Hejtmana Půtu i další obžalované soud osvobodil. Neuznal odposlechy, klíčový důkaz

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 5. 2020 16:58
Krajský soud v Liberci zprostil obžaloby libereckého hejtmana Martina Půtu (Starostové pro Liberecký kraj) i dalších 11 obžalovaných lidí a čtyři firmy v kauze spojené s projekty firmy Geotermální energie pro občany. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se na místě odvolal. Soud pro nezákonnost neuznal klíčové důkazy, což byly odposlechy.
Hejtman Martin Půta u soudu
Hejtman Martin Půta u soudu | Foto: ČTK

Soud pro nezákonnost neuznal klíčové důkazy, což byly odposlechy. Státní zástupce to považuje za překvapivé. "Protože takto mohlo být rozhodnuto už na začátku roku 2018, kdy začínalo hlavní líčení, případně jsme mohli znát judikaturní názor vrchního soudu na tuto problematiku," uvedl žalobce Radim Kadlček a ihned se odvolal.

Podle předsedy senátu Petra Neumanna pro odsouzení obžalovaných chyběly důkazy. "Nepředložilo se nic, o co by se to dalo opřít. Myslím, že se to nemělo žalovat," řekl.

Martin Půta řekl, že ho rozhodnutí soudu nepřekvapilo. "Byl jsem si od počátku jistý, že jsem nic nezákonného neudělal. Na rozhodnutí soudu o své nevině jsem čekal několik let, celá situace byla velmi nepříjemná nejen pro mě, ale také pro mé blízké. Chtěl bych proto poděkovat rodině, kolegům i spoluobčanům, že mi celou dobu projevovali důvěru a dodávali mi tím tolik potřebnou motivaci." 

Půta po vynesení rozsudku dodal, že konečný verdikt očekává až za několik let. "Ale myslím, že prvoinstanční rozsudek aspoň mně dal určitou míru jistoty, že i u soudu se můžete dočkat spravedlnosti," řekl. 

Radost z verdiktu vyjádřili jeho straničtí kolegové, chtějí Půtu znovu postavit do čela kandidátky pro podzimní krajské volby. K soudu ho přišel podpořit předseda hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan, který řekl, že od počátku věří v Půtovu nevinu, stejně jako europoslanec Stanislav Polčák (STAN). 

"Je to pozitivní signál, že v České republice nelze jakoukoli osobu odsoudit bez důkazů, jen na základě spekulací či závisti jejích konkurentů. Považuji toto rozhodnutí soudu jako očištění Martina Půty jako hejtmana i jako člověka. Je až neuvěřitelné, jak jednoduché může být v této zemi pošpinit pověst komunálních i krajských politiků," komentoval situaci Polčák.

Za skandální naopak považuje rozsudek lídr opoziční Změny pro Liberecký kraj Jan Korytář. Podle něj je "výbornou zprávou pro zkorumpované politiky a šéfy i zaměstnance firem, kteří se podílejí na rozkrádání veřejných peněz," uvedl v prohlášení.

Posudek byl nepoužitelný, řekl soudce

V případu byli kromě Půty obžalováni dva bývalí pracovníci liberecké pobočky Regionálního operačního programu Severovýchod, žadatelé o dotaci i pracovníci stavebních firem. Obžaloba je vinila z šesti trestných činů, za něž jim hrozily tresty od pěti do 12 let. Státní zástupce navrhl maximálně 6,5 roku vězení. Právní kvalifikace se u obžalovaných lišila. Stíháni byli pro trestné činy poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplácení, přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a legalizace výnosů z trestné činnosti.

Stěžejní část případu se týká téměř dokončené rekonstrukce kostela svaté Máří Magdalény za 65 milionů korun. Přes ROP Severovýchod měl projekt příslib dotace zhruba 55 milionů. Podle obžaloby mělo být výběrové řízení zmanipulované ve prospěch obžalované firmy Metrostav a zakázka předražená o 17 až 24 milionů.

Policie vycházela ze znaleckého posudku, který ale zpochybnily tři oponentní posudky. "Posudek ze spisu, který přišel, je nepoužitelný," řekl dnes soudce. Náklady na stavbu podle něj navíc odpovídají nabídkovým cenám z veřejné zakázky. Soudce ani neviděl možnost, jak by bylo možné ze zakázky za 65 milionů vygenerovat více než čtvrtinu na úplatky.

Ty byly podle spisu částečně určené na úplatky pro hejtmana a dva pracovníky ROP k zajištění a vyplacení dotace na opravu kostela. I to soudce Neumann odmítl s tím, že nebyli schopni vyplacení dotace ovlivnit, a tudíž by bylo zbytečné je uplácet. Soud se zabýval i podezřením z korupce u projektu oddychové zóny Perštýn v Liberci za více než 30 milionů, tento projekt realizován nebyl.

Mezi hlavní strůjce v kauze patřil podle spisu Jiří Zeronik, zakladatel obecně prospěšné společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO), který stál u zrodu obou projektů. V GEPO skončil v roce 2012 poté, co byl pravomocně odsouzen za pokus o uplácení v jiném případu. Zeronika nahradil ve funkci Petr Jirkův, který byl zároveň administrátorem zakázky, již obžaloba považovala za zmanipulovanou. Podle státního zástupce byl Jirkův jedním ze strůjců této kauzy a navrhl mu nejpřísnější trest 6,5 roku vězení. Jirkův vinu odmítal.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy