Chovanec přitvrdil: Zeman neprospívá ČSSD. Kdo jde proti Sobotkovi, nemůže počítat s druhou šancí

Jiří Kubík
2. 2. 2016 19:07
Prezident Miloš Zeman v posledním týdnu několikrát označil premiéra Bohuslava Sobotku za neumětela a ňoumu, který svou politikou škodí sociální demokracii. Naproti tomu vyzdvihl hejtmany z řad ČSSD a naznačil, že by po příštích volbách mohl sestavením nové vlády pověřit třeba i dnešního místopředsedu sociální demokracie Milana Chovance. Chovanec se ale v rozhovoru pro Aktuálně.cz jednoznačně postavil na stranu Sobotky a varuje všechny případné Zemanovy spojence v ČSSD, aby se – inspirováni Zemanem - ani nepokoušeli pomýšlet na nějaké vnitrostranické intriky.
Ministr vnitra Milan Chovanec.
Ministr vnitra Milan Chovanec. | Foto: Jakub Plíhal

Proč se podle vás právě teď pustil prezident Zeman tak zostra do premiéra Sobotky?

Upřímně řečeno, moc tomu nerozumím. Jediný, kdo se může smát, je Andrej Babiš. Tak to přece chodí: když se dva perou – a tady si nemyslím, že je Bohuslav Sobotka na vině –, třetí se směje.

Myslíte, že tím jde Miloš Zeman na ruku Babišovi, s nímž – jak se ukazuje – našel společnou řeč v názoru na migraci, a Babiš dokonce naznačil, že v příštích prezidentských volbách jeho hnutí ANO Zemana podpoří?

S panem prezidentem jsem o tom nemluvil, tak nevím. Jen doufám, že naši hejtmani, které prezident na rozdíl od premiéra ocenil, snad jasně chápou, že pokud by teď strana nemluvila jedním hlasem, tak nemá za pár měsíců v krajských volbách nárok na úspěch. A po volebním neúspěchu by se podobala nabouranému autu, které nikam nedojede. Snaha měnit vedení ČSSD je naprosto scestná. A jaké k takovým výzvám má Miloš Zeman důvody, si neodvažuju ani spekulovat.

Apelem na hejtmany z řad ČSSD de facto naznačujete, že se může Zeman pokoušet svými výroky sociální demokracii rozštěpit a část jasně postavit proti Sobotkovi…

Jak říkám, spekulovat o jeho motivech nechci. Ale chci říct jasně, že Bohuslav Sobotka je úspěšný premiér i úspěšný předseda ČSSD. Před dvěma lety stranu stmelil a zároveň dokázal dát šanci všem, kteří měli chuť pracovat. Ano, má jiný styl politiky než Miloš Zeman. Je to styl, který si odpracuje, je za ním vidět obrovské množství práce a konkrétní výsledky. Tato vláda dokázala snížit kriminalitu, zvýšit HDP, snížit státní dluh… To jsou věci, na které sice už zadělaly vlády předchozí, ale tato vláda je dotáhla do finální podoby. Vedle toho Bohuslav Sobotka drží i určitou komunikační bázi k našim partnerům v Evropě. Zkrátka Bohuslav Sobotka je optikou možná ne dneška, ale určitě zítřka a popozítřka, vysoce úspěšným politikem a já naprosto odmítám přispívat k oslabení jeho pozice.

Sobotka ovšem optikou Miloše Zemana – jak by řekl jeho mluvčí Ovčáček – není mluvčím národa, který se děsí migrační vlny a má hrůzu ze všech negativních důsledků.

Dovolte, abych připomněl, že v České republice je devadesát migrantů, kteří jsou umístěni v detenčním zařízení. Česká republika nezaznamenává žádný příliv migrantů, a to už v řádu týdnů a měsíců. Nechci toto téma podceňovat, ale myslím, že tady tím někteří lidé straší víc, než je zdrávo. Já jsem se tohoto tématu bál ještě tak před čtyřmi měsíci, ale ve chvíli, kdy se na racionální cestu vrátily i okolní země, kdy už ani v Německu neříkají, že má být bezbřehá náruč pro všechny lidi ze všech částí světa, ale že všichni musíme hájit své zájmy, hranice a řešit návratovou politiku, tak je to nadějné. Ta rétorika se dramaticky změnila.

Zatím pořád mluvíte jako naprostý spojenec premiéra Sobotky, přitom vás jmenovitě nedávno Miloš Zeman zmínil jako potenciálního nového šéfa ČSSD. Z čeho vychází? Mluvil o tom někdy s vámi?

Nevidím důvod, proč by mi něco takového říkal. Při vší úctě k panu prezidentovi, ČSSD je svéprávná strana, a jestli se jemu, který není jejím členem, někdo líbí nebo nelíbí jako předseda, je naprosto lhostejné. Pan prezident si musí uvědomit, že sociální demokracie už není jeho strana. Rádi si sice můžeme vyslechnout jeho názor, ale o tom, kdo bude předsedou, bude rozhodovat sjezd. A pro mě je jediným kandidátem Sobotka.

Nelitujete nakonec toho, že jste jako ČSSD v druhém kole prezidentské volby Zemana podpořili?

Já toho nelituju. On byl součástí ČSSD, v druhém kole kandidoval proti Karlu Schwarzenbergovi, který je z politického tábora nám velmi vzdáleného. Není důvod litovat.

Ani při současném okopávání vašeho předsedy?

Zkrátka si neumím představit, že bychom tehdy podpořili Karla Schwarzenberga. Miloš Zeman si ale musí uvědomit, jestli to, co dnes dělá ve vztahu k Bohuslavu Sobotkovi, jemu prospívá, nebo škodí. Česká republika má strašně moc úkolů k řešení a půtky mezi nejvyššími představiteli země náš obraz v cizině zhoršují. A opravdu říkám: na vině není Bohuslav Sobotka.

Sám už jste apeloval na hejtmany ČSSD, aby se nenechali Zemanovými výroky na adresu Sobotky znejistit. Bojíte se toho, že by mohli podlehnout?

Před dvěma lety jsme si v ČSSD zažili problém rozštěpené strany. Byl jsem tehdy velmi blízko toho a jsem rád, že se z toho strana dostala. Kdo má rozum, nebude opakovat staré chyby. A kdo rozum nemá, je ztracen. Bohuslav Sobotka dal tehdy šanci i těm, kteří stáli proti němu – kdo měl zájem pracovat, mohl. Jestli se ale ti, co stáli proti Sobotkovi, rozhodnou vstoupit do stejné řeky a udělat stejné chyby, může to být jejich konec. Druhá, třetí šance se v politice nedává. Myslet si, že bez jednoty a bez podpory svého vlastního předsedy lze vyhrát krajské volby, je strašně naivní.

To je vzkaz Michalu Haškovi?

To je vzkaz komukoliv, kdo by to chtěl zopakovat. Jestli někdo má ambici kandidovat pod praporem pana prezidenta, má šanci. Pokud chce ale kandidovat pod praporem sociální demokracie, musí ctít naše zásady. A jednou z nich je, že máme svého předsedu, ten nás vede do voleb. A je třeba ho bránit.

 

Právě se děje

Další zprávy