Lukl dokázal splnit přání, které už loni v létě vyslovil druhý muž ANO Jaroslav Faltýnek – porazit šéfa hejtmanů.

Andrej Babiš je na rozdíl od Lukla velkým Haškovým kritikem. Dříve například odmítl, že by s ním o vládě nad krajem vyjednával. "Pan Hašek je pro mě zrádce a notorický lhář, který má špatné vlastnosti na to, abychom s ním udělali dohodu," řekl před časem ministr financí v rozhovoru pro Deník s narážkou na povolební lánskou schůzku.

Kandidátku do krajských voleb by mohl vést i sám primátor Vokřál. I přesto, že několikrát uvedl, že prioritou je pro něj brněnská radnice. "Samozřejmě to vyloučit nemohu, ale jasno ještě není. Uvidí se podle toho, jak silného kandidáta se nám podaří vyprofilovat," sdělil deníku Aktuálně.cz.

Před časem se v souvislosti s kandidaturou spekulovalo o majiteli Student Agency Radimu Jančurovi nebo šéfovi českého biatlonu Jiřímu Hamzovi. Vedení jihomoravské buňky má podle Janíčka vytipované tři až čtyři potenciální lídry. Finálního kandidáta má stvrdit krajský sněm. Ten chce hnutí stihnout do konce února.

Hnutí chybí výrazné osobnosti v regionech

Patrně právě od osoby lídra se bude odvíjet případné vítězství ANO v Jihomoravském kraji. Kandidáta bude čekat náročný souboj zejména se stávajícím hejtmanem Haškem. Ačkoliv sociální demokrat po lánské schůzce vyklidil pozice v celostátním vedení strany, stále platí za dlouhodobě nejoblíbenějšího českého hejtmana. Jako předseda Asociace krajů je nejvíc vidět v médiích. Pochvalně se o něm vyjadřuje i prezident Miloš Zeman.

Hašek deníku Aktuálně.cz řekl, že výběr jeho soupeřů nebude komentovat. "Už vůbec nehodlám soupeřům a Agrofertu deset měsíců před volbami prozrazovat volební program a taktiku ČSSD," upozornil s tím, že jeho kampaní je "sedmiletá práce hejtmana Jihomoravského kraje a její výsledky."

Primátor Petr Vokřál říká, že ANO chce začít kampaň na jižní Moravě v dubnu. Připouští rovněž, že pomalý výběr vhodného kandidáta může hnutí v kraji znevýhodnit. "Na druhou stranu všichni protikandidáti, kteří už jsou známí, budou vystaveni mediálnímu tlaku. Z tohoto pohledu pro nás může být výhodné, že lídra nemáme," myslí si Vokřál.

Politolog Petr Just z pražské Metropolitní univerzity upozorňuje, že dlouhé hledání lídra může hnutí ANO vykompenzovat o to intenzivnější volební kampaní. "Spíš si myslím, že vstup lídra bude do kampaně rozpačitý. Bude vnímán jako někdo, kdo byl vybírán až jako náhradní po několika osobnostech, kteří to před ním odmítli," domnívá se Just.

Podle něj má hnutí ANO problém sestavit kandidátky do voleb i proto, že v regionech postrádá stabilní členskou základnu a silné politiky. "Strana, která chce zvítězit, musí na pozici lídra najít člověka nejenom známého po celém kraji, ale i přes hranice regionu, který má autoritu. A to se pro hnutí ANO jeví jako velmi náročný úkol," hodnotí.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Lufthansa vykázala za rok 2020 rekordní ztrátu 6,7 miliardy eur

Německé aerolinky Lufthansa vykázaly za loňský rok kvůli dopadům pandemie covidu-19 rekordní ztrátu 6,7 miliardy eur (175,5 miliardy Kč). V roce 2019 měly zisk 1,2 miliardy eur. Šéf podniku Carsten Spohr předpokládá, že letos bude mít letecká společnost provozní ztrátu nižší. Nabídka letů podle něj tento rok dosáhne 40 až 50 procent úrovně z roku 2019. Předchozí prognóza přitom počítala s 60 procenty. Společnost letos opět nevyplatí dividendu.

Za čtvrté čtvrtletí tyto největší evropské aerolinky vykázaly nižší čistou ztrátu, než se čekalo, konkrétně 1,14 miliardy eur. Analytici očekávali, že od října do prosince společnost prodělá až 1,24 miliardy eur.

Lufthansa se stejně jako ostatní letečtí přepravci potýká s negativními dopady pandemie covidu-19 a musela si sjednat státní pomoc devět miliard eur, aby se vyhnula hrozbě bankrotu. Spohr předpokládá, že ji společnost letos celou nevyčerpá. Má dále za to, že aerolinky v prvním kvartále měsíčně přijdou v průměru o 300 milionů eur.

Zdroj: ČTK
Další zprávy