reklama
 
 

Zubaři chtějí měnit zákon. Rádi by vybírali za plomby

8. 2. 2010
Pojišťovny jim hradí 220 Kč, stomatologové by chtěli 400

Praha - Česká stomatologická komora chce, aby zubaři mohli vybírat peníze i za běžné amalgamové plomby. Neplatili by senioři nad 65 let a děti do 18 let.

Zubaři mají od pojišťovny za plombu 220 korun, chtějí ale 400 korun, někteří už je vybírají.

Pokud ale mají smlouvu s pojišťovnou, nesmějí za běžnou plombu vybírat, řekl dnes novinářům prezident komory Pavel Chrz. Vyzval pacienty, aby si stěžovali komoře, pokud by za péči hrazenou z pojištění museli v ordinaci zaplatit.

"Když se dozvíme, že nějaká ordinace tak postupuje, zahájíme proti ní disciplinární řízení," ujistil. Stížností ale chodí velmi málo, ročně řeší komora podle Chrze jen dvě až tři. Pacienti se totiž většinou bojí ozvat, protože o zubaře je nouze. Buď se s ním na nějakém řešení dohodnou, nebo mají za to, že částka je tak malá, že nestojí za stížnost.

"Zubaři, kteří mají smlouvu s pojišťovnou, nesmějí vybírat za to, co pojišťovna plně hradí. U protetiky je to odlišné, část vždy hradí pacient. U nesmluvních zařízení je to jiné, pacient se dobrovolně rozhodl pro toto zařízení a tam platí hotově všechno," vysvětlil Chrz.

Situace je nepřehledná

Připustil, že situace v jednotlivých ordinacích je pro pacienty nepřehledná. Měli by se proto předem ptát, jaké jsou varianty ošetření a kolik to bude stát.

Někteří zubaři ale vybírají rozdíl mezi tím, kolik je péče stojí a kolik dostanou od pojišťovny, další si účtují rovnou celou částku. Špatně tedy je například i to, když zubař naúčtuje pacientovi trhání zubu či chce zaplatit znecitlivující injekci.

Nepřehlednost praxe pro pacienty ukázal nedávný průzkum Transparency International. Řada dotázaných nerozlišovala mezi legálními platbami, doplatky na péči hrazenou z pojištění a úplatky. V zubní péči přitom jsou legální platby pacienta na řadu výkonů a v ordinacích bez smlouvy s pojišťovnou na všechny, zdůraznil Chrz.

Návrh změny zákona

Ceny v ordinacích bez smlouvy s pojišťovnou pak vycházejí z kalkulací daného zařízení. "Neznamená to, že se zubař koukne z okna, řekne, zaplatíte 1000 korun, pak se špatně vyspí a jiný pacient platí za stejnou práci 1500 korun," poznamenal Chrz.

Komora chce po volbách navrhnout politikům, aby změnili zákon tak, že by dospělí za plomby platili.

Ročně se v Česku dělá 5,5 milionu plomb, pojišťovny za ně dají 1,2 miliardy. Pokud si je dospělí budou hradit sami, klesnou náklady pojišťoven na plomby zhruba na polovinu.

O tyto peníze pak budou moci navýšit platby za další zubní péči, takže to zubařům pokryje náklady, aniž to systém bude stát další peníze navíc.

autor: ČTK | 8. 2. 2010

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama