Obviněný Půta končí jako šéf Starostů: Policie nespěchá a můj případ poškozuje hnutí

Lucie Stuchlíková Mikuláš Klang Lucie Stuchlíková, Mikuláš Klang
21. 12. 2015 15:58
Libereckého hejtmana a šéfa hnutí Starostové a nezávislí Martina Půtu obvinila loni policie z korupce. Půta kvůli tomu pozastavil předsednictví, v pondělí oznámil úplný odchod z čela strany. STAN i nadále dočasně povede první místopředseda Petr Gazdík. Půta přesto zůstává kandidátem hnutí na hejtmana v nadcházejících krajských volbách.
Obviněný Martin Půta odchází z čela strany
Obviněný Martin Půta odchází z čela strany | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Liberecký hejtman Martin Půta definitivně končí jako předseda hnutí Starostové a nezávislí. Oznámil to v pondělí na jednání předsednictva strany.

Půta byl loni v listopadu obviněn z korupce v souvislosti se zakázkou na rekonstrukci libereckého kostela. Politik kvůli tomu pozastavil své předsednictví, stranu teď dočasně vede první místopředseda Petr Gazdík.

"Cítím se nevinný. Protože se ale nezdá, že by orgány činné v trestním řízení jakkoliv usilovaly o brzké uzavření případu, spíše naopak, a protože jsem si vědom toho, že kauza každým dalším dnem negativně ovlivňuje mínění o hnutí STAN, rozhodl jsem se odstoupit," komentoval to Půta.

Dodal, že stranu do dubnového sjezdu i nadále povede Gazdík. "Jsem přesvědčený, že je Martin Půta nevinný. Dlouhodobě vyzýváme orgány činné v trestním řízení, aby umožnily rozhodnout nezávislý soud, avšak doposud se tak nestalo,“ říká Gazdík.

Půta již dříve naznačoval, že pokud se bude vyšetřování protahovat, funkci opustí. "Udělám vše pro to, aby hnutí před krajskými volbami nebylo mou pozicí poškozeno," řekl před časem politik. Hnutí s ním ovšem i nadále počítá jako s lídrem kandidátky v Libereckém kraji v krajských volbách.

Policie Půtu viní z toho, že převzal statisícový úplatek a zneužil své pravomoci v souvislosti s rekonstrukcí libereckého kostela sv. Máří Magdalény. Projekt za 65 milionů korun měl získat evropskou dotaci z ROP Severovýchod. Půta obvinění odmítá.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Zákaz nošení masek v Hongkongu zase platí, povolil to soud

Hongkongský nejvyšší soud v pátek pozastavil platnost svého pondělního rozhodnutí, podle něhož je zákaz zakrývání tváře při demonstracích neústavní. Na základě nového výroku soudu může hongkongská policie vymáhat dodržování zákazu nošení masek po dobu dalšího týdne, ve kterém se budou konat ostře sledované místní volby. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Odvolejte Dostála ze všech funkcí, žádá ODS přerovská opozice kvůli sexuálnímu nátlaku

Přerovská opozice vyzvala místní ODS, aby zbavila Marka Dostála odsouzeného za sexuální nátlak všech funkcí, do kterých byl zvolen. Dostál tento týden oznámil, že ukončil kvůli své kauze členství v ODS, i nadále si však rozhodl ponechat mandát zastupitele. Výzvu opozičních zastupitelů nechtěl šéf místní ODS a zároveň krajský předseda strany Michal Zácha komentovat. Opozice složená z pirátů a sdružení Společně pro Přerov chce případ otevřít na prosincovém zastupitelstvu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy