Obviněný Půta končí jako šéf Starostů: Policie nespěchá a můj případ poškozuje hnutí

Libereckého hejtmana a šéfa hnutí Starostové a nezávislí Martina Půtu obvinila loni policie z korupce. Půta kvůli tomu pozastavil předsednictví, v pondělí oznámil úplný odchod z čela strany. STAN i nadále dočasně povede první místopředseda Petr Gazdík. Půta přesto zůstává kandidátem hnutí na hejtmana v nadcházejících krajských volbách.
Obviněný Martin Půta odchází z čela strany
Obviněný Martin Půta odchází z čela strany | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Liberecký hejtman Martin Půta definitivně končí jako předseda hnutí Starostové a nezávislí. Oznámil to v pondělí na jednání předsednictva strany.

Půta byl loni v listopadu obviněn z korupce v souvislosti se zakázkou na rekonstrukci libereckého kostela. Politik kvůli tomu pozastavil své předsednictví, stranu teď dočasně vede první místopředseda Petr Gazdík.

"Cítím se nevinný. Protože se ale nezdá, že by orgány činné v trestním řízení jakkoliv usilovaly o brzké uzavření případu, spíše naopak, a protože jsem si vědom toho, že kauza každým dalším dnem negativně ovlivňuje mínění o hnutí STAN, rozhodl jsem se odstoupit," komentoval to Půta.

Dodal, že stranu do dubnového sjezdu i nadále povede Gazdík. "Jsem přesvědčený, že je Martin Půta nevinný. Dlouhodobě vyzýváme orgány činné v trestním řízení, aby umožnily rozhodnout nezávislý soud, avšak doposud se tak nestalo,“ říká Gazdík.

Půta již dříve naznačoval, že pokud se bude vyšetřování protahovat, funkci opustí. "Udělám vše pro to, aby hnutí před krajskými volbami nebylo mou pozicí poškozeno," řekl před časem politik. Hnutí s ním ovšem i nadále počítá jako s lídrem kandidátky v Libereckém kraji v krajských volbách.

Policie Půtu viní z toho, že převzal statisícový úplatek a zneužil své pravomoci v souvislosti s rekonstrukcí libereckého kostela sv. Máří Magdalény. Projekt za 65 milionů korun měl získat evropskou dotaci z ROP Severovýchod. Půta obvinění odmítá.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si v Egyptě vyžádala srážka autobusu s kamionem

Nejméně dvacet lidí přišlo o život a další tři byli zraněni při úterní srážce autobusu s kamionem v jižním Egyptě. Informovala o tom dnes agentura AP. Nehoda se stala v provincii Asijút asi 320 kilometrů jižně od Káhiry. Autobus, který jel z hlavního města, se převrátil při předjíždění kamionu. Následně do něj kamion narazil a obě vozidla vzplanula, uvedla AP s odvoláním na guvernéra.

Při dopravních nehodách v Egyptě každý rok umírají tisíce lidí. Havárie jsou většinou způsobeny překračováním povolené rychlosti, špatnými silnicemi nebo nedostatečným prosazováním bezpečnosti v dopravě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy