Obviněný Půta končí jako šéf Starostů: Policie nespěchá a můj případ poškozuje hnutí

Lucie Stuchlíková Mikuláš Klang Lucie Stuchlíková, Mikuláš Klang
21. 12. 2015 15:58
Libereckého hejtmana a šéfa hnutí Starostové a nezávislí Martina Půtu obvinila loni policie z korupce. Půta kvůli tomu pozastavil předsednictví, v pondělí oznámil úplný odchod z čela strany. STAN i nadále dočasně povede první místopředseda Petr Gazdík. Půta přesto zůstává kandidátem hnutí na hejtmana v nadcházejících krajských volbách.
Obviněný Martin Půta odchází z čela strany
Obviněný Martin Půta odchází z čela strany | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Liberecký hejtman Martin Půta definitivně končí jako předseda hnutí Starostové a nezávislí. Oznámil to v pondělí na jednání předsednictva strany.

Půta byl loni v listopadu obviněn z korupce v souvislosti se zakázkou na rekonstrukci libereckého kostela. Politik kvůli tomu pozastavil své předsednictví, stranu teď dočasně vede první místopředseda Petr Gazdík.

"Cítím se nevinný. Protože se ale nezdá, že by orgány činné v trestním řízení jakkoliv usilovaly o brzké uzavření případu, spíše naopak, a protože jsem si vědom toho, že kauza každým dalším dnem negativně ovlivňuje mínění o hnutí STAN, rozhodl jsem se odstoupit," komentoval to Půta.

Dodal, že stranu do dubnového sjezdu i nadále povede Gazdík. "Jsem přesvědčený, že je Martin Půta nevinný. Dlouhodobě vyzýváme orgány činné v trestním řízení, aby umožnily rozhodnout nezávislý soud, avšak doposud se tak nestalo,“ říká Gazdík.

Půta již dříve naznačoval, že pokud se bude vyšetřování protahovat, funkci opustí. "Udělám vše pro to, aby hnutí před krajskými volbami nebylo mou pozicí poškozeno," řekl před časem politik. Hnutí s ním ovšem i nadále počítá jako s lídrem kandidátky v Libereckém kraji v krajských volbách.

Policie Půtu viní z toho, že převzal statisícový úplatek a zneužil své pravomoci v souvislosti s rekonstrukcí libereckého kostela sv. Máří Magdalény. Projekt za 65 milionů korun měl získat evropskou dotaci z ROP Severovýchod. Půta obvinění odmítá.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Nehoda u Slavkova zastavila provoz u Slavkova, jeden muž zemřel a tři jsou těžce zranění

Nehoda nákladního a osobního auta zastavila ráno u Slavkova u Brna provoz na hlavním tahu I/50 z Brna na Slovensko. Jeden muž zemřel, další tři jsou těžce zranění, řekla mluvčí záchranné služby Hedvika Kropáčková. Směrem z Brna se auta nedostanou, od Uherského Hradiště jezdí objížďkou přes Křenovice, řekl mluvčí policie David Chaloupka.

Nehoda se stala před 7:00. "Silnice je na výjezdu ven ze Slavkova ve směru na Brno uzavřená. Nehoda se stala hned za odbočkou na Křenovice," popsal mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák. Podle něj museli hasiči vyprostit z osobního auta tři lidi.

Záchranná služba na místo vyslala šest posádek včetně vrtulníku. Jeden muž při nehodě zemřel, podle mluvčí Kropáčkové ještě před příjezdem záchranářů. "Další tři pacienty jsme s těžkým poraněním převezli na urgentní příjmy brněnských nemocnic," uvedla Kropáčková.

Další zprávy