Praha - Návrh ministra zdravotnictví Leoše Hegera, který chce, aby si každý u zubaře platil za amalgámové plomby, koaliční partneři i opozice rozcupovali.
Ministr si ale již dávno předtím připravil záložní plán. Podle něj budou za plomby platit jen ti, kteří nebudou chodit na pravidelné kontroly. Deníku Aktuálně.cz to potvrdil ředitel kabinetu ministra Jan Růžička.
"Pacienta tento systém motivuje k tomu, aby se o své zuby staral," tvrdí. Návrh podporuje i Česká stomatologická komora.
Heger se připravuje na to, že mu v jeho resortu bude v příštím roce chybět až jedenáct miliard korun.
A tak ministr hledá, kde ušetří. Uvažuje i o zvýšení poplatků u lékaře. Pokud by pacienti začali za plomby platit, mohl by Heger ušetřit až tři miliardy korun.
Bude se za plomby platit až 500 korun?
Podle prezidenta České stomatologické komory Pavla Chrze vydají každý rok zdravotní pojišťovny zhruba 6,5 milionu plomb. Jedna je vyjde na více než 200 korun.
Zdravotní experti, se kterými ministr zákon připravuje, trvají na tom, aby si za plomby platil každý.
"Systém, který se váže na disciplínu pacienta, je velmi těžko kontrolovatelný," řekl Aktuálně.cz expert a člen Hegerova týmu Pavel Vepřek.
Podle něj bude věcný záměr zákon hotový v květnu. Ministerstvo ani experti zatím ale nechtějí říct, kolik by mohla jedna plomba stát. Prý se o tom zatím ani nebavili.
"Průměrné náklady zubařů za jednu plombu se pohybují mezi 400 a 500 korunami," uvedl Chrz. A právě tolik by podle něj měli pacienti za zubní výplně platit.
Příplatky za další péči experti odmítli
Ministerstvo uvažuje o tom, že by si i v dalších případech lidé připláceli za péči.
Podle Růžičky chtěli, aby ne každému pacientovi zaplatila pojišťovna pobyt v lázních. Například ten, kdo by byl po operaci kyčle a nehubnul by, si měl pobyt v lázních platit sám.
Na této změně se ale ministr s experty neshodl. "V Česku by to nefungovalo," podotkl člen NERV Miroslav Zámečník, který je také v Hegerově týmu.
V zákoně by se také měl objevit dvou set korunový poplatek za návštěvu specialisty. Zaplatí ho zřejmě každý, kdo se k němu vydá bez doporučení praktického lékaře.
"Ještě jsme se na tom nedomluvili. Je ale pravděpodobné, že se skutečně tento poplatek zavede," prohlásil Vepřek.
Heger také přemýšlí o zvýšení zdravotnických poplatků. U lékaře by se mělo platit 50 korun, za pobyt v nemocnici až 200 korun. Zpoplatněna by měla být také doprava sanitkou a neakutní vyšetření.
ODS, Věci veřejné i opozice ale s tímto návrhem ministra zdravotnictví nesouhlasí.